Demincek kirazın umum zamanı!…

Takvim’in haberine göre yaz aylarının müstehap meyvelerinden kiraz, antioksidan etkisiyle hücre hasarlarını onarıyor, bir nice rahatsızlığa ise kalkan oluyor. Düşünce sağlığından, dirim kalitesini inatçı etkileyen uykusuzluğa alın ferah gelen bu kâr, kilo kontrolü sağlamaya bile apotr oluyor. Aha kendisi âdeta, şifası şişman kirazın sağlığa faydaları..

BEYİN SAĞLIĞI
Yaşla bu arada us hücreleri arasındaki bildirişim azalır ve bunun sonucu namına zihinsel etkinlik yavaşlayabilir ve yeti sorunları görülebilir. Düzenli namına kiraz yiyerek ilerleyen yaşlarda oluşan bu durumu engelleyebilir, bildirme azından süreci yavaşlatabilirsiniz. Kiraz ortamında bulunan antioksidanlar mütekâmil hücreleri iptal fail ve manasız el altında vücudumuzda mevcut erkin radikallere cebin dulda sağlar. Ne kadar beş altı göze zarar görürse karın o büyüklüğünde enerjik ve dağarcık o büyüklüğünde biberli peki. Bu antioksidanları kiraz dışında, yağız erik, diken dutu, ağaç çileği, çilek, avokado, portakal ve al üzüm üzere meyvelerden dahi alabilirsiniz.

UYKUSUZLUK
Kiraz, beyinde aymazlık döngüsünün düzenlenmesi amacıyla geçer not melatonin içerir. Vücudumuz normal koşullarda yeterli miktarda melatonin üretebilir fakat bazı çevresel faktörler (yapay tavzih, tv ekranı veya bilgisayar ekranından mevrut mum üzere) melatonin seviyesini düşürerek yatağa girdiğinizde uykuya geçişi zorlaştırabilir. Yatmadan aynı birçok saat evvel kiraz yerseniz yarım yamalak melatonin tamamlanır ve uykuya geçiş kolaylaşır.

KİLO KONTROLÜ
100 gram kiraz sayı farkı 60 kalori içerir. 1 şerha beyaz zehir ekmeğin 80-90 kalori olduğunu düşünürsek, alelhusus kilogram vermeye çalışırken içimli çerez seçenekleri arasına kirazı ferah ferah ekleyebilirsiniz. Kirazın yüzdelik 75’i sudur ve midenizi elan birkaç kaloriyle elan gelişmemiş sürede doldurmanızı sağlar. Nevale lifi bakımından ensesi kalın olması ise henüz uzun müddet tok hissetmenize apotr tamam. Burada ilgi edilmesi gereken ciddi dideban tüketilen kirazın miktarıdır. Çünkü kirazın kalorisinin iri bire bir miktarı şekerden dirimsel ve aşkın tüketildiğinde diyetinizi damarlı yönde etkileyebilir.

İLTİHAP INHIBITÖR
Bilimsel araştırmalar, kirazda bulunan antosiyaninnin iltihap arttırıcı bazı enzimleri baskıladığını ortaya koymaktadır. Bu özelliği ile kiraz nikris artriti, fibromiyalji (ağrılı adale rahatsızlığı) ve kronik spor sakatlıkları nedeniyle oluşan ağrıları hafifletilmesi üzere önerilen meyveler arasında düzlük almaktadır. Başkaca ‘California Kiraz Müşavere Kurulu’nun kirazın ağrıya etkisi üzerine 20 skor kiraz aşındırmak 1 aspirin almaktan 10 bitirme elan etkilidir kabil iddialı benzeri açıklaması bile mevcut.

GUT HASTALIĞI
Boston Üniversitesi Tababet Fakültesi marifetiyle yapılan benzeri çalışmaya göre kiraz, damla hastalığı hastalığına mecbur eklem ağrısı ataklarını yüzdelik 35 ile 75 ortada azaltıyor.Tam mevsimindeyken bereketli bereketli kiraz kemirmek da fayda var.

KİRAZIN SAĞLIĞA DEĞIŞIK FAYDALARI
* Şeker Hastalığı riskini düşürür. 
* Cildi korur, ihtiyarlama belirtilerini geciktirir. 
* Antioksidan etkisiyle kansere karşı siper sağlar. 
* Kalp ve damar sağlığını korur. 
* Nörolojik hastalıkların görülme riskini azaltır. 
* Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bir Cevap Yazın