Denizli’de define araması faciayla bitti!

Hürriyet’te düz kayran habere göre görüngü, dün (Cumartesi) saat 16.00 sıralarında Bademli Mahallesi Eşeler Yaylası Kazancı Mevkii ’ndeki kayalıklarda meydana geldi. Bölgeye define aramaya revan 56 yaşındaki Recep Uğurlu, 28 yaşındaki Gürkan Özmen, 34 yaşındaki Hasan Tekin, 41 yaşındaki Mehmet Özmen ve 29 yaşındaki Ömer Uğurlu yanlarında jeneratör, matkap, kazma, kürek ile umum yapımı patlayıcı yapımında geçer matbu, şeker hastalığı, barut ve kibrit götürdü.

Hazne tedarik etmek üzere önceki matkapla kayayı delen defineciler, elan sonraları deldikleri yerlere yanlarında getirdikleri matbu, şeker, barut ve çalma ile el yapımı patlayıcı koydukları sırada patlama oldu.

Patlama dolayısıyla evli ve 3 yavru babası Recep Uğurlu, görüngü yerinde öldü, Gürkan Özmen ise yaralandı. Patlamadan kırıcı almadan kurtulan arkadaşları durumu esenlik ve kurnaz ekiplerine bildirdi.

Definecilerin yerini belirleyen cingöz, sağlık ekipleriyle alay malay yola imdi. Fakat definecilerin bulunduğu içtima yalman ve kayalık olması ve araçların ulaşamaması nedeniyle ekipler edisyon durumda kaldı. Tahminî 1 saat giden ekipler, definecilerin yanına ulaştı. Uyanık ve esenlik ekipleri çorlu Gürkan Özmen ’i, sedyeyle ambulansa taşıyarak Denizli Çap Hastanesi ’hangi kaldırıldı. Özmen ’mağara patlama sırasında beniz ve göğsünden yaralandığı, dirimsel tehlikesinin bulunmadığı açıklandı. Ekiplerin tahminî 1 saatlik çalışması sonucu Uğurlu ’in cesedi bulunduğu yerden çıkarılarak Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Adli Tababet Morgu ’na kaldırıldı.

DİĞER PATLAYICI KONTROLLÜ PATLATTI

Olay durumunda patlamamış aynı halk yapımı patmalıcının henüz olduğu belirleme edilince bomba imha uzmanı çağrıldı. Görüngü yerindeki incelemelerin tamamlanması ardından umum yapımı patlayıcı, bomba imha uzmanı yoluyla kontrollü adına fünyeyle patlatıldı. Bu patlama sırasında etrafa kayaç parçaları sıçradı. Jandarma Hasan Tekin, Mehmet Özmen ve Ömer Tekin ’i gözaltına aldı. Olayla ilişkin başlatılan anket sürüyor.

Bir Cevap Yazın