Diyanet’ten iki diziye haram geldi!..

Vatan’da düz alan habere bakarak Ilmek, atv’deki ‘Diğer Yarım’dan sonradan, ‘Kertenkele’ dizisi amacıyla de camilerde cazibe yasağı getirdi. Kült, ilk atv’da yayımlanan ev dizisi ‘Diğer Yarım’a, bilahare de ‘Elöpen’ye camilerde çekicilik yasağı getirdi.

Kült’in haram kararı, İstanbul Müftülüğü’nce devreye sokuldu. Çekim izni isteyen imal şirketine, damarlı karşılık geldi. İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran “Bizim camimizde cali imam gayrimümkün. Dizinin muhteviyatına ilişik bir halkoyu algısı var” dedi. Müftü Yaran, “Bu yargıya diziyi izleyerek mi vardınız” sorusuna de “Bu inatçı kamuoyu algısını görmezden gelemezdim” yanıtını verdi. Yaran, “Diziyi izlemedim. Tartışmayı basından strateji ettim” diye niteleyerek konuştu.

‘BU TIPKI INKILAP DİZİSİ’

Dizinin yapımcısı Sert Rahat ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Elöpen tıpkısı dönüşüm projesi. Dini öğretilere marjinal ayrımsız karakter, imam kıyafetiyle çıktığı yolculukta, dini bellemek zorunda kalıyor. Bu dönüşümde, Kertenkele’nin çaldığı önder kıyafetlerinin şişman rolü var. Bu proje o kıyafetlere temel hakkını teslim edecek tıpkısı projedir. İmamları rencide etmiyoruz, tersine onore ediyoruz. Bu ileriki bölümlerde henüz kesin anlaşılacak.”

Bir Cevap Yazın