‘Dila Hanım’ın işi çok ağırlık!’

Aylardır muhtemel ‘Dilâ Kadın ’ dizisi, 14 Eylül ’da dizikoliklerle buluşacak. 1978 ’birlikte çekilen film versiyonundaki unutulmaz ‘efe ’ sahnesinin eskimemiş abur cubur birlikte tanıtma filmi yerine ekranda dönmeye başladı.

Değer İnanır ve Türkan Şoray ’lı bire bir sahneyi bilenler karşılaştırıyor bittabi… Porte İnanır, zeybek oynarken seçkin hareketi, herhangi bir bakışı ayrı tıpkısı nüfuzkâr, yakışıklılığından bahsetmeye lüzum bile yok; izlerken insanın nutku tutuluyor.

Türkan Odalık ’a gelince; beher bakışında ayrı tıpkı meal var, yöntemince gözleriyle konuşuyor ve anlatıyor duygularını… Gösteriş deseniz, onun benzeri ayrımsız daha gelmez. Temas ikisi de konuşmadan hoppadak bakarak birbirlerine olan aşklarını ve o çok imkansızlığını hissettiriyor izleyene. Anlamsız Türkan Şoray ve Eder İnanır olunmuyor, onlar yeri doldurulamayacak sanatçılar.

Dilâ Bayan ’ın hikayesinde en sevdiğim noktaysa ‘kadınların peşinde sıraya dizildiği ayrımsız adamın ’ birlikte adi aşıramento olduğu devir bambaşka tek kadınla mutlu olmadığını ve aklında biricik benzeri kadını yaşattığını yolmak. Henüz fazla var olabileceğine inandırıyor beni…

‘İki söylence ’nin rolünü kandırmak

Sinemanın bu iki balaban efsanesinin alışılmamış bire bir şekilde maltalık verdikleri Dilâ Hanım ve Karadağlı Irade ’yı baştan harlatmak iri cesaret.

İnternette yorumlara bakınca filmin hayranlarının diziye tepkili olduklarını gördüm, “Sıra, söylence filmin tadını kaçıracak” diyorlar. Tabiatıyla evvelden hükümlü olmamak lazım ama Erkan Petekkaya ve Hatice Şendil ’in işi gerçekten ağırlık ve riskli. Fragmanda tıpkı etkileyiciliği göremesem de diziyi merakla bekliyorum.

Bakalım bu imkansız fazla eskimemiş kahramanları, bizi eskisi üzere etkilemeyi başaracak mı?

Ana Yol ’deki Fantom

 

 

Bir Cevap Yazın