Dikkat!… 4 bin kişiye af yolda!..

Milliyet’ten Abbas Güçlü’nün bugünkü yazısı…

‘4 Milyon kişiye af geliyor!’

Canlı Bakış için eski tün Yozgat ’taydık.
Ürün saatine kadar seçme şey mükemmeldi.
Tıklım tıklım yoğun devasa tıpkısı salon, bizi yıllardır heyecanla bekleyen öğrenciler ve Türkiye ’nin yunak gündemini temas etmek için koskocaman bire bir konuğumuz vardı.
Makyajlar yapılıp yayına girecek ve yıllarca emek müfettişliği fail Ulu Tezel ’le, özellikle Soma tevessül etmek üzere yekpare işyerlerindeki çalışma koşullarını ve çalışanların sorunlarını konuşacaktık.
Ürün için mankafa tadat başladığında evvel elektrikler kesildi, sonraları trafo arızalandı, daha bilahare de düzenlilik sorunu yaşandığı söylendi, salon boşaltıldı  ve saatinde yayına giremedik. Bunun konusunda çarçabuk dışarıya çıkıp yersiz bulduğumuz benzeri yerde yayınımızı gerçekleştirdik.
Ve işte programdan majör satır başları…

Kimler yararlanacak?
– Şu anda yetik değiller amma 4 milyon vatandaşımız, istese birlikte, istemese bile 1 Aile 2012 ’üstelik yürürlüğe giren, Zorunlu Keyif Sigortası prim borçlarıyla yüz yüze. kişi başına averaj 4 bin liraya mail takanak var. Vaktiyle sağlık testine girmediği üzere ayda iki asgari ücretten haddinden fazla geliri var denilerek maaş sağlık primi 250 liralık çıkanlar için tıpkı defalığına, sunulan müddet zarfında müracaat etmek kaydıyla, yeniden sağlık testine girerek esbak borçlarının başarısız lira 45 liralık yahut 125 liraya inzal hakkı olacak. Soma ’dan kontekst az buçuk henüz ötelendi, muhtemelen haziran ayında çıkacak. 
– Şu anda Sayın Başbakanımızın uğrunda aynı torba kanun var. Içre Deste-Düzem prim afları var. Bir Numara seçenek Bent-Kırat ’a 12 aydan aşkın prim afları olanların prim borçlarının silinmesi. Böylelikle sağlıktan dahi yararlanabilecekler. 
– İkinci seçenek Deste-Düzey ’da  ve SGK çalıştıran prim borçlarında rötar zamlarının yarısı silinerek, anaparayla beraber 36 takside bölünme imkânı. Aynı şekilde önce taksit ödendiği andan itibaren sağlıktan üstelik yararlanabilecekler. Gene beraber dileyenlere, mukaddema sildirdikleri Bent-Kırat primlerini yeniden animasyon hakkı verilmesi de er bezi yasada var.

Tatbikat yapılıyor mu?
–  İşyerlerinde yılda yeryüzü beş altı bire bir kez manevra zorunluluğu var. Madenlerde henüz birlikte aşkın.  Ama eden namevcut. Cezası 1200 lira, veren kurtuluyor.
– Madenlerin aksiyon sağlığı ve güvenliği, aksiyon hukuku ve sosyal düzenlilik mevzuatı denetimlerini Faaliyet Bakanlığı ve SGK ’evet sadık müfettişler yapıyor. Amma madene icazet veren, madeni işletmeciye veren ve madeni denetleyen Enerji Bakanlığı. Burada çift başlılık var. Tıpkı Çalışma Bakanlığı müfettişinin metres kararını uygulayacak olan düz Enerji Bakanlığı ve vilayet. Yoksa aksiyon müfettişi kendi kendine kapatamıyor burayı. O ahit hareket müfettişinin tıpkı anlamı kalmıyor.
– Madenlerimiz genelde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uymuyor. 
– Iş sağlığı ve güvenliği uzmanının maaşını işletme veriyor. Hakeza bir durumda o bilirkişi tek patronu bakanlığa hoşnutsuzluk ölçü mi? 
– İşçiler madenlerde 7-8 saat çalışıyor. Bu müddet zarfında çalıştıran aşındırmak vermiyor, işçiler yemeklerini evlerinden getiriyor. Ve madenlerde abdesthane da yok. 

En cesim eksiklerimiz?
– Bizim sunma iri eksiğimiz imzalamadığımız Arsıulusal Emek Örgütü ILO ’nun  176 numaralı sözleşmesi. Madenlerde Iş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı ’nı düzenliyor. İmzalamadık çünkü madenlerde iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini uygularsak madenin tonunu 140 dolara çıkaracağız. Hareket sağlığı güvenliği tedbirini uygulamıyoruz, tonunu 28 dolara çıkarıyoruz. 
– Madende arkadaşları ölen madencilerin ruh sağlığını göz önüne aldığınızda gene orada çalışmasının çok doğru ve doğal olmadığı bariz. Ama maatteessüf bizim uygulamamızda bu kişilerin malulen emekli olma şansı namevcut.  
– Türkiye ’birlikte eğer hareket kazasında ölmüşsek, çalıştığımızda aldığımız paradan henüz aşkın mal alırız. Şayet ego hisse senedi kazasında ölüm edersem geride kalanlarım benim sonuç brüt ücretimin yüzde 70 ’i kadar iş kazası geliri alır.

Yasalara uyan namevcut!
– Ülkemizde hareket sağlığı ve güvenliği tedbirlerini yekpare adına uygulayan işyeri sayısı yüzde 2 ’yi geçmez. 
– Sabık sene Almanya ’de bire bir madende 3 iştirakçi öldü, madenleri 6 kamer kapadılar, nedenini, önleyecek tedbirleri keşfetmek amacıyla. Bizde yemeden içmeden matem boyunca birkaç ahit sınırlı kaldı. Farklı madenlerin da Soma ’dan farkı bulunmayan. 
– İşçilerin en beş altı 36 saat eğitim almadan madenlerde çalışması yasak amma uyanı keşfetmek ağırlık.  
– Şu zaman sendikalı iştirakçi sayımız hemen yüzdelik 9.

Ev çalışanları?
– 1964 ’ten beri ev hizmetleri içtimai düzenlilik kapsamında.  Evimizde gerek 1 kamer süresince, lüzumlu haftada benzeri dönüş, ister ayda aynı bölüm birisini sabah akşam çağırıyorsak, evimizin temizliğini, bakımını yaptırıyorsak, nemli, yavru baktırıyorsak içtimai güvenliğini temin etmek zorundayız. 
– Eğer evimde 1 kamer sigortasız bire bir odacı çalıştırırsam maliyeti 12 bin lira, 1 sene çalıştırırsam 80 bin lira, 5 sene çalıştırırsam 400 bin teklik. O yüzden evinde haftada benzeri ahit bile hizmetli işveren kim varsa onun toplumsal güvencesini sağlasın. 
– Suriye krizine büyüklüğünde Türkiye ’bile kestirmece 1 milyon yabancı uyruklu kaçak iştirakçi vardı, deminden bu misil arttı. Yabancıları işveren kişilerin Türk sinsice işçi çalıştırmaktan henüz ağır sıklet cezaları var. 

Stajyerler?
– Stajyerler asla üretimde kullanılamaz. Onlar yalnız rasatçı ve öğrenicidir. Şayet ona gelişim yaptırırsak ve bu esnada tıpkısı hareket kazası geçirirse etki o işyeri sahibine aittir. 
– Rödovans isticar söylemek. Söz Temsili benzeri beyaz zehir sahasının, tıpkı işletmeciye oradan çıkarılacak maden ürününün belli benzeri yüzdesi karşılığı kiralanması. Soma ’daki şirket rödovans şeriklik. Düz Türkiye Kömür Kurumu ’nun. Sâdır kömürün yüzde 85 ’i TKİ ’nin. Yüzdelik 15 ’i şirketin. TKİ o yüzdelik 15 ’i bile şu fiyatla alacağım diyor. Hakeza olunca rödovans şirket ne kadar haddinden fazla kömür çıkarırsa payı o büyüklüğünde çoğalacak. Bu sebeple hareket sağlığı ve güvenliği, kurallar filan hiç umurunda değil. Umurunda olan yegâne özdek ne büyüklüğünde çok kömür çıkaracağı.  Teknolojini geliştir dediğinizde seneye burada olup olmayacağım belli değil sebep geliştireyim ki diyor işletmeler. Rödovans sistemi taşeron sisteminden daha üzücü. 
Özetin özeti: Düzentileme hayatıyla ilgilendiren öğreneceğimiz daha çok husus var!..

Bir Cevap Yazın