Diyarbakır’da ahval artık, gerginlik tırmandı!

Hürriyet’te düz düz habere göre DMerkez Bağlar İlçesi Kaynartepe Mahallesi 202’nci Sokak’ta sâdır olaylarda silahla vurulan 2 can öldü, 2 can da yaralandı. Polis, ateşin zırh kurşunu intişar etmesi sonucu ölen 2 kişinin kimliğini sınırlamak amacıyla soruşturmasını sürdürüyor.

Diyarbakır’da PKK’lı teröristlerin tembel hale getirilmesine yönelik operasyonlar bitmeme ederken, bugün HDP’nin Sur İlçesi’nde sokağa çıkma yasağını itiraz etmek için düzenleyeceği reviş öncesinde vaziyetler daha çok. Eşkâl Yenişehir İlçesi’nde barikatlarla defa durdurmak talip grubu polis havaya acı açarak ve doğal gaz bombası ile müdahale etti.

Diyarbakır’da sokağa ayazlık yasağı mevcut dalan Talih İlçesi’nde hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve PKK’lı teröristlerin etkisiz ağıl getirilmesi amacıyla operasyonlar bitmeme ederken, HDP, sokağa çıkma yasağını protesto etmek amacıyla zaman saat 12.00’üstelik kentte yol yapacağını duyurdu. Diyarbakır Valiliği dahi yürüyüşün yabansı olduğunu açıklayarak, kanunsuz yürüyüşe halkın değer etmemesini istedi.

Kente bugün esnaflar kepenk açmazken, şehremaneti otobüsleri ile şehiriçi taşımacılık fail minibüslerin şişman bölümü sefere çıkmadı. Çöplerin üstelik toplanmadığı Diyarbakır’da öğrencilerin balaban bölümü da okullara gitmedi. Tarz Yenişehir, Bağlar ve Kayapınar ilçelerinde okula gitme oranının yüzdelik 20 civarında olduğu belirtildi.

HDP’liler gidiş için tarz Yenişehir İlçesi Esame Aile Parkı’nda toplanmaya başladığı sırada, Yenişehir İlçesi’nin Ekinciler Caddesi üstüne çıkan ve aralarında yüzlerinin maske ile merbut olduğu gruplar caddeyi barikatlarla durdurmak istedi. Zırhlı araçlar ve TOMA’lar ile cadde konusunda mevrut polis güçleri, nöbet kapatan göstericileri havaya keder açarak, doğal gaz bombası ve basınçlı suyla müdahale etti. Gruplar ise polise taşlı saldırıda bulundu. Ana Yol üzerinde davranışlar devam ederken, polis açık önlemler aldı.

beraber HDP’lilerin toplanmaya çağırdığı Adlar Ocak parkı çevresinde zırhlı araçlarla tedbir alan polis ekipleri, bölgeye ana yol ve meydanlık sokaklardan mevrut grupları doğal gaz bombası ve basınçlı suyla dağıtmaya başladı. Diyarbakır’ın başta Yenişehir koyulmak amacıyla Bağlar İlçesi’nde da göstericiler ile polis arasındaki vaziyetler devam ediyor.

Bir Cevap Yazın