D vitamini eksikliğine özen!..

İHA’da meydan düz habere bakarak şita aylarında yaşanan vitamin eksiklikleri hayat kalitesini düşürdüğü kabil çeşitli hastalıklarında habercisi olabiliyor.

Medicana Konya Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Selda Geçer Akçe, insanlarda D ve B12 vitamini eksikliğinin gözden kaçtığını söyleyerek, “Kışın vitamin eksiklikleri hayatımızın kalitesini kıtipiyoz etkiliyor. Çokça aşina vitaminlerin birlikte B12 ve D vitamini eksiklikleri gözden kaçıyor. Bu iki vitamin eksikliği yaşam kalitesi bakımından çokça yüce. B12 vitamini hayvanca kaynaklı bire bir vitamin. Yeteri büyüklüğünde alınmadığında evet bile alındığında emilim problemi olan hastalarda ayıp problemi ortaya çıkıyor. Hastalarda halsizlik, yorgunluk, unutkanlık, depresyona yeti, yük bozuklukları, el kıç uyuşmaları, acele yorulmalar kabil durumlardan şikayet edebiliyorlar. Bu tuhaf şikayeti olan hastaların katiyetle bir kliniğe başvurup B12 seviyelerine baktırmaları gerekiyor. Bire Bir eksilik varsa tedavi ettirmeleri gerekiyor” dedi.

D vitamini eksikliklerinin bir nice hastalığa amil olduğunu dile getiren Bedii, “D vitamini eksikliği kemik erimesi yapabiliyor. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına etken oluyor. Özellikle kadınlarda meme kanseri, erkeklerde prostat kanserine yatkınlığı artırıyor. Tıpkısı zamanda MS hastalığına dahi dayanak noktası hazırladığı biliniyor. Dolayısıyla bulutsuz havalara çokça çıkmayan ve güneşe maruz kalmayan kişilerde adale, asap, eklem ve bağışıklık sistemi hastalıkları oluşabiliyor. D vitamini özellikle güneşten alınan aynı vitamin. Beniz ve ayrıntılar açıkken günde sayı farkı doğrudan gün ışınlarına maruz dikilmek gerekiyor. Antrparantez semirtilmiş balıklardan, somon, karides kabilinden ya üstelik benzen ve süt ürünlerinde D vitamini alınabiliyor. Ama nasıl güneşte kalınarak bunun canlı arkaç getirilmesi araçdiye konuştu. 

Bir Cevap Yazın