Davutoğlu’ndan Irak Başbakanı’na betik

Milliyet’te kayran düzlük habere bakarak Başvekillik kaynaklarından edinilen bilgiye bakarak Başvekil Davutoğlu mektubunda, Irak’ın tekmil ülkelerce tevakki etmek gösterilmesi gerektiğine inanılan egemenliği ve arazi bütünlüğü üzerine en hassas ülkelerden olan Türkiye ’nin bunu yıpratacak gelişigüzel adım atmayacağını rapor etti.

“TÜRKİYE’NİN İŞBİRLİĞİNDEN RAHATSIZLIK DUYAN…”

Başvekil Davutoğlu mektubunda, Irak Hükümetinin hassasiyetleri giderilinceye büyüklüğünde Başika ’ya bilek intikali gerçekleştirilmeyeceğini belirttiği bildirildi.

Irak ’a DEAŞ ’la mücadelesinde herhangi bir çeşit desteğin kararlılıkla verilmeye bitmeme edileceği, bu konuda Irak hükümetiyle olan işbirliğinin danışma ve eşgüdüm içerisinde derinleştirilmek istendiğini kaydeden Davutoğlu, Irak ile Türkiye’nin işbirliğinden maraz duyan ve bunun sona ermesini isteyen odakların emellerine ulaşmasına müsaade verilmemesi gerektiğini belirtti.

48 SAAT AÇIKLAMASI YAPMIŞTI

Mavera yandan esbak Irak Başbakanı Haydar halk Ebadi’den Musul’a revan Türk askerleri ile ilgili çokça sert aynı izah geldi.

Irak Başbakanı Ebadi, Türkiye’nin 48 saat içinde askerlerini izansız çekmemesi halinde Birleşmiş Uluslar Güvenlik Konseyi’ne gitmek da dahil girmek amacıyla türlü olan cümle seçeneklerin kullanılacağını açıkladı. Ebadi, askerlerin Musul’a gelmesi üzere Irak hükümetinden ayrımsız müsaade alınmadığı ve hükümetin bu konudan haberinin dahi olmadığınu rapor etti.

ESKİ MUSUL VALİSİ: “İBADİ’NİN HABERİ VARDI”

Irak’ta çarkıt Musul valisi Etil El Nuceyfi, Türk askerinin yetişek için Musul’a gelmesinin Başvekil Hayder Umum İbadi ve yasama kurulu başkanı Rast El Cuburi’nin haberi doğrultusunda gerçekleştiğini belirtti. Çarkıt Musul valisi Etil Ahali Nüceyfi içtimai medyada yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Başbakan Hayder Halk İbadi, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile aynı araya geldiğinde, Türk askerinin eğitim amacıyla Musul’a gelmeleri için talepte bulunduğunu açıklamıştı. Başbakan El İbadi’nin Türkiye’ye bulunduğu kâm doğrultusunda Ankara Bağdat havaalanına askeri cephane göndermişti. Aynı doğrultuda Ankara, sekiz aydan beri Zelikan kampında Musullulardan oluşan fahri Haşd El Vatani’ye terbiye vermek için eğitmenlerini bu kampa gönderdi.”

Bozuk Musul valisi Etil Umum Nüceyfi, resmi tıpkısı unvana sahip olmaması zımnında bire bir Musullu vatandaş kendisine “Türkiye devletinin Irak’a sunduğu bindi karşısında memnuniyetimizi dile beyan etmek istiyoruz” ifadesini kullandı.

Bir Cevap Yazın