Değme çalışana ekstra dirimlik!..

Takvim’bile meydan alan habere bakarak minimum ücretin açık bin 300 liraya çıkmasının peşi sıra tamam çalışanların maaşına eklenen asgari kavil indirimi da yükseldi.

Böylelikle çalışanlar, işyeri zammının birlikte ekstra benzeri artışa daha kavuştu. 1 Aile 2016 tarihinden itibaren minimal antant indirimi tutarları yeryüzü beş altı 33 liralık yükseldi.

Çalışanlar, Şubat’ta maaşlarını minimum kavil indirimindeki artım dolayısıyla arz birkaç 33 liralık zamlı matlup. Ödenen cirim; çalışanın evli olup olmamasına, eşin çalışıp çalışmamasına ve yavru sayısına bakarak ayrımlılık gösterecek. Çalışanların maaşlarından kesilen dirimlik vergisinde yapılan izansız ödemelerden oluşan minimal anlaşma indirimi tutarı, rastgele yıl Ocak kocaoğlan üzere belirlenen brüt asgari sevap üzerinden hesaplanıyor.

ÇOCUK DEĞİŞTİRİYOR

İkinci 6 ayda minimal ecir değişecek olsa dahi, asgari itilaf indirimi yılda bir defa hesaplanıyor ve bilcümle yıl bu cirim makbul oluyor.

Minimal kesim indiriminin tutarı, çalışanın evli olup olmamasına ve yavru sayısına bakarak değişiyor. Gine evli olup bile eşi sigortalı olan çalışanlar için üstelik rakamlar farklılık gösteriyor.

BEKAR İŞÇİYE 123 LIRA

Bekar çalışanın minimum antant indirimi 90 liradan 123 liraya ulaştı. Asgari kavil indirimi; evli, eşi çalışmayan, çocuksuz yaşama üzere 108 liradan 148 liraya, evli, eşi çalışmayan, 1 çocuklu hayat üzere 121 liradan 166 liraya, evli, eşi çalışmayan, 2 çocuklu emanet için 135 liradan 185 liraya daha çok. Evli ve eşi müteharrik kişiye dahi, çocuksuz ise 90 teklik adına 123 liralık, 1 çocuklu ise 103 liralık namına 142 liralık takanak.

Bir Cevap Yazın