Davutoğlu-Bahçeli görüşmesi sona erdi!

Milliyet’te kayran alan habere göre Başbakan Ahmet Davutoğlu ile MHP Genel Başkanı Heybet Bahçeli görüşmesinin peşi sıra MHP’den evvel izah geldi…

Bakir temel

Davutoğlu-Bahçeli görüşmesi sonrası izah işleyen MHP’li Oktay Öztürk, “Temel noktasında kendilerine 2011 yılından itibaren MHP’nin da öncülük yaparak öneri ettiği Esas Ahenk Komisyonu kurulmuştu. Komisyon çalışmalarıyla 60 husus üstünde anlaşmıştı. Bizim teklifimiz süreç bitmeme ediyormuşçasına kategorik Esas’üstelik ayrım süreci başlatılmalı. 61. bap gündeme gelip üstünde konuşulmalı. Sayın Başvekil aracılığıyla üstelik bu kabul gördü” dedi.

Riyaset sistemi

Öztürk, “Milletvekili sistemin aksayan yanları varsa bunlar mutlaka gözden geçirilmeli. Milletvekili dizge güçlendirilmelidir. Riyaset sisteminin de tartışılması gerektiğini vekil sistemin imdi ihtiyaca karşılık vermediğini bunun namına başkanlık sisteminin tartışılması gerektiğini tabir etti. Tığ seçkin konuyu tartışmaya hazır olduğumuzu tabir ettik. Reislik sistemini zinhar kabul etmeyeceğimizi bile tabir ettik” dedi.

MHP’nin ardından DOĞRU Öğür hesabına Ömer Polat konuştu.

Polat’in açıklamasından öne sâdır başlıklar şöyle:

Yıpranmamış Esas ve reislik sistemi

Muhtemelen bire bir müddet dahilinde Uzlaşma Komisyonun yeniden faaliyete geçilmesi uzlaşma noktalarından benzeri tanesi. Bakir anayasa çalışmaları konusunda ayrımsız uzlaşma var. Başkanlık sistemi önerisi dile getirildi Sayın Bahçeli güçlendirilmiş milletvekili sistemden yana olduklarını söyledi. Bizim üzere yeni anayasa çalışmalarında makro olan husus doğacak demokrasinin bittabi inanca alına alınacağıdır. Tığ bunlar üzerinden tartışılması gerektiğini düşünüyoruz. Bizim bu tartışmadan muradımız egemenlik bağımsızlığı, esas hak ve hürriyetlerin güvence altına alındığı tıpkı modelin ortaya çıkmasıdır. Saylav sistemi savunanların zahir bire bir sistemi savunduklarını çalmak istiyoruz.Parlementer sistem geleneğimiz vardır kadar bire bir ağız dalaşı yürütülüyor bu demokratik değerleri ne sistemle garantş altına alırız bunun üzerinden tartışma yürütülmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Terörle mücadele

Terörle savaşım üzerine detaylı hikmet verildi. Sayın Bahçeli’ye terörle mücadelede verdikleri destek amacıyla teşekkürlerimizi sunuyoruz.

KEZ uzlaşma yasaları konusunda desteklerini istedik bu konuyu düşüneceklerini söyledik.

İÇ TÜZÜK

iç tüzük konusu de konuşuldu. Bu konudaki çalışmaların bile kaldığı yerden başlaması ve tezce sonlandırılması üstüne mutabakata varıldı. Dış siyaset üstüne bile degaje benzeri değerlendirme oldu.

Bir Cevap Yazın