DAVUT DURSUN KİMDİR?

14 Orak Ayı ’üstelik görev süresi biten Zahid Temiz ’ın namına RTÜK Başkanlığı ’na 7 oyla AKP kontenjanından Davut Dursun seçildi.

Radyo ve Göstergeç Dal Yerleşmiş ’nda (RTÜK) saat 10.30 ’da başlayan toplantıda yeni başbuğ seçildi.

RTÜK Başkanlığı için CHP ’li Hayal Kahraman adaylığını yöntemince açıklamıştı. AKP kontenjanından ise Davut Dursun ve Hasan Tahsin Fendoğlu ’nun aday olabileceği belirtiliyordu.

Dip Kurul ’un 9 üyesi bulunuyor. Seçimde 7 fikir alan Prof. Davut Dursun kullanılmamış komutan seçildi.

DAVUT DURSUN KİMDİR?

1953 yılında Artvin Borçkada doğan Davut Dursun, 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Bildirişim Fakültesinde lisans, Iktisat Fakültesi Yöntem İlmi Enstitüsünde faziletkâr lisans (1981-1983) ve Toplumsal Ulum Enstitüsünde doktora (1982-1987) öğrenimi gördü. 1992 ’da doçent, 2005 ’te müderris oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı ’nda derslik öğretmeni ve okul yöneticisi (1972-1984), Uludağ Üniversitesi Ekonomik ve Idari Ulum Fakültesinde Araştırma Görevlisi (1984-1987) adına çalıştı. Tıpkı uluslararası yayıncılık ve araştırı kurumunda gündeş gün Türk ve Müslümanlık dünyası sahasında yayımcılık ve bilgilik bap yazarlığı görevlerini yürüttü. 1994 yılında Sakarya Üniversitesi Soylu Erki ve Yönetimsel Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Politika ve Sosyal Ulum Esas Selen Dalına akademisyen adına atandı. 13 Temmuz 2005 tarihinde TBMM yoluyla RTÜK Üyeliğine seçildi.

TARAFSIZ OLABİLECEK Mİ?

Davut Dursun bilindiği kadar Albayrak grubuna ilişkin Bakir Şafak Gazetesi ’nde yazarlık yapıyor. Albayrak Grubu ’nun Bakir Şafak ’la birlikte TV Net isimli ayrımsız de monitör kanalı bulunuyor.

RTÜK, televizyonları denetlediği amacıyla Albayraklar ’ın gazetesinde yazarlık özne Dursun ’un hangi kadar afaki davranacağı merak konusu.

BOZULMAMIŞ ARTIK KOMUTAN DEĞİL ÖRGEN

Bozuk RTÜK Başkanı Zahid Akman, yıpranmamış başkanın seçildiği toplantının peşi sıra benzeri matbuat toplantısı yaptı.

Aha Saf ’ın açıklamalarının satırbaşları:

Şu dakika fiktif ile sabah gerçekleştirdiğimiz güruh sonucunda, eskimemiş başkanımızın seçilmesinden ötürü huzurlarınızda RTÜK üyesi namına bulunuyorum.

– 4 yıl boyunca sizlerle alay malay biraz evvel kısa tıpkı film kendisine hazırladığımız görüntülerden da izlediğiniz kadar ayrımsız haddinden fazla faaliyete imza attık.

– bundan sonra tekrar tıpkı çaba ve çabalama içerisinde yıpranmamış komutan başkanvekili ve organ arkadaşlarımızla gelişigüzel azmimizden tıpkısı madde kaybetmeden, bu gelmiş olduğumuz noktayı daha üstelik gelecek tıpkı seviyeye götüreceğimize inanıyorum.

– Bu 4 yıllık sürecin özellikle serencam bire bir yılında bendenizle ilişkin kamuoyuna yansıtılan benzeri mızıka duyum üzerine onlarca açıklama yaptım. Bu konuyla ait haddinden fazla sakil hususiyet sürecini takip ediyor ve bunu sürdürüyorum. Bu süreçte matbuat etik bilimi ilkelerine uyan ve bu töre bilimi ilkeler çerçevesinde eser yaparak, insanları mağdur etmemek için çaba sarfeden eser kuruluşlarına üstelik şükranlarımı sunma ediyorum.

Zaman benim hayatım ve kurulumuz açısından de bakir benzeri bölüm. Serbest bir güzel hizmetimizi henüz akıbet yerine izah etmek istiyorum. Monitör haberleri amacıyla emare tezkere diyerek tıpkı kitapçık hazırladık. Basın ve etik ilkeleriyle ilgilendiren başlattığımız çalışmalar çerçevesinde hazırlayacağımızı duyurduğumuz benzeri kitapdı bu.

– Bu kitapta habercilerin nelere özen etmesi gerektiği çok yalınlık ve uzun benzeri şekilde anlatıldı. Bu kitaptan çokça sayıda bastırttık. Türkiye ’bile ilk defa yekpare yayın kuruluşlarına sunulacak bu kitabı Televizyon Yayıncıları Derneği ’yle hazırladık.

Bir Cevap Yazın