Davutoğlu:

Milliyet’te kayran düz habere göre Başvekil Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan’daki temaslarının ardından aksiyon adamlarıyla bire bir araya geldiği izlence kapsamında açıklamalarda bulundu.

Başbakan Davutoğlu’nun açıklamasından satır başları şöyle:

“Haddinden Fazla sayıda enerji ulaşım hattının iki talih ortada gelişmesini istiyoruz. Beklentimiz, Bakü-Boğaziçi-Brüksel hattında çaba göstermeniz. Azerbayacan’dan beklentimiz enerjinin haricinde sanayide birlikte alternatiflere ulaşması.

Türkiye, uran konusunda kapasitesi efdal, ama erke açığı olan tıpkısı ülke. O devir enerji maliyetlerinin düşük olduğu Azarbeycan’a yatırım, Türk işadamları amacıyla imkan. Ayrıca, bu enerjinin Türkiye’ye aktarılması bile majör. 5 bilyon dolarlık tecim hacmini 15 milyara çıkarmalıyız. Bakü-Tiflis-Kars projesi, büyük benzeri ciddi planın majör ayağı.

Enerji bağlamında; serencam 10 yılın enerji hamlesi TANAP’tır. Bu konuda iki ülkenin enerji üzerine işbirliği yapması akıbet dönemde akilane olduğunu gösterdi. Tığ Avrupa’da yıpranmamış tıpkı ufuk açarken, ara sınav muafiyetiyle duvarları yerle benzeri ederken, bütün bu düzenden yeryüzü haddinden fazla yararlanma edecek mutluluk Azerbaycan.

Mesail hangi kadar nazik olursa olsun, Türkiye ve Rusya kabil iki ülkenin yetkililerininTürkiye-Rusya iki ülke ve çevre bölgeler üzere önemlidir. Biz aut politikamızı ilkeler üstüne oturtmuş bire bir iktidarız. Tığ bu irademizden ödün vermeyeceğiz. Suriye’bile olan bitenden direkt etkilenen benzeri talih olarak, Suriye üzerine kortej sahibi olan ülkelerin başında geliyoruz.

Iktisadi ambargolar döner sermaye, bu ambargoyu kullanan ülkeleri etkiler. Beklenti ederiz ki bu münasebat, akıllıcasına tıpkı eşkal üstünde ilerler.”

Bir Cevap Yazın