Deprem alanları AVM oldu!

Hürriyet’ten Fatma Aksu’nun haberine bakarak binlerce insanın yaşamını yitirdiği 1999 Marmara depreminin arkası sıra 2001 ’bile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afete Yönelik Ivedi Gösteri Planı hazırlandı. Çekim, beklenen depremde halkın toplanacağı alanları, deri kentlerin yerlerini, helikopter pistlerini, itfaiye aracı ve keyif tesislerini, ivedi erişim yollarını gösteriyordu. Planda, İstanbul ’üstelik mümkün benzeri depremde kavuşum ve oba kurulacak 470 bekçi belirlendi, 562 ana yol ve çıkmaz ‘1 ’inci Basamak Facia-Acil Muvasala Yolu ’ car edildi.

HALKIN HABERİ VAR MI?

Bu kamer yapılan İBB Divan toplantısına, CHP ’li 11 üyenin imzasıyla sunulan  önergede, depremde toplantı ve çerge alanlarının iri çoğunluğuna AVM ve sivri konutlar mensur edildiğine ilgi çekildi. Önergede, “İstanbul ’birlikte 1 ’inci Mertebe Kıran-Acil Ulaşım Yolu uygulaması halen bitmeme etmekte midir? Eskimemiş müstacel erişim yolları nereler olacaktır? İstanbul ’birlikte yeni sarsıntı kavuşum alanları adına nereler belirlenmiştir? Halkın bundan haberi var mıdır? Biten ve halen devam etmekte olan şifahane, meslek ve köprü yol gibi kamu veya hususi binaların yüzdelik kaçı depreme amade ayla getirilmiştir?” diye soruldu.

KAÇACAK DÜZ NAMEVCUT

İstanbul Valiliği Afet Hile Merkezi ’nde 2001 yılında belirlenen 480 çadır ve toplantı yerinin yarısı daha çok bulunmayan.

Yapılaşmaya açılan gâh toplanma alanları şunlar: Uca Sami Yen (Şişli), Ağaoğlu MyCity (Bahçelievler), Saha AVM (Bahçelievler), Sahilpark Veliefendi (Zeytinburnu), Onaltı Dokuz (Zeytinburnu), Ora AVM (Bayrampaşa), Toplu Tartışma İstanbul (Zeytinburnu), Kiptaş Ünalan Evleri (Üsküdar), TOKİ Avrupa Konutları (GOP), Ataköy Konakları (Bakırköy), Capacity AVM (Bakırköy), Selenium Plaza (Beşiktaş)…

Bir Cevap Yazın