Davutoğlu:

Yeni Asır’dahi meydan kayran habere göre Başvekil Ahmet Davutoğlu, Tahir Delege’nin ölümünden terör örgütü PKK’nın mesul olduğunu söyleyerek, “Bu cinayetin müsebbibi, fenomen yerine yakın 100 metre mesafede polislerimize alçakça hücumcu PKK’dır” dedi.

Tetkik üzere olay yerine giden başsavcıya ve diğer baro temsilcilerine dahi saldırıldığını hatırlatan Davutoğlu, “Elçi polis kurşunuyla öldürüldü” diyen Demirtaş’a üstelik “Elinde hangi doküman var de bu kanaati serdediyor? Kendisi görüngü yeri incelemesi mi yaptı? Demirtaş’ın değme şekilde söyleyecek tıpkı sözü varsa, görüngü yerine inceleme için revan ekiplere, baro temsilcilerine kırıcı açan o hainlere, o teröristlere, o alçaklara dönüp konuşmalı. Kurgu üretmeleri haddizatında cinayeti örtme çabasıdır” diyerek konuştu. Yıpranmamış Hükümetin kurulmasının arkası sıra geçmiş resmi güçlükle dışı ziyaretini Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne eden Davutoğlu, konuşma öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kıbrıs müzakereleri, Tahir Katılımcı’nin öldürülmesi ve Rusya ile yaşanan tayyare krizini değerlendiren Davutoğlu şu mesajları verdi:

KIBRIS IÇIN SERENCAM KADER: Bu müzakereler benzeri sonuca ulaşılabilmesi açısından tıpkı son talih niteliği taşımaktadır. Çıktı herkesin elindeki hep imkanları seferber ederek, BM parametrelerini ana kayran, adada siyasal eşitliği ve iki kesimliliği temin edecek tıpkı hal yönünde ağırlığını koyması lazım. Türkiye ve KKTC bu yöndeki tüvana iradesini ve iyi niyetini haddinden fazla örtüsüz bire bir şekilde ortaya koymuştur. Şimdi BM ilkin tutmak için bütün arsıulusal tarafların bu önümüzdeki aylarda yoğunlaşan görüşmeler bağlamında ağırlığını hissettirmeleri ve kesinkes kalımlı tıpkı çözüm amacıyla zaruri ortamın oluşmasına katkıda bulunmaları iri ayrımsız önem taşımaktadır.

ÖRTMEK İSTEDİKLERİ BIR MASLAHAT VAR: Eğer hoşur olayın aydınlatılması isteniyorsa niye görüngü adına giden Başsavcımıza, olay inceleme ekibine başkaca onlara eşlik eden baro temsilcilerine dönük namına saldırılar yapılıyor? Oraya giden sivil ekiplere, bu araştırmayı yapacak olan ekiplere saldıranlar bu cinayetin hamur failleridir. Demek ki dercetmek istedikleri bir mesele var. Tamamıyla bunun için o bölgeye çevrilmiş çokça şümullü tıpkısı operasyonla giriş cihedine gitmedik.

DEMİRTAŞ, ELİNDE VESIKA VAR MI?: Deminden Demirtaş’a burada şavullamak geçişsiz, elinde hangi belge var dahi bu kanaati serdediyor? Kendisi görüngü yeri incelemesi mi yaptı? Seçkin olayda dönüp devlete katil diyerek bağırmanın, her olayda dönüp sorumluyu poliste ve askerde aramanın ne büyüklüğünde hatalı olduğu önceki olaylarda ortaya çıktı. Şayet Sayın Demirtaş’ın seçkin şekilde söyleyecek benzeri sözü varsa, fenomen yerine tetkik için revan ekiplere, baro temsilcilerine dokunaklı açan o hainlere, o teröristlere, o alçaklara dönüp konuşmalı. Dönüp kendisinden elbette olsa emin olduğu, gelip kendisine tek madde yapmayacak olan ünsiyet devleti kuralları ortamında cesamet temsilcileriyle temas etmek yerine dönüp oradaki teröristlere hitap etsin. Teröristleri arkasına alarak, teröristlerin beraberinde durarak ulaşacağı bir tane kayran Tahir Katılımcı’nin katline sebebiyet verenlerle işbirliği yapma konumudur. O iki polise saldıranlara hiçbir molekül söylemeyenler, o saldıranların ardı sıra revan polislerin girdiği patırtı üstünde spekülasyon üretmeleri gerçekte cinayeti örtme çabasıdır.

KATİLLERDEN ADISYON SORULACAK: Gerekiyorsa biricik bir tane mahallelere girilecek, bu saldırıları yapanlar adaletin önüne çıkarılacak ve Sur’da o bereketli yerde silah sesleriyle halkımızın gününü karatmaya çalışanlardan adisyon sorulacak. Bu adisyon benzeri zamanda Tahir Delege’nin katillerinden adisyon sormaktır.

DAEŞ’TEN YER YAĞI İDDİASI ASILSIZ: Türkiye’ye dönük uydurma ithamlarla “Türkiye DEAŞ’tan yer yaği alıyormuş, arkasında şu varmış”, bu zümre ithamlarla Türk gelgel sahası ihlalini kaldırmak tür değil. Suriye krizi ayrımsız Türk- Zalim krizi değildir. Hatta Suriye krizi bir Rus-NATO krizi üstelik değildir. Amma bu tutumun sürdürülmesi cihetiyle şu anda maatteessüf Türkiye ile Rusya beyninde aynı krize dönüşmüş bulunmaktadır. Türkiye-Suriye sınırı aynı zamanda tıpkısı NATO sınırı olduğu üzere üstelik NATO-Rusya ortada tıpkı gerginlik konusu adına uluslararası gündeme girmiştir.

ÜMİT EDERDİK KI ZIYARET OLSUN: Ümit ederdik ki, Paris’te Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Putin arasında aynı müzakere gerçekleşmiş olsun, olmadı. Amma daha çok birlikte bu bildirişim kanallarını açık sancımak gerekiyor, soğukkanlı muamele etmek, soğukkanlı bire bir deyiş benimsemek gerekiyor. Silahlı kuvvetlerimize verilen bağlantı kuralları cemaziyelevvel neyse zaman da o dur, ferda dahi o olacaktır. Türk çekicilik sahasının, esmer ve bahir sınırlarının korunması sunma birincil görevdir ve bunun gereği dahi yaptık.

Cinayetin sorumlusu PKK

Ki bu cinayeti örtmeye çalışıyorsa çalışsın örtülemeyecek bir cins var. Bu cinayetin müsebbibi, fenomen hesabına andıran 100 metre mesafede polislerimize sefihane saldıran PKK’dır. Bütün bu baskılara karşın olay tetkik heyetimiz çalışmasını büyük ölçüde tamamlamıştır. Bu konuda gazetelerde çıkan spekülatif, hani yapılmadı üzere aynı kapsam söz konusu değil.

Bir Cevap Yazın