Diş teli kullanıyorsanız, ilgi!..

İHA’nın haberine göre konuyla ilgilendiren namına özellikle diş teli kullananları uyaran Lingual Ortodonti Uzmanı Toplama Caniklioğlu, “Sahur sonrası dişleri güzel fırçalamak ve ağzın içini yüz kere kez çalkamak gerekiyor. Ancak diş teli kullananlar için kavşak ve diş temizliğinde çabucak bu kadarlık tıpkı hizmet tam olmayacaktır” dedi.

Caniklioğlu, şu uyarılarda bulundu: “Diş Fırçalamak: Sahurdan bilahare katiyetle dişler güzelce fırçalanmalı. Bâtın diş teli kullananlar üstelik, bire bir mutat ortodontik lif kullananlar kadar, diş telleri amacıyla hususi kendisine üretilmiş diş fırçaları ve gaga duşu kullanmalıdır.

Diş ipi ve diş arası fırçası: Braketler ve tellerin varlığı hele tellerin içeriden uygulandığı hastalarda yemek artıklarının birikmesine punt verir. Bu nedenle, dişler fırçalandıktan sonra kalabilecek şart artıkları amacıyla mutlak diş ipinden ve diş arası fırçasından faydalanmalıdır.

Arama: Dönme içre orucumuz ile ilişkin bizi şüpheye düşürecek ahval yaşamamak amacıyla dişler ve kenar, tamamen temizlendikten sonraları, ayrımsız mirat sayesinde serencam kat arama edilmelidir”.

Dr. Cem Caniklioğlu, ağızda oluşabilecek bakterilere üstelik değinerek, konuyla ilgilendiren “Uç içinin ayrıntılı müddet abes kalması, buradaki bakteri oluşumunu de çoğaltabilecek bir format. Bu nedenle, ramazanda braket kullanan hastaların uç içi gargalarını ahenktar namına kullanmalarını öneriyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın