Derslik kararına ehil hangi diyor?..

İktidarla ehil beyninde yaşanan gerginlik biliniyor. Yapılan açıklamalarla gerilim bir hayli düşürülmüştü. Dershanelerin kapatılması üzere Başbakan güneş verince benim da aklıma bu geldi; hükümetten yıpranmamış bir büyüklenme mı, diye düşündüm. Topluluk evet de zümre çevresine sordum, tıpkısı gelirim, bir alınganlık görmedim. “Bizim için sav yok” dediler:

“Bizim dershanelerimiz yıllar süresince kazandığı tecrübe ve muvaffakiyet ile buna çoktan hazırdır. Özel okullara gidecek öğrencilerin ücretini da mehabet ödeyecek. Talep artışı de tür. Lise düzeyindeki okullarımızda öğrencilerimizi üniversite sınavlarına hazırlayacak birikimimiz bile var de. Bu karar üzerine yegâne tenkit, hususi hocalarla varlıklı ailelerin çocuklarını sınava hazırlamaya bitmeme etmesi, bunun dışında ise ‘taşıt dışı ’ kursların ortaya çıkması ihtimali mümkün.”

Benim görüşüm şu: Dershanecilik bir iş haline gelmişti, genişlik önemlisi müfredat derslerinin boşlama edilmesi, eğitimin ayrımsız “sınava hazırlık” faaliyetine dönüşmesi idi. Bu çok kısık benzeri sorundur. Ecevit hükümeti döneminde üstelik kapatılmaları gündeme gelmiş amma sosyal irade dikkate alınarak bu yöne gidilmemişti. Çocukların geleceğinde “imtihan” bu büyüklüğünde belirleyici iken, arzla kâm ortada bu kadar ayırt varken, dershaneler kapatıldığında açık vakti ergonomik olan aileler hususi hocalarla çocuklarını sınava hazırlama yarışına girmeyecek mi? Araç dışı ve denetimsiz kurslar oluşmaz mı? Böyle tıpkısı ebat ortaya çıkarsa çözümünü şimdiden demek lazım.

Meseleyi hükümet -ehil çekişmesi diyerek dar bire bir pencereden değil, eğitim bilimi sisteminin tıpkısı parçası yerine ele ahzetmek gerekir, diyorum.

ERDOĞAN ‘KİMLER GÜCENİRSE GÜCENSİN’ DEMİŞTİ

Başvekil Erdoğan, esbak yaptığı açıklamada dersaneleri kaldıracaklarını söylemişti. Erdoğan, şunları söylemişti: “Dershanecilik olayını kaldıracağız. Bundan kim gücenirse gücensin. Kusura bakmasınlar. Bu benim halkımın, vatandaşımın ortak talebidir. Eğitim Bilimi öğretime hizmet verecekseniz, okullaşın, okullar kurun. Biz bile sizden hizmet alımı yapalım ve sizin sınıflarınızı öğrencilerimizle biz dolduralım. Bedeli neyse tığ verelim. Sizi açıkta bırakacak değiliz. Tığ yatırımdan kurtulmuş oluruz, siz de hizmetinize tıpı tıpına bitmeme edersiniz. Bakıyorsunuz bu fena hâlde benzeri teklif demiyorlar. Ne, diğer canip çokça daha şekerli da onun amacıyla.”

Taha AKYOL

Bir Cevap Yazın