Dikkat!.. Tabiiyet yapıyor!..

Türk Nöroloji Derneği Yönetim Kurulu üyesi Dora, “Migrende balkı başladığında lahzada analjezik kullanılıyor ancak yetişkin olan veca gelmeden bunu önleyici ve sıklığını azaltıcı ilaçlar alınmasıdır” dedi. Prof. Dr. Dora, toplumda yoğun rastlanan migrenin temas 100 kişiden 16’sında görüldüğünü bildirdi.

Migrenin “epizodik” ve “süreğen” olmak için iki ayrı tipi bulunduğunu, “epizodik” migrenin toplumda henüz koca ortaya çıktığını rapor fail Dora, şu bilgileri aktardı:

“Epizodik migrende saksı ağrısı yılda ayrımsız posta ortaya çıkabildiği üzere ayda 10-14 kez tekrarlayabiliyor. Vakayiname migrende ise ayda 15’den fazla tekrarlayan mebde ağrısı kortej konusudur. Bu soy migrende ser ağrısı imdi müzminleşmiştir ve şiddetli ağrı kesici kullanımını yanında getirir. Rahatsız anbean ağrı kesiciye tabi arkaç gelir, bu kısır döngü halinde bitmeme ölçü. Ilerleyici süreçte alınan ilaç ehliyetli olmadığı üzere doz her an artırılır. Migren gestalt değiştirerek ‘umar taşkın kullanımı ser ağrısı’na dönüşür. Ölçüsüz analjezik kullanımı bire bir bağımlılıktır ve tedavi edilmesi gerekir. Böyle aynı durumda çare kesilmeli ve rahatsız ilaçtan arındırılmalıdır.”

AĞRI KESICI BAĞIMLISI KİMDİR?

Ayda 10 günden aşkın ağrı kesici kullanan ve bunu arz beş altı 3 ay devam ettiren tıpkısı kişinin “tabi” olduğunu bildiren Dora, ilacın dangadak kesilmesi halinde vücudun buna tepki verdiğini, mebde ağrısının şiddetlendiğini ve bulantı ortaya çıktığını anlattı. Dora, buna cebin makbul tedaviyle ilişkin şunları kaydetti:

“Migrende yapılan en önemli kavisli, doktor hekim gezen hastanın aşırı dozda dert kesiciye yönelmesidir. Tıpkısı hastanın elinde 10 zümre ağrı kesiciyle geldiği oluyor. Benzeri haddinden fazla doktor, ağrı kesiciler müfrit kullanıldığında bağımlılık yaptığını bilmiyor. Tedavide hastaya destek veriyoruz. Ayda 10 dönem yarım baş ağrısı ağrısı çekici benzeri kişinin hem özel, hem içtimai, hem birlikte hareket yaşamı olumsuz etkileniyor. Tedavide bu kişilerin dert kesicilere duyarlılığını artırıyoruz. Meram migreni kısaltmak değil, sahn kalitesine olumsuz etkisini azaltmaktır.”

Migren üzere ağrı kesiciler dışında çokça aktif alternatifler olduğunu dile getiren Prof. Dr. Dora, “Migrende ağrı başladığında çarçabuk ağrı kesici kullanılıyor ancak heybetli olan balkı gelmeden bunu inhibitör ve sıklığını azaltıcı ilaçlar alınmasıdır” diyerek konuştu.

HÜRRİYET GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın