D Vitamininin büyülü dünyası

Sözcü’de vadi düzlük habere bakarak D vitamini yetersizliğini köstek olmak amacıyla; ehliyetli güneş maruziyeti ve D vitamini içeren gıdaların tüketimi arzetmektedir. Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi, Endokronoloji ve Metabolizma Hastalıkları bölümünden, Doç. Dr. Haluk Sıcacık D Vitaminin vücudumuzdaki hayati önemine özen çekiyor;

Bunları biliyor musunuz?

D vitamini yağda çözünür.Diyetle alınan kalsiyum ve fosforun bağırsaklardan emilimini sağlar. Kemik büyümesi, sertleşmesi ve tamiri üstünde etkin olur.Parathormon salgılanmasını düzenler.Mızrap ve kasların sağlığı üzere mukteza olan vücuttaki kalsiyum ve fosfor dengesini sağlar; kemik ve diş yapısı oluşumunu canlı olarak etkiler.Bağışıklık sistemini güçlendirir.Hipertansiyon, ihtisas hastalıkları ve gâh kanserlere alın koruyucudur. D vitamini yağda çözünür. Devir ışığı yahut diyet ile elde edilir.

Mor Ötesi gün ışınları deri üzerindeki yağları harekete geçirerek daha bilahare beden vasıtasıyla emilen vitamini üretir. Munsap yoluyla alındığında D vitamini yağlar ile birlikte çöz duvarlarından emilirler. Vücuda besinler aracılığıyla Provitamin-D şeklinde alınır, sıra ışınlarının etkisiyle D vitaminine dönüşür.

D vitaminin görevleri:

Kandaki kalsiyum ve fosforun alışılagelen sınırlarda kalmasını sağlayacak kemik erimesini önler. Mızrap ve dişleri güçlendirir. Çocuklarda D vitamini ihtiyacı bu yüzden fazladır.Kaslara çetin verir. Eksikliğinde adale güçsüzlüğü ve adale ağrısı olur.Devamlı usanç ve vücutta koca ağrısı olan hastalar mutlak D vitamini düzeyine baktırmalıdır.İnsülin pankreastan salgılanımını düzenlediğine dair çalışmalar mevcuttur.D vitamini gâh kanserlerin,his ve diyabet hastalığının gelişimini önler.Depresyondan korur,Huy basıncını düzenleyerek tansiyonu dengeler,D vitamini insülin direncini düzeltir,Tiroit Bezi fonksiyonları ve normal kan pıhtılaşması amacıyla gereklidir.

Peki bu kızıl vitamini nereden alacağız?

D vitamini güneş ışınlarının etkisiyle deride oluşur. Günce D vitamini ihtiyacı 20-30 dakikalık güneşe maruziyet ile karşılanabilir. Füru, bacaklar ve yüzün güneşe maruz kalması yeterlidir. Zaruri çağ ışığı miktarı kişinin yaşı, ten rengi maruziyet süresi, varsa tıbbi sorunlara göre değişebilir. D vitaminin yapımı yaş ile her an azalır. Derisi koyu renkli olan kişilerde tam D vitamini oluşabilmesi üzere hassaten şita aylarında ince süreli aktarılma ışığı ihtiyacı vardır. Ruz koruyucular (etken 20 ve fazlası) kullananlarda deride D vitamini oluşamaz. Ayrıca cam camı arkasından güneşlenmenin anlamı yoktur. Çünkü ultraviyole ışınları camdan geçememektedir.

Deniz Ürünleri tüketin: Balık hasım, somon balığı, uskumru, pisi balığı, ringa balığı, istavrit azmanı karides ve istiridyeyi sofranızdan muallel etmeyin!

Benzen ve benzin ürünleri tüketin: Peynir, tereyağı, krema…Testis sarısı ve mantarla sofralarınızı zenginleştirin. Kahvaltılık gevrekler ile güne başlayın.Yemeklerinizde sıvı yağlar tüketin. Yulaf, kakao, maydanoz, ısırgan otunu kullanın. Birçok ülkede süt ve benzin ürünleri, atlatmak, tahıllar D vitamini ile zenginleştirilebilmektedir.

Bir Cevap Yazın