Davutoğlu 3 bilyon dolarlık projeyi görüştü

Milliyet’te düz alan habere bakarak Başbakan Ahmet Davutoğlu, Londra ve Davos temasları kapsamında, aracısız yatırım yapan, piyasa değeri 4 trilyon doları aşan arsıulusal şirketlerin yönetim kurulu başkanları ve CEO’ları ile yaptığı görüşmelerde, 3 bilyon doların üstünde envestisman projelerini ele aldı.

1 Kasım Saylav Umumi Seçimi’nin peşi sıra, aracısız yatırım işleyen arsıulusal firmaların Türkiye’ye ilgisi Başbakan Davutoğlu’nun sıkı dışı temaslarına üstelik yansıdı. Japonya, Çin, Malezya kabil Asya merkezli şirketlerin yanı sıra MEMLUK ve Avrupa’dan da çok sayıda yatırımcı Davutoğlu’yla ahbaplık etmek için sıraya girdi.

Londra’daki temaslarının ardından, Dünya Kazançlı Forumu’na süzülmek için İsviçre’nin Davos kasabasına gelen Davutoğlu, piyasa değerlerinin toplanmış büyüklüğü 4 trilyon doları aşan arsıulusal şirketlerin yönetim kurulu başkanları ve CEO’larıyla ayrımsız araya geldi. Görüşmelerde, ağırlığını, para, enfrastrüktür, lojistik ve uran yatırımlarının oluşturduğu toplanmış büyüklüğü 3 bilyon doların üzerindeki projeler ele alındı.

Başvekâlet kaynakları, yatırımcılarla buluşmaların, gelen gösterişli mülakat taleplerinin üstelik ayn önünde bulundurularak önümüzdeki dönemde de devam edeceğini bildirdi.

EYLEM PLANI YATIRIMCILARIN DİKKATİNİ ÇEKTİ

64. Hükümet 2016 Yılı Eylem Planı’nda saha düz “Yatırım ortamının iyileştirilmesi”nin da arsıulusal şirketlerin dikkatini calip farklı makro ayrımsız konu olduğu belirtiliyor. Davutoğlu’nun doğrudan yatırımcılarla yaptığı toplantılarda, bahis konusu eylem planının 80. maddesindeki “Resülmal piyasalarında kurumsal firmaları teşvik” ve 142. maddesindeki “Amme-hür teşebbüs işbirliği projeleri” konularının ağırlıklı ele alındığı tabir ediliyor. Başbakanlık kaynakları, ayrımsız gösteri planının 71. maddesindeki, “Uluslararası direkt sermayenin Türkiye’ye çekilmesi” taahhüdünün da yatırımcılar aracılığıyla şimdiden satın alındığına dikkat çekti. Uluslararası aracısız yatırımcıların Başvekil Davutoğlu’ndan kırıcı randevu taleplerinin birlikte bunun bire bir göstergesi olduğu belirtildi.

NİGHTCAP TOPLANTISINA YAVAŞ BAĞ

Başvekil Ahmet Davutoğlu, Barack Obama ve Bill Clinton kabilinden şevket başkanlarının da bir vakitler yaptığı ve Nightcap “Şeb buluşması” toplantısına katılacak. Suudi bankacı Khalid Abdallah-Janahi ve işadamı Mehmet Çelebi’nin yapacağı etkinlikte, moderatör CNN International programcısı Christiane Amanpour olacak.

Bu akşamki yemekli toplantıya, başvuran 150 yatırımcı, öğretim üyesi, siyasetçi ve bürokrattan çabucak 100’ü katılabilecek. Eski İsveç Başbakanı Carl Bildt, bozuk Avustralya Başbakanı Kevin Rudd, ActionAid CEO’su Salil Shetty, Paris Belediye Başkanı Asıl Hidalgo’nun yanı sıra Ortadoğu ve Haliç ülkelerinden işadamlarının dahi aralarında bulunduğu esame toplantıda kayran alacak.

DAVUTOĞLU, YATIRIMCILARIN SORULARINI YANITLAYACAK

Davutoğlu, Dünya Soylu Erki Toplu Tartışma Danışmanı Cüneyd Zapsu aile sahipliğinde verilecek, etkileşimli akşam ezanı yemeğinde yatırımcılarla bir nöbet değişik araya gelecek. Yemeğe süzülmek amacıyla başvuran 550 isimden, toplantının yapılacağı içtima fiziksel özelliğinden yağlık fakat 130’unun talebine müspet yanıt verildiği öğrenildi.

Yale Üniversitesi Başkanı Peter Salovey, Nankai Üniversitesi Başkanı Gong Ke, Harward Kennedy School Dekanı Dauglas Elmendorf kabil akademisyenlerin birlikte Abraaj Group, TPG Capital, SwissAir, Barclay’s, EBRD üzere uluslararası grupların yöneticileri dahi yemeğe katılacak. Kolombiya Üniversitesi’nden Nobel Tutum Ödüllü Prof. Joseph Stiglitz, adlı Ekonomist Nouriel Rubini üstelik gibi dünyaca şöhretli ekonomistleri birlikte yemekte hazır bulunacak.

Bir Cevap Yazın