DAEŞ’li eylemcilerin hedefi Caferi camisiymiş

Ulusallık’kap Türker Karapınar’ın haberine bakarak Ankara ’üstelik yeni yılda eylem hazırlığındayken yakalanan IŞİD militanlarından Musa Canöz ’ad (28) enerjik bomba, henüz nemli olan Adnan Sebep ’ın (40) çantacı olduğu ortaya imdi.

Milliyet, Ankara ’de bakir yılda etkin bomba eylemi hazırlığındayken Mamak ’ta TOKİ ’ye ilgili kiraladıkları evde kıskıvrak yakalandıktan bilahare “silahlı yıldırı örgütü üyeliği ve patlayacı konu bulundurmak” suçlarından tutuklanan iki eylemcinin güvenlik, müddeiumumilik ve hakimlikte verdiği ifadelerin ayrıntılarına ulaştı.

Ayrıntılı ifade veren iki eylemciden Canöz, “2011 ’de kendi kendime Suriye ’ye göç ettim. Annemi, babamı ve tekmil ailemi birlikte alarak Suriye ’ye yerleştim. Burada evlendim ve çocuğum oldu” dedi. Canöz, ifadesinde, kardeşi Kıymetiharbiye ve amcasının Suriye ’üstelik IŞİD saflarında savaştığını ve PKK ile girdikleri silahlı çatışmalar sonucu Kobani ’de öldüklerini anlattı.

“Kardeşim benim dünyadaki yeryüzü zer varlığımdı” diyen Canöz, “Benim amacım PKK ’dan intikam almaktı. PKK ’evet çarpış vurmaktı” dedi. Canöz ’ad birlikte, kardeşini ve amcasını kaybetmesinden sonradan Kobani ’ye giderek, IŞİD saflarında savaştığı anlaşıldı. Canöz ’den yaşça balaban olan Sebep ’ın bile, aslında bire bir belediyenin olgun işlerinde görevli namına çalıştığı, tıpkısı aktarılma manevi açıdan yaşadığı mesafe sırasında bire bir camiye gitmeye başladığı ve bu camide tanıştığı aynı can aracılığıyla fanatize edilince, Suriye ’ye yerleşmeye değişmeyen verdiği öğrenildi.

Ailesine, Türkiye ’den “Burası kafir çap” diye bahsederek, “Suriye ’ye hilafete gidiyorum” diyen Yıldırım ’ın eşiyle bu aşamada boşandığı, daha bilahare bir tane başına Suriye ’ye gittiği açığa daha çok.

Eğitimde tanıştılar

2012 yılında Suriye ’bile IŞİD ’e katılan Canöz ve Saika ’ın tanışması üstelik burada oldu.

Bomba eğitimi sırasında tanışan iki eylemcinin birlikte eş hedefinin PKK olduğu öğrenildi. Seçkin iki eylemci üstelik ifadelerinde esas amaçlarının PKK olduğunu söylemeleri kayıtlara geçti. 20 dönüş boyunca bomba eğitimi düz iki eylemci henüz bilahare Türkiye ’ye giriş yaparak Ankara ’evet geldi. Ankara ’nın Mamak semtindeki TOKİ ’ye ilişkin benzeri ev kiralayan iki eylemci, bu evde 2.5 kamer boyunca eğitimini aldıkları bombayı hazırladı.

Saika ’a bakarak elan gailesiz olan Canöz eylemi ayırmak, Saika dahi hazırlanan çantayı bırakmak üzere kendi aralarında anlaştı.

Bomba ekipmanını bizzat Canöz hazırladı. Yeleği dikti, bombanın etkisini tezyit etmek amacıyla çipo çubukları kesti, çıpa bilyeleri koydu ve gereksiz ayrımsız zeytinyağı kutusunun içine dahi patlayıcı amonyum nitratı yerleştirdi.

İki eylemcinin ortak hedefleri layıkıyla Kızılay ’daki AVM ’ler ve Sakarya caddesindeki barlarda his yaptıkları anlaşıldı.

Ebu Enes ’ten istek

İki eylemci keşife devam ederken, IŞİD ’in önde mevrut isimlerinden Ebu Enes ’kap mir aldıklarını söyledi. Ebu Enes ’in, Ankara Adliyesi ’nden Divan ’e büyüklüğünde olan amme kurumlarına ofans düzenlenmesi şeklindeki talimatını “Tığ kamu kurumlarını ne vuruyoruz” diyerek, sorguladıklarını anlatan iki eylemcinin, “Emir gelince bombayı imha edecek kayran arıyorduk, pişmanız” dedikleri öğrenildi. Emniyet ve müddeiumumilik kaynakları, iki eylemcinin suçtan kurtulmak için bu şekilde anlatım verdiğini, kamu kurumlarından vazgeçtiklerini söylemelerine rağmen arz bayındır gösteri yeri adına Caferilere ilgili olan camiyi kasıt seçtiklerini anlatım etti.

Örgütten günlük 100 dolar aldılar

Eylem sırasında Canöz ’ad ilkin hazırladığı ve tertibatı bile hazırlanan etkin bomba yeleğini giyeceği, bombanın bulunduğu çıplak çantasını ise Yıldırım ’ın gösteri yapılacak yere bırakacağı bildirildi.

İki eylemcinin bomba yapımında kullanılacak malzeme, icar ve farklı giderlerini karşılamak üzere örgütten günce kendisine 100 dolar aldıkları, hele genel ağ üzerinden mesajlaştıkları, elan sonra ise iki eş tarafından bilgilendirildikleri öğrenildi.

İki eylemcinin yakalandığı Mamak ’taki evde yapılan arama sırasında ele geçirilen delillerden, bomba yapımına ilgili 20 sayfadan oluşan bire bir dokümanın dahi bulunduğu anlaşıldı.

Bir Cevap Yazın