Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’ye veda

Hürriyet’te yer kayran habere göre Katılımcı ’nin cenazesi meslektaşı olan avukatların omuzlarında taşındı. Tahir Murahhas ’nin tabutunun üstüne Diyarbakır Barosu ’nun ambleminin olduğu bir antika serildi. Hezel cenaze töreninin düzenleneceği Koşuyolu Parkı ’na akıllıcasına yürüyüşe geçti.

Avukatlar yürüyüşte üstünde Türki ve Kürtçe yerine “Seni unutmayacağız” yazan ve Murahhas’nin fotoğrafının bulunduğu pankart taşıdı. Koşuyou Parkı’nda Tahir Elçi’yi binlerce sevimli karşıladı.

Tören alanında HDP Âdem Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kısa bir danışma yaptı. Demirtaş şunları söyledi:

“Yetişkin olan elbet öldürüldüğümüz değil, elbette yaşadığımızdır. Bizler topraklarımızda çokça acı gördük. Yaşımızdan haddinden fazla elan çok süren savaşlar gördük. Her dönme cenazeler kaldırdık. Morg kapılarında büyüdük. Elbette topraklarımıza barış ati, bunu biliyoruz. Tahir Murahhas ’nin serencam sözleri bizim dahi sahipleneceğiz sulh bayrağıdır. Biz içki istemedik, ölüm istemedik, özgürcesine varagelmek istedik. Gerçekleri konuşanlara yaşam hakkı tanımıyorlar, özlük halis yurdumuzda. Gerçekler acıdır, ama birilerinin söylemesi gerekir.

Tahir Murahhas biliyordu, yatağında yastığında ölmeyeceğini biliyordu. Seçme birimiz anca değil mi? Çocuklarımız torunlarımız öleceklerse eceliyle rahat ölsünler diye biz canımızı ortaya koyduk. Bizi bu şekilde korkutacaklarını zannediyorlarsa yanılıyorlar. Canan eşinin de belirttiği kabil binlerce on binlerce faili mahsus karşılayacak Tahir başkanımızı. Ayrımsız vatanımız gibi, tıpkısı Kürdistan toprakları kabil acılıdır dirim öyküleri. Seni Tanrı ’a hayat ediyoruz. Çokça şükür kim yüzbinlerce dostumuz var. Kürdüyle türküyle bire bir arada demokrasiye inanan yüzbinler bugün arkandan deme yakıyor. Alp gençlerimiz var, gözün arkada kalmasın.

Bu politik cinayetin bilcümle olarak aydınlanacağından şüphemiz var. Dürüst şüphemiz var. Zamanında o kadar haddinden fazla analog teessürat yaşandı kim, “failler yakalanacak” diye içimiz bayındır uğurlayamadık. Bu devleti ele nâkil herkes devleti kendi malı üzere kullandı. Mehabet hepimizin olsun diye niteleyerek çokça uğraştık, uğraşıyoruz. Amma Kürt halkı şurası gür biliyor. Tahir ’i öldüren şevket değil devletsizliktir. Zira biliyoruz ki bugün sulh elçisi başkanımızın arkasından oh olsun diyen on milyonlar bile var. Ankara ’dahi bu acıyı yüreğinde hissetmeyen ayrımsız dalavere var, zihin var. Elbette bizim devletimiz, yönetimimiz diyebilirsin? Tahir başkanın mirası emaneti ağırdır. Amma halkımız bu yoğun yükü taşırken tarihi sorumluluğu de unutmayacaktır.

Bari bize kader olmasaydı senin tabutunun uğrunda temas etmek. Olağan değil ama bugünler birlikte geçecek. Hepimize sabır diliyorum.”

Törenden görüntüleri haberin videosuna tıklayarak izleyebilirsiniz…

Bir Cevap Yazın