‘Çok yüzlü medyanın …’

Çok Yüzlü Medyanın Ne Yüzü Doğru Olan ?

KAYDA GEÇSİN

Yolsuzluk, sırnaşıklık , çürümenin konusunda gitmek bu kadar mı edisyon oldu bu ülkede ?

Yoksa her ailede  bildirme beş altı bire bir arsız, tıpkı yöntemsiz  var de,  aileler talihsiz olurlar   diyerek mi üzerine gidilemiyor. Hani sülale birliğimiz bozulmasın hesabı.

Namevcut bundan sonra, ev değerlerimiz bu büyüklüğünde çürümüş gayrimümkün buna haberi olmak istemem elhak.

Daha Çok bu yöntemsizlik sarmalında olan biteni  medyanın  sıkılgan  gazetecileri  ve bu usulsüzlük düzeninden yolunu bulanları bir ekranlarda konuşturarak   peçelemek gayretleri  beyhudedir ve namuslu gazeteciler  karşılarındakilerin kim olduğuna dikkat etmeli kendilerini kullandırmamalıdırlar.

Çünkü  temel yaralayıcı olan bu gazetecilerin halidir.

Benzeri gazeteci hemde  gazetesinin Ankara temsilcisi şayet ayrımsız bakanın kolundaki pahallı saati ; ‘ saat koleksiyonu var , elhak siyasete atılmadan bile varlıklıydı ‘ diyerek savunmaya geçiyorsa bu   tuhaf aynı durumdur.
Gazetecinin görevi icra vekili savunmanlığı mıdır ?

Saniyen , Abdülkadir Servi Satma  , söyledikleriniz akıllıcasına kabil, fakat bunca yokluk ve çürümenin yaşandığı bir ülkeyi yönetmeye talip insanların fiyatlı saat koleksiyonu yapanlar arasından çıkacağına halisane inanıyor musunuz ?

Birlikte Sivas ’lısınız .
Siz  kim  ;  sıkılgan, hizmetleri bibi ayakta ‘Gidemediğin düzlük senin değildir‘ diyen ve Sivas halkıyla  dağları delip yollar açmış tıpkı izzet adamını   temel tacı etmiş , caddelerine, spor kulüplerine adını vermiş  Şerefli Sivas ’ın tıpkı çocuğusunuz, Halil Rifat Paşa ’dan bahsediyorum . Havaalanına  ululuk emniyet vermedi diye niteleyerek teselli mükafatı adı sunulan kim olursa olsun Halil Rifat Rabıtalı bakın hala ayakta zira kalplerde.
Kalbimin benzeri yanı ailem kabilinden hep Sivas ’lıdır , şaştım , sizden ummazdım inanın hemşehrilik duygularımı zedelediniz , incindim.
Söz ‘Kol Saatleri ’nden açılmışken ;
yanınızda oturan , bilmediği yok ve gerekince gelecekte olacakları vukuf veren Nostradamus  ‘gazeteci ’ Fücceten hanımın eşi mümasil bire bir tarihte zat branş saatinin hesabını ekranlarda  zat programında veremedi,  kolunu kameralardan sakladı , programda verilen gücük aradan bilahare saati çıkartmıştı  kolundan,  duymadınız, görmediniz mi Tanrı Aşkına ?
Sonraları çocuklara yatırımdır saat falanca diyerek saçmaladı ikizler olduğuna bakarak 60 bin ekü olduğu rivayet edilen saatten biricik elan olması lazım, çocukların ikisine de yatırım eşya !
Birine ermiş diğeri baksın gayrimümkün bittabi…
Parafin TV da o geceleyin gazetecilik yapıp saati yüzüne çoğaltan misafir çağırdıkları bire bir gazeteciydi, siyasal duruşu galiba , rast tıpkı gazeteci ,  haydi adını de verelim Gürkan Kısıt o geceleyin gazetecilik yaptı, sermayesi namus ve cesaretti bilginin  beraberinde.
Ve siyasi duruşu Hacır ’ın parçalanmamış damarı bozuk benzeri  başka gazeteci Seçilmiş Parıltı  program ortağının haline şaştı kaldı ve saatin bedeli karşısında , ne diyeceğini şaşırdı adam.

O tün orada izleyici farklı siyasi duruşta amma iki namuslu  gazeteci karşısında kolunu nereye saklayacağını bilemeyen o acayip  adamı kayda geçirdi.

Demincek o gazeteci çiftin algı ve vergilerini istifsar zamanıdır, bunu siz soracaksınız gazeteciyseniz , saatleri sakınmak değil sizin işiniz.

Gazetecilerin durumu hakikaten dram , cüzdanları yani maaşları ve vicdanları beyninde sıkışıp kalmış vaziyetteler.

12 Yaşında eş edilen Nasip ’in durumu yüzbinlerin simgesi, Metehan Demir dürüst namına verdi veriştirdi bu bala gelinler üstüne geldiğimiz utanma donör duruma, CNN Türk ekranlarından . Helal olsun.
Gazeteci hakeza tamam, vicdan sahibidir.

Ama Metehan Demir ’mağara   mensubu olduğu  yapıt gurubunda Seda Sayan Programında 16 yaşında bir kız annesinin arkalama edin feryatları arasında  ekranlarda   6 çocuklu evli adama , karnı burnunda geçmiş eşi eşliğinde ‘ikbal bu kim karışabilir ‘  mealinde    nidalarla göbek atıla atıla  doğuya kadın edilmedi mi bundan tıpkı süre evvel  !

Sonradan , bu programla ilişkin  Hamburg Lurup Anneler ve Kadınlar Birliği Başkanı Zeliha Dürüst  Cemil Arzulu ünlü kişiye ikinci kayırıcı girmek için  Siverek ’e eş revan Gülten Sıhhatli ’i engelsiz ekranlarda destekleyerek dini nikahı dolgunca göstererek apansızın fazla evlenmeyi övdüğü gerekçesiyle Ses Sayan ’ın yargılanması istemiyle Şişli Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuyor. Buradan korkudan yapılamayanı Zeliha Bayan cesurca yapıyor.

Sayan ’a  6 aydan 2 yıla kadar  kodes cezası istemiyle sorun açılıyor. Sayan  1 ay 6 dönme mahbes cezasına mahkum oluyor , cezası 720 YTL ’ye çevriliyor Sayan ’ın temyiz başvurusu sonucu  Yargıtay 8. Dairesi yerli mahkemenin kararını bozuyor .

Bu ülkede yargının durumu, çocuk gelinlerin durumu, ve medyanın durumunun özeti yerine kayda geçiyor bu görüngü.
Seda Sayan ’ın durumu hiç yetişkin değil ayrıca böyle tıpkı müteselsil faciayı galiba  istemeden  kayda geçirdiği üzere kendisine teşekkür borçluyuz. Iyi vesika bıraktı.

Sonrası yapılan röportajarda  Seda Sayan tarafından kuma -eş edilen kızın , adamın, 1. eşin bir tane göz odada çocuklarla alay malay yaşadıkları ortaya artık, ayrıntıya girmiyorum işkembe kaldırmaz.
Ve o programda bire bir de hezel fehamet kabilinden üçlüye King Size yatak hediye edilmişti.
Bilmem grubun yapıt sorumlularının  vicdanlara açtığı yarayı Metehan Çipo ’in mebzul niyeti  iyileştirebilecek mi ?
Ve benzeri gruptan Melik Polat  esasen Felek konusu açılmışken , mortocu nikahlı bala gelinlerle ilişik bilcümle şıpınişi benzeri hal önerdi, efendim İmamlar bu nikahları kıymazlarsa maslahat çözülürmüş !
Neler söylüyorsunuz Hakan As, yahu düğünlere cingöz müdahele edemiyor, ederse yaşı balaban bir kız çocuğun nüfusunu gösteriyorlar  bir tün ilk Fatih Altaylı ’yı dinleseydin on paralık olmazsa konuyla ilişkin bilgelik sahibi olurdun, evet ailenin imamı kıyarsa nikahı hangi olacak, nikah kıyma yetkisi verilen resmi imamlar mı kıyıyor zannediyorsun nikahı , ve bu nikahların resmiyeti mi var sözde…. off , off, off  keşki çözüm önerip asap fesih laf ile gazetecilik gemisi yürür mü  patronunun bileceği iş,  amma kamu yayıncılığı sorumluluğu işveren keyfini aşar , çocukların hayatı bu yahu.
Sonradan hadi çocuklar okula diyeceksin, bala gelinlere alın kamu spotları yayınlayacaksın amma  karnı burnunda karısı, poligam âdem, ve ortak ’ya king size yatak bağış edeceksin ,  hangi yüzünüz akıllıcasına yahu ! Yoksa yüz namevcut mu !
RTÜK bunları izledi bütün , demincek HSKY ’yı RTÜK ’e benzetmeye çalışıyorlar PES!

Bilcümle bunları Haşhaşiler mi yaptı ? Trajikomik aynı benzeti peki.

Sayın   Gülen Hareketi sizde dizinizde  saha verdiğiniz abuk sabuk konsey sahnelerinden ipe izbe gelmez ahali hareketleri , abuk sabuk  yüzüklerle  elinin körü  mesajlar vereceğinize  bire bir ‘Hasan Sabbah ’ çekin budun  neyle suçlandığınızı görsün, tehlikenin büyüklüğünü anlasın.
Güngör Dilmen ’mağara oyununu başvuru ederim , aman siz yazdırmayın aksiyon sizinkilere yazdıralamayacak büyüklüğünde ağır.
Fikri manada tartışmalarda yer alanların entellektüel birikimleriyle hırçın orantılı tıpkısı dizi imla bunalımı  yaşanıyor Gülen Hareketinin medyasında.
Hakeza durumlarda aşina akraba doktora değil işini dolgunca eden doktora görünmekte  yarar vardır.  İçine kapanma buraya büyüklüğünde. Gücenmece namevcut.

Mevki  bu halinde binlerce öykü yazarken bizim main stream bir  televizyonumuz bile   bula bula  Danimarka dizisi  Larsen ailesinin etrafında dönen kıya hikayesini uyarlanmış etmesin mi !
Larsenlerin derdi Türk halkını çokça gerdi ! 100 kişiden kaçı izlemiş gördük.
Nerdee bozuk ‘Dallas ’ apartmalarıyla unvan yakalamacalar……

Sevgi ve sinirle kayda geçiriyoruz.

NECEF GÜZEL /necefugurlu@gmail.com

Bir Cevap Yazın