Develik Samyeli, TÜİK’i mahkemeye verdi!

Ihtişam hesabına tetkikat özne Türkiye Sayım Bilimi Kurumu (TÜİK), bu yılki Bitiren Fiyatları Endeksi ’ni (TÜFE) tayin etmek için ailelerin mahiye giderlerini de yakın takibe aldı. TUİK görevlileri, 81 kentte gerçekleştirdikleri sağlık incelemesi çalışmasını açmak için Develik Samyeli ’nin da kapısını çaldı.

Fakat Defne Samyeli, “Sormaca çokça kapsamlı sorular içeriyor. Bunları yanıtlayacak vaktim yok. Antrparantez bazı sorularda maksut bilgiler özel hayatın gizliliğini ihlal edecek nitelikte” diye TÜİK görevlilerine apotr olamayacağını söyledi. Bunun üzerine bile TUİK yetkilileri Samyeli ’ye kurumlarına apotr olmadığı gerekçesiyle 920 TL para cezası kesti. Kesilen cezayı içsiz bulan Samyeli ise cezayı ödeyeceğini ancak hakkını yasalı yoldan özlemek üzere mahkemeye başvuracağını açıkladı.

Cezasına indirim yapıldı

Bu açıklamadan gücük benzeri müddet sonradan birlikte cezayı ödemek amacıyla kazanç dairesinin yolunu tuttu. Erken ifa dolayısıyla 320 TL tenzilat yapıldı. Samyeli ukubet bedeli olan 600 TL ’yi ödedi.. Ardından de avukatı vasıtasıyla cezanın halel edilmesi için Hazar Ceza Mahkemesi ’hangi başvurdu.

Başvuru sonrası mütekellim Samyeli, şunları anlattı: “Araştırmada ne yersiniz, ne içersiniz, misafiriniz eve hangi getirir, hepsinin biricik bir tane kayda alınması, evinize gelenlerin bilinmesi özel hayatın gizliliğine mugayir. Evimde pedime büyüklüğünde seçkin şeyi sordular. Antrparantez TUİK ’mağara resmi genel ağ sitesinde ‘Sayımlarda meri mazereti olmadan sunulan görevleri yapmaktan kaçınanlara 500 TL idarî nakdî ceza uygulanır ’ yazıyor. Birincisi ben mazeretimi kendilerine ilettim. Ama gene da bu ceza bana kesildi. İkinci adına TUİK ’teki kanuna göre alınacak paranın miktarı 500 TL olması gerekirken bana 920 TL ceza kesildi. Kesilen ukubet hastalık çok? Kesilen cezayı normal bulmadığım üzere ülkü açtım.”

GÜNDEŞ KAVIM / YURT INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın