Cumhurbaşkanlığı’ndan gözde izah!

Milliyet’te düzlük alan habere göre Kalın’ın açıklamalarından koca başlıklar şöyle:

YIPRANMAMIŞ KANUNUESASI ÇALIŞMALARI

– Yazılacak eskimemiş Esas Türkiye’nin 2023 hedefleri üzere hamle olacaktır. 2023’te Türkiye’nin dünyada kendisini kuşkusuz konumlandıracağını gösterecektir. Millete bittabi enerjik bakım vereceği noktasında iri ehemmiyet genişlik ediyor. Uzlaşı komisyonu çalışmaları bitmeme ediyor. Cumhurbaşkanımızın bile bu konuda programları olacak.

BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMALARI

– Başkanlık sistemi tartışmalarının devletle milletin ilişkisini belirleyecek bahis olmasıdır. Kuvvetler ayrılığının bildirme kemiksiz şekilde ortaya koyulacağı siyasi sistemi tabir etmektedir. Bu arama abra mekanizmasında reislik sisteminde yapılmasıdır. Önümüzdeki haftalarda, aylarda tartışmalar devam edecek. Tığ bu tartışmalardan büyük sevinme duyuyoruz.

IŞID VE PKK İLE UĞRAŞ

– Türkiye çok cepheli olarak bir nice yıldırı örgütüyle tıpkısı anda savaşim etmektedir. Türkiye’nin birliğine beraberliğine felaket oluşturan PKK ile savaşim sürüyor. Müttefiklerimizin bile bizim yanımızda olmasından kıran memnuniyet duyuyoruz. Terör örgütlerinin faaliyetlerine katkı sunan çalışmalardan de uzak durulması çokça önemlidir. Terörün propagandası yapılamaz. Bunlara bindi çevirmek tabir özgürlüğü kapsamında anlatılamaz. Biz bunun Avrupa’üstelik üstelik olan örneklerini görüyoruz.

TERÖR ÖRGÜTÜNE SILAH BIRAKMA ÇAĞRISI

ARA SIRA bize yapılan ‘çatışmalar dursun, operasyonlar durdurulsun, şu yapılsın bu yapılsın’ türü çağrıların doğru  adresi ‘terör örgütüne cebe bırakma’ çağrısıdır. Bizim onlara de çağrımız, bize,  amme düzenini bina etmek için yaptığımız faaliyetlerle ilgili çağrı fayrap etmek yerine,  terör örgütüne ve onların tutkun olduğu gruplara silah bırakmaları yönünde çağrı  yapmalarıdır.

Terör örgütü ile yapılan  uğraş tek ant Kürtlerle yapılan ayrımsız savaşim değildir. Bunun tersini  iddia etmek, terör örgütünün Kürtleri kumar ettiğini, başkaca onları eşitlemek  anlamına sağlık ki bunun hakikatlerle tıpkı ilgisi olmadığı haddinden fazla belirtik tıpkısı şekilde  ortadadır. Yıldırı örgütünün kendini Kürt vatandaşlarımızın hamisi, temsilcisi kabil  gösterme gayreti mümkün, bu tıpkı propagandadan ibarettir.

SURİYE’DEKİ GELİŞMELER

Türkiye-Suriye sınırında evet üstelik  ‘Suriye’nin Kuzeyi’ diyerek ifade edilen o bölgede fiili durumlara bire bir müsamaha  göstermemiz söz konusu değil. Oradaki etnik yapılarla aldatmak, sair gruplar  üzerinde yük bina etmek ya bile kavga suçu oluşum edecek eylemlerde olmak…  Bunları kabul etmemiz elbette mümkün değil. DAİŞ ile savaş bahanesiyle oradaki  coğrafyayla, demografiyle ihanet etmek ancak Suriye’nin geleceğini henüz dahi karartır.  Bu konuyla ait sahadaki süreçleri yakından takip ediyoruz.

ERDOĞAN’IN ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın, kaymakamlarla buluşmasında kullandığı “Gerekirse mevzuatı benzeri kenara kucak ifadesiyle ait yaşanan tartışmalara ilgilendiren, “Alelhusus son aylarda Doğu ve Güneydoğu ’da anlaşılan belediyelerin hangi zümre yasa dışı işler içinde olduğunu tığ gördük. Bunu kanuncu çerçeveye, kılıfa uydurmaya çalışıyor olabilirler. Ama bu hendeklerin çukurların ne makinalarla hangi soy imkanlarla kazıldığı bundan sonra herkes tarafından biliniyor. Dolayısıyla burada Cumhurbaşkanımızın yaptığı çağrı direkt bununla ilgilidir yani devletin verdiği imkanları celal aleyhine kullanmaya çalışanların önüne artırmak amacıyla mamul aynı çağrıdır” dedi.

TÜRKİYE EĞIN DÜZEYDE SAHNE EDİLECEK

– Cenevre’ye katılacak olanların kimler olacağı çok henüz önceleri belliydi. Cenevre’ye kimlerin katılacağı üzerine bati diplomatlık trafiği oldu. Mabeyin ayında katılacaklar belliydi ve PYD yoktu. PYD’nin Esed ile karışık ilişkileri var. Türkiye kendisine Cenevre’da en son düzeyde piyes edileceğiz.

ÇÖZÜM SÜRECİ

– Hal sürecinin ülkeye kazandığı şeyleri unutmayalım tarihi tıpkı fırsatı teptiler.

Bir Cevap Yazın