Devir muhabiri konuştu!..

Mezararkalı, Başvekil Erdoğan ’ın kendisine müteveccih ‘orada eğlenme, yolunu ayır’ şeklindeki telkinine cebin “Çalıştığım kuruma Başbakan ’ın talimatıyla başlamadım kim deminden hakeza ayrımsız talimatla işimden ayrılayım.” dedi.

Başbakan Erdoğan ile yaşadığı diyaloğu kaleme alan muhabir Mezararkalı, Başbakan Erdoğan ’ın Azerbaycan ziyareti öncesi havalimanında gazetecilerin sorularını cevapladığını ve kendisinin bile Başvekil ’ı izlem fail özge muhabirler kabil, insanların tepkisini çekici tıpkısı laf üzerine Başvekil ’a istifham yönelttiğini söyledi.

Tuğba Mezararkalı, “Avrupa Birliği çarkıt Bakanı Hâkim Bağış’a ilgilendiren olduğu istikbal sürülen ve Kur’an ayetleri ile dolma geçilen konuşmalara ilişkin ‘Hâkim Bergüzar partiden ihraç edilecek mi?’ diye niteleyerek sordum. Çünkü bu telefon konuşması, toplumun birçok kesimi eliyle anif tıpkısı dille eleştirildi. Ancak sayın Başvekil verdiği cevapla Hediye ’ın arkasında durduğunu gürültülü kaydının anahtar olduğunu belirtti. Soruma, ‘Bence siz birlikte o iftiracıların ortada fazla durmayın, yollarınızı ayırın. Utanmıyor musunuz bu iddiaları atmaya diyebilirseniz mutlu olurum.’ diye niteleyerek buyruk veren Başvekil, gerçekte belirtik bir şekilde medyaya olan baskıya devam etti.

Demokrasinin hayata geçtiği ülkelerde, en mefret iki mebde devletin denetlenebilirliği ve şeffaflığıdır. Bu şeffaflığın sağlanması üstelik ‘matbuat özgürlüğü ’ ile peki. Rapor özgürlüğünün takı altına alınması gelmek devletin demokratik çizgisinin dışına çıktığının yer belirtik göstergesidir esasen. Ego de bu şeffaflaşmaya ulama çıkarmak amacıyla Sayın Başbakana soru yönelterek görevimi hesabına getirdim. Içtimai medyadaki hesaplarım üzerinden çalıştığım kuruma, şahsıma, yöneticilerime ve örtüme yönelik makule tür hakaretler edildi iftiralar atıldı, temelli bu soruyu sorduğum için. Medyaya olan sorumluluk aleni bir şekilde gözler önüne serilmişken, ayrıştıran tıpkısı dille erek gösterilerek cemiyet önü alınmaz kutuplaşmaya sürükleniyor. Sayın Başbakanın şahsıma müteveccih ‘yollarınızı ayırın ’ telkinine verebileceğim karşılık; elan fazla demokratlık ve anlatım özgürlüğü türlü ancak. 4 yıldır çalıştığım kuruma Başbakanın talimatıyla başlamadım ki, deminden da hakeza tıpkı talimatla işimden ayrılayım.” şeklinde konuştu.

CİHAN

Bir Cevap Yazın