Cumhur Reisi Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na manevi tazminat

Hürriyet’te kayran düz habere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu hakkında, partisinin 19 Aile’taki TBMM Takım Toplantısı’nda sarfiyat ettiği sözler ve içtimai paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla ilişik 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Erdoğan elan önce üstelik Kılıçdaroğlu’nun CHP Kurultayı’nda söylediği sözler dolayısıyla tazminat davası açmıştı.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın avukatları Hüseyin Aydınlık, Yaşamış Cemaloğlu, Burhanettin Sevencan ve Tuğba Akva Eker’in Ankara Esas Hukuk Mahkemesine verdiği ülkü dilekçesinde, Kılıçdaroğlu’nun, partisinin 19 Aile 2015’teki TBMM Grup Toplantısı’ndaki konuşması ve toplumsal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda Erdoğan’ın “kendilik haklarına cüretkâr kastıyla umulmayan yavaş hakarette bulunduğu” kaydedildi.

Kılıçdaroğlu’nun ekip toplantısındaki konuşmasında, Erdoğan’ın haysiyet ve saygınlığına yönelik ifadeler sarfiyat ettiği belirtilen dilekçede, Kılıçdaroğlu’nun sözlerine kayran verildi.

Dilekçede Kemal Kılıçdaroğlu’nun, hafta sonu yapılan CHP’nin 35. Olağan Kurultayı’ndaki ifadeleri zımnında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının araçsız soruşturma başlattığı ve tazminat davası davası açıldığı dahi anımsatıldı.

Kılıçdaroğlu’nun TBMM Grup Toplantısı ile Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarla çirkin tavrını ve Erdoğan’a hakaret etmeyi sürdürdüğü vurgulanan dilekçede, davalının bu ifadeleri dolayısıyla eleştiri ve rapor özgürlüğü sınırlarını aştığı belirtildi.

Dilekçede, şu ifadelere meydan verildi:
“Davalı, son zamanlarda yaptığı umum konuşmalarında olduğu kabil dava konusu konuşmasında ve paylaşımlarında dahi müvekkilimize ısrarla ve konusunda basa basa ‘zorba, zorba bozuntusu’ şeklinde hitap etmektedir. Bu durum davalının belirli tıpkı uğur doğrultusunda, ısrarlı benzeri şekilde taşlama kastı ile debi ettiğinin bulutsuz aynı göstergesidir. Davalının sorun konusu ifadeleri ısrarlı bir şekilde kullanacağını birlikte bildirme etmesi, taşlama kastının yoğunluğunu gösteren bire bir gayrı kapı olarak değerlendirilmelidir. Bu mantık dışı, çirkin ve taşlama muhtevalı ifadeyi sarf fail davalının amacı haddinden fazla yalınlık ve net tıpkısı şekilde ortadadır.”

Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a alın sözlerinin tabir özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği, ifade özgürlüğü ve eleştiri hakkının hiçbir ahit üzere kişilerin arsıulusal metinlerle, Kanunuesasi ve yasalarla garanti altına alınan haysiyet ve saygınlıklarının ihlali aracı kendisine kullanamayacağı tabir edilen dilekçede, şunlar kaydedildi:

“Sorun konusu konuşmadan periferi kanun layıkıyla manevi tazminata hükmedilmesinin umum şartları oluşmuştur. Kişiler nesnel vukuf ödeme ve eleştiri ile yetinmelidirler. Düşünülerek kişileri tahfif (basitleştirme) ya üstelik taşlama teşekkül edecek nitelendirmelerde olmak üzere müsaade verilmeyecek araçlara başvurmamalıdırlar. Eleştiride yer düzlük olayları anlatırken üstelik vasıtasız muhatabının nefis haklarını murat almamalı, onur ve saygınlığına geveze teşkil edecek hakaretlerde bulunmamalıdırlar.”

Dilekçede, Kılıçdaroğlu’nun Cumhur Reisi Erdoğan’a cebin partisinin ekip toplantısındaki konuşmasında harcama ettiği ifadeleri zımnında, 100 bin lira manevi tazminatla cezalandırılması murat edildi.

Bir Cevap Yazın