Diyarbakır’da Güven’e bombalı araçla cüretkâr!

Milliyet’te vadi alan habere bakarak Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nde PKK’lı teröristler saat 23.45 sıralarında Ilçe Itimat Müdürlüğü binası ile canip tarafında bulunan güvenlik lojmanlarına bomba iki canlı araçla geveze düzenledi. Binanın lojman girişinin dahi bulunduğu üst kısmında bomba gebe uzlaştırıcı infilak ettiren PKK’lılar ardından roketatar ve detaylı namlulu silahlarla elem açtı. İlçede bulunan asayiş güçlerinin simultane kıymet vermesiyle çıkan çatışma yaklaşık 40 an sürdü.

39 DIRILIK YARALANDI

Bombalı aracın zehir patlamasında itimat binası, lojmanlarda balaban hasar meydana gelirken, hemencek bitişiğinde kâin 2 kıvrım bağımsız bire bir familya da çöktü. Saldırılarda aralarında karı ve çocukların bile bulunduğu 39 kişinin yaralandığı belirtildi. Saldırının peşi sıra Çınar’a Diyarbakır’dan polis güçleri, er, ambulanslar, AFAD ve UMKE ve itfaiye aracı ekipleri gönderme edildi. Itfaiye Aracı ekipleri inanma binası ve lojmandaki yangını söndürürken, yaralılar ambulanslarla Diyarbakır’daki Asker Hastanesi, Mehabet Hastanesi ve Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne irsal edildi. Çevik zımnında kentteki hastanelerdeki doktorlar üstelik evgin adına göreve çağırıldı.

KAHREDEN VERI…  1 POLIS GÜÇLERI ŞEHIT, 5 GÜÇ YAŞAMINI YİTİRDİ!…

DHA’nın geçtiği habere göre Çınar ’birlikte hayatını kaybedenlerin sayısı 6 ’ evet yükseldi. Ölenler arasında 5 maaş çağa ile 1 ve 5 yaşlarında iki bala bulunuyor.

Saldırıda polis güçleri lojmanlarında aralarında 5 aylık bire bir bebeğin bile bulunduğu 2 dirilik ile döküntü meydana mevrut evde 1 yaşındaki Ecrin Cingöz, 5 yaşındaki Sadık Efe Bitirmiş ile babaları Lokman Uyanık hayatını kaybetti. Lojmanda tıpkısı polis güçleri memurunun eşi ve bebeğinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Ekiplerin, polis güçleri lojmanlarında yaptığı arama kurtarma çalışmaları sırasında 1 kişinin henüz cenazesine ulaştı.  Lojmanlarında arama istirdat  çalışmaları sırasında cenazesi  çıkartılan kişinin polis memuruna ilişik olduğu belirtildi… Ayrımsız polis memurunun martir düşmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6’evet yükseldi.

BİR POLIS MEMURU ŞEHIT OLDU…

Başbakan Ahmet Davutoğlu, soysuz saldırıda 1 polisin martir olduğu, 5 kişinin birlikte hayatını kaybettiği bilgisini verdi.

JANDARMA KOMUTANLIĞI’NA BILE ŞIDDETLI AÇILDI

Bu tam PKK’lılar kaza çıkışında bulunan Çınar Bitirmiş Komutanlığı’na üstelik ince namlulu silahlarla kötü açtı. Askerlerin kıymet vermesiyle çıkan çatışmada ölen evet bile yaralanan olmadığı öğrenildi. Çınar’a sevk edilen düzenlilik güçleri ilçe antre ve çıkışlarını tutarken, geniş çaplı operasyonda başlattı.

VALİLİK 5 GEBERIK DEMİŞTİ, SAYI 6’YA YÜKSELDİ…

Diyarbakır Valiliği, Çınar İlçesi’nde PKK’lı teröristlerin bomba iki canlı araçla Itimat Müdürlüğü’ne düzenlediği saldırıda lojmanda küsurat 2 polis güçleri yakını ile lojmanın yakınındaki binada meydana mevrut göçükte çöküntü altında küsurat 3 vatandaşın hayatını kaybettiği, 6’sı polis, 8’i da polis yakını oluşmak için hep 39 kişinin dahi yaralandığını açıkladı. Açıklamada şöyle denildi:

“13.01.2016 haset saat 23.30 sıralarında BTÖ mensuplarınca ilimiz Çınar İlçesi’nde Çınar Kaymakamlık Emniyet Amirliği hizmet binası ve güvenlik lojmanlarının bulunduğu binaya müteveccih yerine patlayıcı aylı açar infilak ettirilmiş, patlamayla senkronik yerine Ilçe Uyanık Komutanlığı ve Inanma Amirliği’ne ayrıntılı namlulu silahla saldırıda bulunulmuştur. Düzenlenen saldırılara güvenlik güçlerimiz tarafından misliyle eşit verilmiştir. Olayın gerçekleşmesinin hızla akabinde vilayet bünyesinde Mülk Kriz Merkezi oluşturulmuş, Çınar İlçesi’ne yeterli sayıda esenlik, itfaiye aracı ve AFAD ekipleri yönlendirilmiş, antrparantez berkitme namına çokça sayıda açıkgöz ile polis görevlendirilmiştir.

Ilçe Güvenlik Amirliğine yönelik kendisine düzenlenen patlayıcı hamile araçla yapılan yıldırı saldırısı sonucunda; lojmanda durma eden 2 polis güçleri yakını hayatını kaybetmiş, 6’sı polis güçleri ve 8’i polis güçleri yakını koyulmak amacıyla 14 emanet yaralanmıştır. Ayrıca yaşanılan patlamanın etkisiyle lojman yakınındaki tıpkısı binada yıkıntı meydana mevrut, kontrol-kurtarma ekiplerinin bahse konu binada yaptığı icraat neticesinde 3 vatandaşımız hayatını kaybetmiş olarak ve 5 vatandaşımız çorlu olarak kriz altından çıkarılmıştır. Lojman civarında saha düz binalarda ise hep 20 vatandaşımız yaralanmıştır. Yaralılar ilimiz format hastanelerine fehim ettirilmiş olup tedavileri devam etmektedir. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralanan vatandaşlarımıza müstacel şifalar dileriz.

Yapılan geçmiş incelemelere bakarak meydana mevrut patlamadan kaynaklı olarak Kaza Güven Amirliği bakım binası, Kaza Güvenlik Amirliğine ilişik lojmanlar ve itimat binasına mail ikametlerde balaban çapta hasar meydana geldiği tespit edilmiştir. Bahis ile ilişkin haddinden fazla taraflı tetkikat bitmeme etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bir Cevap Yazın