Didem Arslan Yılmaz: Alp Keder yönetemedi

Didem Aslan Yılmaz denilince, aklımıza evvel saldırgan aynı işaret geliyor. Sürekli bağıran rical, kendini anlatmaya müteharrik kadınlar… Filhakika ona yapılan arz iri eleştiri bile bu yönde. Sonradan fark ediyoruz ki; bu Türkiye’nin arz büyük gerçeği. Sokakta bile birbirimize götürüm edemezken, etkili yayında, bire bir ‘tartışma’ platformunda asude tıpkısı ortam keşfetmek elbet gibi gibi ki? Yılmayan’a başta familya hanımları almak için, herkes bayılıyor. Onunsa kimseye ‘eyvallah’ı yok; “Eser sırasında babamı birlikte tanımam” diyor. Konuklar stüdyoyu ayrılma ediyor, telefon bağlantıları yarıda kesiliyor; ama o, bildiğini okumaya bitmeme ediyor.

PİLATESE BAŞLADIM, YÜKLÜLÜK AZALDI

“Kamuoyunda, canlı yayındaki gerginlikleri benim yarattığıma dayalı bire bir takanak var. Ego, gerginlikten mutlu olan benzeri kadın değilim. Tersine o bağırış, çağırış omuzlarımı tiran yapıyor. Gâh geceler uyumakta zorlanıyorum. Böylece çözümü pilateste buldum. Akıbet 1 yıldır, belki izleyenler üstelik ayırt porte; elan sakinim. O alan topu maçı izlem halinden ego dahi yoruldum imdi… Tıpkı misafir eksantrik bire bir konuğa ‘Burada ne işin var; seni buraya ki gönderdi?’ falanca deyince haddinden fazla sinirleniyorum. Evinize gelen ayrımsız misafirin, başka misafire hakaret ettiğini düşünün! İnsanlar benim sertliğimi ‘ekran egosu’ kendisine nitelendiriyor. Hassaten ara sıra fazla tevazu gösterdiğimi düşünüyorum. Bunun bir tezahürat olduğunu de akseptans ediyorum. Amma bildirme nihayetinde haberciyim.”

SORULARI EGO SORARIM

“Tek anca ‘Susun be!’ deyip stüdyoyu metrukiyet etme ihtiyacı falan doğmuyor. Çünkü elan düzgüsüz kabil karşımdakinin söyleyeceklerini nikbet ediyorum. Ister astroloji yayını olsun, lüzumlu Kürt sorunu olsun… Ruhunla o yayında olman geçişsiz. Dinlemezsen karşındakini, beceremezsin. Yayının sahibi benim. Ama sunma sinirlendiğim konuk profili yayına ‘ulusa sesleniş’ yapmaya gelenler… Yahu, çağırdıysak sorularımız var. Banko buna götürüm edemem. Vekil de olsa, halktan biri de olsa; onun sözünü keserim, istediğimi sorarım. İstenmeyen soruları sormazsam, o devir işimi yapmamış olurum. Ben sorarım, konuk ‘Buna karşılık çevirmek istemiyorum’ diyebilir. On Paralık değilse ‘buna yanıt yöneltmek istemediği’ bilinsin.”

HAYALİM, BAHÇELİ’YLE YAYIN FAYRAP ETMEK

“İstediğim her konuğu stüdyomda ağırladım. Çabucak bir güç kaldı: Oran Bahçeli… Araya sokmadığım kayırıcı kalmadı. Benim asla çiğnemediğim kurallarım vardır. Kesinlikle sorularımı göndermem. Kim olursa, olsun. O kurallardan dahi vazgeçtim. Amma gelmiyor, gelmiyor! Doğrusu en son 4 yıl önceki çıktı etken yayına… Tümen yönetimi de istiyor katılmasını ama; tabiatıyla epilog onun!”

FARKLI KONUK ÜSTELIK KAÇTI SANDIM

“Güzeşte haftaki ‘izlence terk ika olayı’ esasen çokça deneyimsiz tıpkısı durumdu. O derginin (AYSHA) temsilcisi olarak programımıza mevrut sosyolog hanım, konuyla çokça ilgisi olmadığını düşündüğü üzere ‘kibarca’ terk etmek istedi. Ego birlikte zihin gösterdim. Ama anne komik olan, benzeri programda ayrımsız ayrıksı konuğumun bana yaşattığı sancılı süreçti. Reklâm araları bitti, 1 saat süresince im olacaktı. Konuğum bizatihi kalktı, imdi stüdyodan naklen yayın sırasında. Tuvalete gidip, ati diye niteleyerek düşündüm. 20 dakika geçti, henüz yok. Meğer çıkıntı dışarı, sigarasını içmiş; dinlenmiş, mevrut (gülüyor). Bu kadarına bile ufuk gösteremem amma…”

ALP ENDIŞE MEBZUL YÖNETEMEDİ

“Tabiatıyla bir ağız dalaşı programının, monitör dizileriyle baş etmesi edisyon. Bu rekabete tıpkısı dahi takımlarımızın Avrupa maçları eklenince, iş pir zorlaşıyor. Geçenlerde Twitter’dan ‘Galatasaray elhak kazanacak, yararsız izlemeyin; açın bizi izleyin’ yazdım (Gülüyor). Mizah bire bir yana, izlenme oranlarından çokça mutluyuz. Yemeden Içmeden 4 kişilik bire bir kadroyla harikalar yaratıyoruz. Ayrımsız anatomi daha var: Ciner Medya Kol Başkanı Kenan Tekdağ… Siz hangi büyüklüğünde muvaffakiyetli olursanız olun, biri arkanızda durmazsa, bu meslekte tutunmanız çok el. Ona çokça husus borçluyum. Haddinden Fazla çok karıştırmam kimseyi yayınıma… Örneğin Kahraman Bulut’la Haberturk’te müteharrik birçok eleman maslahat yaşadı. Biz Yiğit’le çokça etraflı süreden beri dostuz. İtiraf etmeliyim kim; benim Şule’nin (Zeybek, gazeteci, Yiğit Bulut’un sakat eşi) yanı sıra tanıdığım Kahraman’le, Haberturk’teki Alp arasında nazik farklar vardı. Buradakilere mebzul bir koca olamadı, dolgunca yönetemedi. Öz ‘Ego kanalı elbette yöneteceğim?’ stresini etrafına yaydı. Umarım hatalarından öğüt çıkarmıştır.”

BILDIRME TAHAKKÜM İKİLİLER

Burada karar çevirmek basit ağırbaşlı. Amma aklıma evvel Esra Elönü ve Bedri Baykam ikilisi geliyor. İkisini bire bir yayına koyarsam, olacakları ego da kestiremiyorum. Mehmet Metiner ve Oktay Vural bile benzeri o büyüklüğünde tahakküm. Sunma çok arak döktüren ikililer bunlar.

BILDIRME MEBZUL TARTIŞAN GAZETECİLER

Fert Ataklı’yı haddinden fazla severim. Konunun etrafında tek dolanmaz, hangi düşünüyorsa söyler. Konuklara da saygılı amma sert. O katılık üstelik deli dolu yayının tadı tuzu. Mehmet Ocaktan iyidir. Tezinin arkasında sonuna kadar durur ve ispatlar. Cengiz Çandar’lı yayınlar da çokça güzel geçiyor.

EN DOLGUNCA TARTIŞAN VEKILLER

Bundan Sonra eskisi kadar çıkmıyorlar yayına… Alternatifler azaldı. DÜRÜST Öğür’den Burhan Kuzu’yu tek geçerim ama… İsterse, her periyot gelsin. Tek bunaltıcı biri değil; kendisi dahi “Reytingim var” diyor. CHP’den Sezgin Tanrıkulu gelmişse, o yayın dahi halis muhlis müstehap. MHP’nin yer gür tartışan vekilleri ise, Oktay Vural ve Özcan Yeniçeri… BDP’den dahi İdris Baluken’i seçerim.

YER REYTİNG DOSTU KONU

Kesinlikle afiyet. Henüz filhakika beslenme haddizatında… Herkeste anlamadığım benzeri “Pekâlâ besleneceğiz?” kaygısı var. Ego üstelik etkileniyorum. Dem tahlilleri yaptırıyorum ikide birde. Tıpkısı de yıldız falcılığı var. Ego de çok ilgilendiren olduğum amacıyla kaptırıyorum kendimi. O üstelik ekrana bereketli yansıyor sanırım. Müthiş reytingler geliyor.

SUNMA REYTİNG DÜŞMANI KONU

Bariz küşayiş Kürt meselesi… Çok az izleniyor. ‘rating killer’ diyoruz biz bu laf amacıyla. Amma ayirmak zorundayız. bahis konusu Türkiye’nin arz balaban problemi olunca reyting filan dinlemiyorsun. İnsanlarda ‘bütün benzeri şeyi konuşuyormuşuz’ algısı var. Sanırım o yüzden izlemiyorlar. Esasen satır aralarından hangi manşetler çıkıyor. Siyasetle ilgilendiren yeryüzü çokça reytingi ise, Başvekil’ın yarattığı tıpkısı gündem getiriyor. O birlikte haddinden fazla kesin. Ama şurası söyleyeyim; siyasetçilerin reytingi, gazetecilerden henüz az.

ERDOĞAN MI, KILIÇDAROĞLU MU?

Başvekil Tayyip Erdoğan, bence çokça pres tıpkı misafir. Soruları farz etmek gerek. Değme soruya yanıt vermez. Amma ‘sorabildiğin’ soruya direkt karşılık alabilirsin. Örtüsüz biri. Hangi gücük konuşuyor, hangi de tafsilatlı… Seyirciyi ekranda çokça mebzul tutuyor.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu eskiden herkese röportaj veriyordu. Artık henüz kontrollü buluyorum o konuda. Sorduğum sorulara gelişigüzel devir mecmu anlamıyla benzeri karşılık alamıyorum. Tıpkı yerden sonra da sıkıştıramıyorum haliyle…

Önceki zamanlarında “Allah’ım haddinden fazla güdük cevaplar veriyor? Ne yapacağım?” diyerek ruhsal gerilim oluyordum. Ayrıca söylemiştim, “Eksiksizlik Eş, lütfen az buçuk daha etraflı cevaplar verin” diye benzeri im ortada… Sonradan o dahi ısınınca medyaya, dava çözüldü.

MEHMET ÖZDOĞAN / AKŞAM INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın