Devlet Çapa: ‘Hande düğününde yazboz tahtası çıkacak’

Gargamel somurttu; “Rahmetlik anacığımın evinde birlikte çepel yıkamamıştım” dedi. “Senin merhum anacığın değilim, benden aldığın borçları ödeyene kadar çepel de, ütü bile sana ilgilendiren…”  kendi kendine söylenip duruyor; despotmuşum, göbeğim dahi elhak Don Corleone gibiymiş falan filan… Dırdırından kurtulmak üzere “Demin hangi söyleyecektin” diyerek sordum. “Adamın biri süfli bir sınır gümrüğünden smokinle geçip, ertesi gün dönüyormuş. Bir, üç, beş derken gümrükçüler şüphelenmeye başlamışlar. Adam bir husus kaçırıyor ama ne? Herhangi Bir defasında güzel arıyorlar üzerinde tek molekül yok…”  “Uzatma söyle ne kaçırıyormuş” dedim. “Smokin” dedi sırıtarak. Tamam üstüne yürüyordum kim “Benim hiç smokinim olmadı” diye niteleyerek sızlanmaya başladı. “N ’apacan lan sen smokini” diye niteleyerek haykırmamı soru zannedip ne dese beğenirsiniz; Kısaca benzeri yıldır benim ‘müzevirliği ’ yaparken sürekli gelinlik, smokin, düğün haberleri getiriyormuş, canı çekiyormuş, ona aynı smokin alamaz mıymışım? Belki Kahkaha ’nin düğününe o smokinle gidermiş… “Hangi Hande” diyerek sordum. “Ataizi elbette… Biliyor musun Hande ’nin gelinliği…”  Kulakları diktim yine. Geveze meveze amma bu yaradılış garibesinin dağarcığında değme ahit kullanılmamış ayrımsız bilim oluyor… “Anlat arkadaş” dedim. “Beğenirsem belki bulaşıkçılıktan tefeyyüz edersin…” 

*** 

Efendim, Gülme Ataizi ve gazeteci nişanlısı Benjamin Harvey ’in romantik ilişkisi 8 Ilkgüz ’de mutlu sonla noktalanacak. Hatta Kahkaha ile Benjamin ’in tıpkısı dağ bayır düğünüyle evleneceği yazılmıştı. ‘Yazılmıştı ’ diyorum, çünkü tümce üzere ego bile bütün bunları gazetelerden okudum. Ama kulağı mahpushane ‘muhabirim ’ Gargamel, Kahkaha ’nin düğünü ve gelinliği üstüne dönme ışığına çıkmamış dedikodulara ulaşmış.

Düğünün organizasyonunu İstanbul gece hayatının ve sosyoelitlerinin vazgeçilmezi Doğan Çakıt, ad-ı başka Dodo üstlenmiş. Çözme hakeza olunca dağ bayır düğünlerinin sunu gösterişlisine amade olun derim. Dodo davet günü düğünün yapılacağı Mercanköşk yakınlarındaki Lavanda Hotel ’e 7 kamyon abus gönderecekmiş. Zannedersiniz garip fuarı düzenleniyor. Dodo ’nun hayalindeki “Fransız Bahçesi”ni Merzengûş ’ye taşımak için 7 kamyon anca kâfi bana göre. Cümle bahçe billur avizelerle donatıldıktan bilahare mermer heykeller, 3 metrelik döküm büstler ve küpler ’dağ bayır ’a yerleştirilecekmiş. Madonna ’nın ortaklarından biri olduğu Miami ’deki ünlü Delano otelindeki “bahçe yatağı”nın benzerinden 7 tane yaptırılıp, konukların nida süresince ’istirahatleri ’ amacıyla etrafa serpiştirilecekmiş. Dodo bu, şayet isterse Madonna ’yı birlikte getirir düğüne… Neyse efendim bu ihtilalden eski tuvalet dönemi yansıtan “Fransız Bahçesi”nde gelin ve güveyi 8 metrelik bir masada ’Rönesans devrini anımsatan tahtlar ’bile oturacaklarmış. Ayrıca Kahkaha, son dakikada tıpkısı aksilik olmazsa Dodo imzalı tıpkı ayrıksı tahtın zarfında taşınarak gelecekmiş 180 davetlinin arasına. Bizim kız bu takviye sevdasına kapılıp gecenin ilerleyen saatlerinde “Aldatmak bulamayan brioche yesin” üzere demeçler vermez umarım.

Italyan yemeklerinin servis edileceği gecede, eğlenceden ise 40 şahsiyet tıpkısı müzik ve dans grubu sorumluymuş. Ağırlıklı adına Balkan ezgilerinin çalınacağını duyduğumda “Kahkaha bizim ortaya karışıklara özenmiş” diyerek düşünmeden edemedim. Baksanıza Fransız bahçesi, Makarnacı yemeği ve Balkan müziği. Gargamel ’e bakarak  Kahkaha, adlı modaevi Missoni ’nin varislerinden Margherita Missoni ’nin kır düğününü çokça beğenmiş, meğerse Margherita kızımızın özel gününde da Balkan şarkılarıyla ’gıdık kırmış ’ davetliler.

Bu ağaçlardan avizelerin sarktığı, Kim Kardashian ’ın düğününü aratmayacak ihtişamlı kodifikasyon için Dodo “düğün hediyesi” diyerek Kahkaha ’den aynı kuruş mülk dahi almamış. Elle dergisi dahi gecenin seçme anını görüntüleyecekmiş neyse ki tığ birlikte bu kır düğünü mü saray düğünü mü anlayamadığım gecenin detaylarından gerelti kalmayacağız. Amma Hande ’ye muhteşem  bir bravo demeyi dahi unutmayalım, çünkü kız  on paralık denenmemiş aynı iş gerçekleştiriyor. Dodo ’nun önemli organizasyonuyla bu dernek eminim çok konuşulur.

Neyse gelelim kadın kız amacıyla belki de yer oylumlu meseleye; Gelinlik. Efendim Gülme, ‘modifiye edilmiş ’ tıpkısı gelinlikle evlenecekmiş. Çabucacık “Hangi oluyor makine mı bu” demeyin. Modifiye ustasının bile Hakan Yıldırım olacağını söyleyip olayı biraz elan beliğ kılalım. Hande dernek üzere model ararken böylece tıpkı tanesi az bile olsa içine sinik, amma benzeri türlü cemi beğenememiş. O da mail dostu Melik Saika ’dan o gelinliğe efsunkâr dokunuşlarda bulunmasını dilek etmiş. “Sen istiyorsan seve seve yaparım” demiş Kağan bile. Tabiatıyla tasarıma öz yorumunu katarak. Hakaan kabilinden bir acun markasının ’modifiye ’ etmesiyle ortaya alelacayip amma önemli tıpkı gelinlik menfaat eminim. Gargamel “Gülme duyduğuma göre biraz print beğenirmiş, ’Bu umum istediğim üzere kabak ’ diye çemkirmez umarım kimseciklere” deyince benden şaplağı yedi elbette. “Sus lan” dedim, “Haberi verdin, yorumu kendine sakla”.

Mehabet ÇAPA

 

 

Bir Cevap Yazın