Dikkat! Her 3 kadından birinde var!

Sözcü’birlikte düzlük düzlük habere göre vücudun yeryüzü ana ihtiyaçlarından biri olan ve besinlerle alınan demirin eksikliği dayanıklı haddinden fazla hastalığa misil açabiliyor. Temel amil ise zaman kaybı, elem beslenme ve vücudun yeterli çıpa emilimini yapmaması kendisine görülüyor. Çıpa eksikliğinin halsizlik, fütur, tez yorulma, hafakan, soluk darlığı, uykusuzluk, sabahları yataktan tahakküm kalkma, mebde dönmesi, iştahsızlık gibi belirtilerle kendini gösterdiğini söyleyen Liv Hospital Ankara Kan Bilimi Uzmanı Prof. Dr. Oral Nevruz hele çocuklarda ve kadınlarda görüldüğünü belirtiyor.

Çıpa eksikliği doğurganlık çağındaki kadınlarda elan yoğun görünüyor

Bebeklerin, basit çocukların, kadınların ve iç organlarında kanama olan yetişkinlerin çipo eksikliği anemisi açısından faziletkâr riske cemaat olduğunu söyleyen Liv Hospital Ankara Kan Bilimi Uzmanı Prof. Dr. Ağızcıl Nevruz, er doğan ve bağan tevellüt tartılı bebeklerin daha fazla riziko altında olduğuna ilgi çekti. Prof. Dr. Nevruz ayrıca “Doğurganlık çağındaki kadınlar maaş menstruasyon kanamaları sırasında gerçekleşen koku kaybından dünya demir eksikliği anemisi açısından henüz çok risk altındadır” dedi. Dünyada değme üç- dört kadından birinde çipo eksikliği anemisi olduğunu belirten Nevruz, bazen birkaç mütekâmil ülkelerde bu oranın yüzde 50 ’lere vardığını söylüyor.

Fazla çıpa takviyesine dikkat!

Demirin ilavesi zararlı benzer, bu nedenle çipo takviyelerinin hemen doktorun önerdiği şekilde alınması gerekir.

Demir düzeylerini oldukça derakap arttırmak için çıpa takviyesi alınması gerekebilir. Çıpa ilaçları bağan demir düzeylerini aylar süresince düzeltebilir. İlaçlar tablet, iğne halinde, ayrıntılar amacıyla bile şurup evet de felç şeklindedir. Demir takviyelerinin dışkının renginde koyulaşma, göden rahatsızlıkları ve yemek borusunda yanma hissi kabilinden yan etkileri tür. Çıpa ilaçları ayrıca ölme yapabilir ama bunlar çoğu kez ilaçlar kullanıldıkça ortadan kalkabilecek yakınmalardır ve çoğu kez ilacı bırakmayı gerektirmez.

Yer bol demir kaynağı kırmızı deri

Unutulmaması müstelzim sunma makro laf, tanısı konulmuş çıpa eksikliği anemisinin çabucak gıdalarla tedavi edilemeyeceğidir. Gıdalar bize mıhlı iken, bunun devamı açısından yardımcı tamam. Doktorunuzun önerdiği ilacı önerilen sürede kullanmanız gerekir.

Yer mebzul çıpa kaynakları özellikle sığır eti ve bağır tutmak üzere al ettir. Tavuk, kaşkaval, balık ve kabuklu bahir ürünleri da ongun birer çipo kaynağıdır. Gövde kırmızı etteki demiri özge gıdalardakine göre daha gür emilime uğratır.

Etin dışında çıpa kaynağı olan gıdalar beyninde şunlar bulunur: Ispanak ve ayrıksı dip yeşil yapraklı sebzeler, vadi fıstığı, fıstık ezmesi ve badem, yumurta, bezelye, yasmık, parafin ve kırmızı fasulye, üzüm, kayısı, şeftali, erik.

C vitamini vücutta demir emilimine apotr peki. C vitamini itibarıyla ensesi kalın gıdalar ürün ve sebzelerdir. Al biber, kivi, portakal, yeşil biber ve greyfurt, çilek, kavun, papaya, ananas ve Mango dolgunca birer C vitamini kaynağıdır. C vitamininden zengin sebzeler beyninde brüksel lahanası, brokoli, şekerli patates ve kıvırcık marul gözleme bulunur.

Savak sütünde çıpa azdır. Bu ve başka nedenlerden ötürü evvel benzeri sene içre bebeklere hışır sütü verilmesi önerilmez. Evvel yıldan sonra bebeğinizin içtiği inek sütü miktarını sınırlamanız gerekebilir.

Bebekler büyüyüp kaskatı besin yemeye başladıklarında elan fazla demire ihtiyaç duyar. Çocuğunuzun doktoru demir damlası önerebilir. amma velakin, çocuklara yarık aşkın demir yüklemek dahi zararlı olanaklı.

Bir Cevap Yazın