Daily Telegraph:

Milliyet’te vadi kayran habere bakarak İngiliz Daily Telegraph gazetesinin nahiye yazarlarından Con Coughlin, bugünkü yazısında Türiye’nin cemaziyelevvel tıpkı Zalim uğraş uçağını düşürmesine değindi.

Con Coughlin, Rusya Celal Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin cenk uçağının Türk çekicilik sahasında düşürülmesi ile gür ayrımsız ders aldığını yazdı.

Daily Telegraph gazetesindeki yazının başlığı, “Putin şayet ateşle oynarsa, böylecene yanacak”

Con Coughlin yazısında Rusya’nın bugüne dek Gürcistan’dan Kırım’a, Maşrık Ukrayna’dan Baltıklara ve Suriye’ye birçok bölgede ülkelerin içişlerine karıştığını söylüyor.

Coughlin’e göre “NATO düne kadar, Putin’i gayrı ülkelerin sınırları ile ilgili ukela tutumunu gözden geçirmeye terennüm etmek amacıyla fazla birşey yapmadı.”

‘Türkler ders atfetmek üzere birey atıyordu’

Rusya’nın Türk gelgel sahasını daha geçmiş de ihlal ettiğini hatırlatan Coughlin, “Türkler Ruslara ders çevirmek üzere duygusal atıyordu” diye yazmış.

Yazıdan bazen satırlar şöyle: “Türkiye, Esad rejimini devirmek üzere Suriye’nin kuzeyindeki kâh Türkmen milisleri akçalanmış ediyor. Türklerin, Rusların, etnik müttefiklerine saldırmasına tolerans göstermesi beklenmemeli. Fakat bu buut Türkiye ile Rusya’yı askeri yerine karşı karşıya getirebilir, bunun bile NATO için sonuçları tamam.

Sayın Putin, Türkiye’nin çıkarlarını siper noktasında azimli olduğunu anlayamadı. Ve bunu yaparak, Suriye’dahi soruna istinatgâh hazırlayan ittifaklar ağını elan birlikte ağdalı ayla getirdi.”

Bir Cevap Yazın