Dişlerinizi gıcırdatıyorsanız, dikkat!..

Sözcü’dahi saha alan habere göre yaşamımızın üçte birini uykuda geçirdiğimiz düşünüldüğünde, uykunun adam zihni ve bedeni amacıyla hangi büyüklüğünde majör olduğuna değinen Dt. Selçuk Özbölük, “Bölüm boyu kent hayatı veya iş hayatına sınırlı yaşanan stres, istikrarsız tagaddi alışkanlıkları ve ölülük dalgı bozukluklarına neden olabiliyor. Bu gaflet uykusu bozukluklarından tıpkı tanesi da uykuda diş gıcırdatma olarak aşina ‘Bruksizm ’. Sunma kesif görülen aymazlık bozukluklarından biri olan ‘Bruksizm ’, uykuda konuşma ve horlamadan sonraları 3. sırada karşımıza çıkıyor” dedi.

Kabus olmasın!

Yaşamımızın üçte birini uykuda geçirdiğimiz düşünüldüğünde, uykunun koca zihni ve bedeni üzere ne büyüklüğünde muhteşem olduğuna değinen Hospitadent Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Selçuk Özbölük, “Devir boyu site hayatı veya gelişim hayatına mecbur yaşanan stres, istikrarsız beslenme alışkanlıkları ve cansızlık uyku bozukluklarına bozukluk olabiliyor. Bu gaflet bozukluklarından benzeri tanesi de uykuda diş gıcırdatma yerine bildik ‘Bruksizm ’. Sunma kesif tanıdık gaflet bozukluklarından biri olan ‘Bruksizm ’, uykuda meşveret ve horlamadan sonraları 3. sırada karşımıza çıkıyor” dedi.

Gaflet Uykusu esnasında oluşan hayat dolu çarık hareketlerinin illet olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayı yerine tanımlanan bruksizmin görülme sıklığının yüzdelik 20 ’lere büyüklüğünde ulaştığını söyleyen Dt. Özbölük, “Bruksizm üzerine yapılan araştırmalar; horlama ve dalgı apnesi kadar durumların dişlerini gıcırdatan kişilerde çıktı görüldüğünü gösteriyor. Çılgın fert hassasiyet, asap, stres, işkil, tartısız beslenme ve hareketsizliğin beraberinde fazla miktarda tüketilen etil alkol, sigara ve kafein uykuda diş gıcırdatmayı arttırıyor” diye niteleyerek konuştu.

Diş şet ve gıcırdatmanın gece yahut devir oluşabilen istemsiz benzeri etkinlik olduğu fakat bu durumun mütenevvi olumsuz semptomlar ortaya çıkmadan hastalar yoluyla genellikle farkına varılmadığını belirten Dt. Özbölük; “Diş sıkma ve gıcırdatmanın bir nice nedeni var ve bu esbap ortada; ruhsal gerilim ve şahsi özellikler, dalgı düzeni, gaflet uykusu esnasındaki solunum bozuklukları, travmatik yaralanmalar, merkezi asap sistemi rahatsızlıkları, yasadışı merhem kullanımı (ekstazi), çıkar yol tedavileri (seratonin), ispirto, kafein ve sigara kullanımı kabilinden faktörler sayılabilir. ‘Bruksizm ’, genişlik kesif görülen uyku bozukluklarından, uykuda müzakere ve horlamadan bilahare 3. tam karşımıza çıkıyor. Hastalar alelumum diş gıcırdattığının farkında birlikte olmuyor. Sayrı bize fakat dişlerde hassaslık, korozyon, sallanma ve ilenme, diş sinirlerinde ahiret yolculuğu, çevre dokularda yaralanma, para cüzdanı mafsal rahatsızlıkları, kafa ağrısı ve fonksiyon bozukluğu üzere durumlarda geliyor. Hastanın eşleri evet birlikte yakınları de bu durumdan kendisi kadar şikayetçiler” dedi.

Peki bunun çözümü var mı?

Diş şet ve gıcırdatma tedavisinin bittabi yapıldığı üzerine bilgelik veren Dt Özbölük, “Geçerli otama metodu genellikle kişiye özel yaptığımız geceleyin plaklarıyla aktivitenin kontrol altına alınmasını ve meydana gelebilecek münfesih yahut fiziksel değişikliklerin önlemesini içerir. Akilane teşhis konulduğu taktirde, bu rahatsızlığın akşam plağı  kullanımı, rahatsız eğitimi ve lazım duyulduğunda hikmet ve umar tedavisi ile taharri altına alınabildiği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Fakat diş gıcırdatmanın altında yatan farklı stres kaynaklı problemler üzere birlikte ayrımsız uzmandan yardım almalarında yarar var” diyerek konuştu.

Diş gıcırdattığınızı kuşkusuz anlarsınız?
• Sabah kalktığınızda yanaklarınız ağrıyorsa
• Ağzınızı şen açamıyorsanız, açtığınızda veca varsa ve ahit süresince birlikte ağrı devam ediyorsa
• Kulağa ve başa yayılan ağrılarınız varsa
• Kenar açılış metres sırasında zorluğun dışında kısım, klak üzere sesler çıkıyorsa, uykuda dişlerinizi gıcırdatıyor olma ihtimaliniz çok haddinden fazla faziletkâr.

Bir Cevap Yazın