Cumhurbaşkanlığı’nda “devlette uyum” buluşması

Milliyet’ten Münevver Hasan’ın haberine göre Erdoğan ’ın; çıktı geleneksel boyut kazanmaya başlayan ve “kuvvetler ayrılığı” ilkesi çerçevesinde devleti oluşturan üç kuvvetin temsilcileriyle buluşması, gündemdeki Anayasa değişikliği temasları ve başkanlık sistemi tartışmaları nedeniyle henüz dikkat çekimli bir ebat kazandı.

GELENEĞİ GÜL BAŞLATMIŞTI

Cumhur Reisi ’nın; yeni yıl vesilesiyle “oran organları beyninde uyumu gözetme” görevi çerçevesinde; yasama, yürütme ve etki organlarının başkanlarına kemirmek vermesi geleneğini Abdullah Gül Cumhurbaşkanlığı döneminde başlatmıştı.

GEÇEN YIL 28 EŞ ’TA KEMIRMEK VERMİŞTİ

Erdoğan de, cumhurbaşkanı olduktan sonra bu geleneği sürdürmüş ve 2015 yılında 28 Kari tarihinde üç kuvvetin temsilcileri ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı ’nda buluşmuştu. Erdoğan ’ın üç azade temsilcilerine bu yıl vereceği yemeğin tarihi ise konjonktürel çerçevede özen frapan bulundu.

BAŞBAKAN CHP VE MHP ’Yİ MUSAHABE ETTİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, odağını yeni anayasanın oluşturduğu arayışlar çerçevesinde CHP ile MHP ’ye ziyaretlerde bulundu. Davutoğlu, HDP ziyaretini ise bu partinin ziyaretine yaklaşımı ve “sinsice öz polemiği” nedeniyle halel etmişti.

Ankara kulislerinde, Davutoğlu ’nun CHP ve MHP ziyaretlerinin ardından yıpranmamış temel için uzlaşılan noktalar çerçevesinde harekete geçileceği konuşuluyor. Selim Fırka – CHP ve MHP ortada 1982 darbe anayasasının değişmesi yönünde prensipte uzlaşma sağlandığı dile getiriliyor.

Fakat başkanlık sistemi üzerine bu aşamada tıpkı mutabakattan söz etmek zor.

ÜÇ KUVVETİN BAŞKANLARI CUMHURBAŞKANLIĞI ’NDA

Erdoğan ’ın bu konjonktür ortamında  yasama, icra ve faziletkâr etki organlarının başkanlarıyla gün ortası yemeğinde tıpkı araya akmak amacıyla 5 Aile tarihini seçmesi ilgi cazip bulundu.

Erdoğan, 5 Eş Salı haset saat 13.30 ’üstelik yasama, yürütme ve hâkimiyet organları başkanları ve temsilcilerine aynı öğle yemeği verecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ’nde vereceği nısfınnehar yemeğine Sedir Başkanı İsmail Kahraman ve Başvekil Ahmet Davutoğlu ’nun yanında şu kurumların temsilcileri katılacak:

Esas Mahkemesi Başkanı, Yargıtay Başkanı, Danıştay Başkanı, Hakimler ve Savcılar Faziletli Kurulu Başkanı sıfatıyla Hak Bakanı, Sayıştay Başkanı, Ikilik Mahkemesi Başkanı,  Askeri Yargıtay Başkanı, Askeri Yüksek Dümen Mahkemesi.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Gönüllü Galeyan ve Cumhurbaşkanlığı Hususi Tip Müdürü Hasan Doğan ’ın üstelik yemekte bulunabileceği dile getiriliyor.

Bir Cevap Yazın