‘Diriliş: Ertuğrul’ dizisine sert tepki!..

Radikal’in haberine göre TRT’nin Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun anlatıldığı Basübadelmevt-Ertuğrul ünlü kol amacıyla Facebook’ta adeta isyan imdi.

31 Aile akşamı 4. bölümün yayınlanacağı daha önce duyurulmasına rağmen TRT’nin Facebook sayfasına konulan bakir fragmanda dizinin 7 Ocak haset bakir bölümünün yayınlanacağı düz aldı.

Bu duyuru konusunda yüzlerce sevimli TRT’nin yılbaşı zımnında diziyi aynı hafta ertelemesine aksülamel gösterdi.

Bir haftadır Diyanet İşleri Başkanlığı ilkin başlamak için metin haddinden fazla kurumdan yılbaşı kutlamalarının Hıristiyan adeti olduğu ve kutlanmasının vebal sayılacağına dair duyurular ve açıklamalar yapılıyor. TRT da zaten yılbaşı kutlamalarına imdi kayran vermiyor.

TRT’nin reytinglerde beklenenin üzerinde ayrımsız başarı gösteren ve hem DENIZ hem üstelik Total izleyicide hayli estetik dizisi Diriliş-Ertuğrul’un 4. bölümü tekmil dahi yılbaşına balya geldi. Çarşamba akşamı dizinin eskimemiş bölümünün yayınlanması bekleniyordu.

Fakat TRT, yılbaşına denk gelmesinden muhit diziyi 7 Ocak haset yayınlayacağını duyurdu. Bu anons üzerine Facebook’ta yüzlerce birey TRT’ye reaksiyon gösterdi. Bazı izleyicilerin TRT’ye gönderdiği mesajlar şöyle:

Hikmet Bilgen: “Malesef ömrünce savaştığı kâfirler adetine fersude düştü yılbaşı ürün namevcut”

Hacer Fatma Yazıcıoğlu: Bence bile çok iri bi hata yapıyorlar… Ego anlamıyorum bunlar bu seri nerdeyse 1 sene geçmiş başladı yapmaya… Bibi bi fasıl yılbaşi için çekilmedi mi sanıyorsunuz. Faydalı yemeden içmeden oyuncuların tatile çıkmaları sebebiyle benzeri seksiyon yayınlanmıyor… Çokça şişman bir hata…

Yalçın Yılmaz: “Dinine yakışanı yapmanı isterdik halk kendisine yazık TRT yakışmadı bu sana. Mutekit ülkenin azamet kanalı dahi yılbaşı kutluyor, meğer Mekke’nin kurtuluşu üzere Kuran okutabilirdin.”

Ali Sıska: Osmanlının dirilişini paradigma yapıp yayınlacaksın bilahare de Osmanlıyı yıkan anlayışı simgeleyen Hıristiyan eğlencesi günü diziyi yayınlayamacaksın bu hangi kumarhane çelişki…

Erol Redsea: Yılbaşına etmen yayını ertelerseniz yezitlik etmiş olursunuz bize hangi yılbaşından.”
Abdullah Erzurumluoğlu: “31 Mabeyin gününde yılbaşı gecesi meşgul olmak istiyoruz…

Akış Aslan: Bu pekâlâ dirilistir ki 31 Boşluk gecesi (yani hristiyanlarin noeli) yılbaşı kutlaması yayınlanıyor. Basübadelmevt dediğin gafletten uyanıp öze dönmekle evet. Noel kutlamakla değil.

Bir Cevap Yazın