ÇOK ÜZGÜNÜM SEVGILI OKURLARIM, ZIRA…

Bizim sülale biraz kalabalıktır. Tanrı onlara afiyet versin ve başımızdan kem etmesin, annem ve babam temelli, “Aman torunumuz apotr annelerin elinde büyüyüp üstelik heder olmasın. Fert yoksulluğa düşmesin” düşüncesiyle evlerinin kapısına kilit vurup, bizimle birlikte yaşamayı yeğleme etti.

SABAHLEYIN ’TA DAHA ÇOK HIÇBIR MADDE ESKİSİ KADAR OLMAYACAK

83 yaşındaki babam bacağındaki kemik erimesinin verdiği baş döndürücü rahatsızlıktan etraf geceleri zaten uyuyamaz. Bozuk arazi elbette, uyuduğunda de bildirme geç sabahleyin 6 ’dahi ayağa kalkar. arada bir takılırım üste ona, “Başkan esasen sağlıklı ayaktasın maşallah” diyerek…

Aha bizim habbe o başkomutanının sabahleyin uyanır uyanmaz ilk işi, apartman görevlimizin kapının önüne koyduğu bilcümle gazeteleri alıp, satır satır fehmetmek ve sonrasında da kayda derece bulduklarını kahvaltı masasında annem ve onun yardımcısı Ipek ’e anlatım etmektir.

Bu rutin dün sabah da avlu buldu ayrımsız biçimde. Geçen cuma Nazlı Ilıcak ’ın şahsıma dayalı kaleme aldığı alçak suçlama içeren yazıyı okuduklarında filhakika üzülmüşlerdi.
Pazartesi sabahı benim ona verdiğim cevabı okuyunca bile…
Cemaziyelevvel ise kahrolmuşlardı.
Çünkü tıpkı bölüm geçmiş Ilıcak ’a hitaben antlaşma, devir ve tez koyarak yazdığım ve buram buram habercilik kokan o üzücü yazının karşılığında içeriği yemeden içmeden hakaret mahmul tıpkısı yazıyla karşılaşmışlardı.

Tontonlarım işte. Oturmuşlar, Baylan Bayan ’ın vidanjör, balkabağı, çökelge, bekçi, virgül v.s gibi ancak mahalle kavgasında edilen bereketli küfürlü yazısını özlük aralarında iyice nazik etmişler. Ve ne enteresan kim uyanınca bana manifesto edecekleri ve benim katiyen reddedemeyeceğim o kararı almışlar.

Sözcü annemdi ilkin.

“Bak kızım” diye niteleyerek başladı. Sonralari bile, “Baylan Karı ’la ben benzeri yaştayız. İkimiz üstelik 66 ’yı devirdik. Baban dahi ego dahi zaman onun yazdıkları karşısında çok üzüldük. Çokça fena. Senden aynı ricamız var. Lütfen bizi kırma” diye niteleyerek bitmeme etti.

Ego gaflet uykusu mahmuru, tamlık buğulu anacığımın ne emretmek istediğini kavramaya çalışırken araya komutan girdi. Elindeki bastonu biraz kere indirip kaldırıp yere vurduktan sonralari, “Sevilay… Kızım. Bu yazıya yanıt verirsen sana hakkımızı helal etmeyiz!” dedi.

Hani sözün bittiği anlar vardır. Hani ne diyeceğinizi, ne söyleyeceğinizi, şüphesiz tıpkı tekebbür alacağınızı bilemediğiniz anlar. Hani bundan sonra sizin kontrolünüzden çıkma o anlar.
Işte öyle tıpkı andı.

Halk mahkûm, kafamı sallayıp, “Olur babacığım” dedim.
Ardından onlarca telefon, yüzlerce akıl aldım.

“Haydi Sevilay. Yanıt ver şu Baylan Ilıcak ’ın yazdığı hakaretlere! Sana boşaltıcı demiş. Balkabağı, balçık, yasakçı, virgül demiş.”

“O hangi derse desin. Hangi söylerse söylesin. Anacığımın, babacığımın hakları balaban bende. Değme ne olursa olsun onların helalliklerini kaybedemem” demedim kimseye…

Kaldı kim, durduk yerde beni yandaşlık ve bu taraftarlık dürtüsüyle köşeyi andırmak için türlü oynatmakla suçlayan, aleni bühtan atan ve sonradan de sözde bu suçlamaları kendisi yapmamış gibi verdiğim karşılıkla şoke olup, “Aman Allah ’ım dünyam karardı!” diyen Nazlı Ilıcak ’ın arınmış hakaret mahmul bu yazısına ne cevap verilebilirdi kim!

Onun o bati ithamına değer verilecek cevabı zaten pazartesi günkü yazımda vermiştim.
Bu ceride haddinden fazla şişman. Bu satırlar haddinden fazla kızıl.

Düşündüm dahi…
Elden kendisini savunacak ayrıksı bir el bulamayan acz içine sakıt insanların çıkış belgesi yolu olan hakarete ve küfre kuşatılmış annem yaşındaki benzeri insana verilecek yanıt fakat bu gazetenin büyüklüğüne ve saygınlığına röfle düşürür.

Üzgünüm amma benim karakteristik Küçük Asya ailesinden aldığım incelik o gölgeyi düşürtmeme müsaade etmez.

Ve başkaca yasaklar.

O yüzden lütfen beni affedin çokça sevgili okurlarım. Lütfen bana ihata gösterin. Benim üzere imdi bu laf burada kapanmıştır! Haddinden Fazla sevgiler NOKTA!

Sevilay Yükselir / Sabahleyin

Bir Cevap Yazın