Cumhurbaşkanı Erdoğan El Cezire’ye konuştu

Halk Ada Türk’ün haberine göre IŞİD’in Musul’a girerek Irak’ın kuzeyinde yayılmaya başladığını hatırlatan Erdoğan, “Haydar İbadi 2014’te Türkiye’yi ziyaretinde, bizden, askeri eğitim desteği istedi. Bunun üzerine Başika’bile benzeri dinlenme kampı kurduk. Bunu gayet bol biliyorlar. Şimdi namına soruyorum. Tığ bu kampı kurarken neredeydi? Bugüne kadar neden sessiz kaldı? Şimdi bölgedeki gelişmeler üzerine böyle ayrımsız kadem atıyorsunuz” dedi.

İRAN VE IRAK’A ‘MEZHEPÇİLİK’ ELEŞTİRİSİ

Reisicumhur Erdoğan, röportajda İran ve Irak hükümetlerinin, Suriye ve Irak’ta mezhepçi politikalar yürüttüğünü belirtti ve bölgedeki Sünnilerin düzenlilik sorununa aksan yaptı.

Zaman kül anlamıyla tıpkı mezhepçilikle cebin karşıyayız. Kim yapıyor bu mezhepçiliği, ki bunlar? İran ve Irak” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Evet Sünnilere ne olacak? Orada Sünni Araplar, Sünni Türkmenler ve Sünni Kürtler var. Onların güvenliği ne olacak? Onların da kendilerini güvende hissetmeleri gerekiyor.”

Erdoğan, “Uzun zamandan bu yana Şimal Irak’taki hile bir nice hakkını kaybetti. Haklarını düşüncesiz almaları lâzım. Bölgede hararetli çokça sayıda Gündüz Feneri, ehil olduğu hakları kaybetti. Hangi efsus kim, Irak’ta adil aynı dalavere göremiyoruz. Bu yüzden insanlar endişeli” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın