Diyarbakır’dan gine dokunaklı fen

Milliyet’te düzlük alan habere göre mavera yandan 6 mahallesinde sokağa gezinti yasağı süren Talih İlçesi ’nde zaman saat 11.30 ’dan itibaren 5 mahalle ve 1 caddede daha sokağa balkon yasağı getirildi ve operasyonlar yoğunlaştı.

ŞEHİTLERİN KİMLİKLERİ BELLI OLDU

Diyarbakır ’ın Talih İlçesi ’nde bugün PKK ’lı teröristlerle düzenlilik güçleri ortada çıkan çatışmada martir sakıt 3 askerin Yüzbaşı Kahraman Birey  Çiğa, Gedikli Üstçavuş Bağımsız Erdoğan ve Uzman Çavuş Osman Acı olduğu belirlendi.

Kayseri 1 ’inci Komando Er Tugayı ’ndan geçici görevle Diyarbakır ’a giden şüheda Yüzbaşı Birey Çiğa ’nın Sazak ’da, Gedikli Üstçavuş Bağımsız Milletvekili Erdoğan ’ın İzmir ’dahi ve Uzatmalı Çavuş Osman Şiddetli ’in Tokat ’ta oturan ailelerine oğullarının martir düştüğü haberi verildi.

Şehit Yüzbaşı Çiğa ’nın evli olduğu ve 2 ay evvel Ahsen adında aynı kızının dünyaya geldiği öğrenildi.

GENELKURMAY’DAN AÇIKLAMA  

“Genelkurmay: 27 Sülale 2016 tarihinde Diyarbakır ili Talih ilçesinde bitmeme eden operasyonlar esnasında, yarıcı terör örgütü mensubu teröristlerce yapılan silahlı hamle sonucu dördü ağır sıklet kalkmak amacıyla şeş yiğit cebe arkadaşımız yaralanmış, durumu ciddi olan silah arkadaşlarımızdan üçü kaldırıldıkları hastanede yapılan bilcümle müdahalelere karşın kurtarılamayarak şehit olmuşlardır. “

Uğur ’de bugün bombalı tuzakları kaldırmayı sürdüren güvenlik güçleri ile PKK ’lılar ortada patırtı artık. Çatışmada PKK ’lıların kötü pakt tüfeği Kanas ile açtığı ateşte 3 asker ile roketatarlı düzenlediği saldırıda 6 çeri almak üzere 8 asker yaralandı.

Yaralılar ambulanslarla patırtı bölgesinden alınarak, Diyarbakır Asker Hastanesi ’nde kaldırıldı. Yaralılardan durumu ağırbaşlı olan ve daha kimlikleri açıklanmayan 3 er doktorların yaptığı umum müdahaleye rağmen kurtarılamayarak martir oldu.

20 TERÖRIST ÖLDÜRÜLDÜ

Genelkurmay Başkanlığı antrparantez, Şırnak ’ın Cizre İlçesi ’nde devam fail operasyonda 11, Diyarbakır ’ın Uğur İlçesi ’nde ise 9 PKK ’lı teröristin süreduran ayla getirildiğini açıkladı. Açıklamada Cizre ve Talih ’daki operasyonlarda etkisiz ağıl getirilen toplanmış terörist sayısının 599 olduğu kaydedildi.

Sur Kaymakamlığı ’ndan yapılan açıklamada şöyle:

“İlçemiz Talih içi mahallelerinde silahlı terör örgütü mensuplarınca barikat ihdas, trap kazma ve bombalı tuzaklama faaliyetleri neticesinde eğitim bilimi tedris faaliyetlerinin, sağlık hizmetlerinin, ibadethanelerde icra edilen ilmek hizmetlerinin sunulmasında ve vatandaşlarımızın bu hizmetlere ulaşmasında mesail yaşanmaktadır. Bu nitelik nedeni ile ilçemiz forma mahallelerinde vatandaşlarımızın günce yaşamını alışılagelen şerait altında sürdürmesinin zorlaştığı ve ticari hayatın aksadığı gözlemlenmiştir. bu bakımdan kamu düzeninin sağlanması, sokak aralarındaki barikatların kaldırılması hendeklerin kapatılması ve kurulan bombalı düzeneklerin imhası çalışmaları esnasında sivil vatandaşlarımızın birey ve mal güvenliğini realizasyon etme adına ilçemiz Suriçi ’nde mevcut Abdaldede, Alipaşa, Lalebey, Süleyman Nazif ve Fer Gökalp Mahalleleri ile Melikahmet Caddesinde 27 Eş 2016 Çarşamba günü saat 11:30 fiktif ile ikinci benzeri emre büyüklüğünde Kaymakamlığımızca sokağa balkon yasağı ilan edilmiştir. Vatandaşlarımızın bahis konusu yasağa riayet etmeleri kişi can ve güvenliklerinin temin edilmesi yerine ehemmiyet bildirme etmektedir.”

5 MAHALLE VE TIPKI CADDEDE HENÜZ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Çatışmaların bitmeme ettiği sıkça zırh ve patlama seslerinin geldiği Suriçi kesiminde 15 mahalleden Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Cidal mahallelerinde hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve PKK ’lıların tembel ağıl getirilmesi için 2 Aralık ’ta sokağa ayazlık yasağı getirildi. İlçede günlerdir çatışmalar olurken Uğur Kaymakamlığı, Abdaldede, Alipaşa, Lalebey, Süleyman Nazif ve Fer Gökalp mahalleleri ile Melikahmet Caddesi ’nde dahi bugün saat 11.30 ’dan itibaren sokağa çıkma yasağı getirildiğini açıkladı.

SUR ’DAN BARHANA BITMEME EDİYOR

Talih İlçesi ’nde bugün sokağa hayat yasağı ilan edilen 5 mahallede yaşayanların şişman bölümü, yasak kararı açıklanmadan geçmiş evlerini ayrılma etti. Sabahın er saatlerinden itibaren yaşadıkları mahallelere trap kazılıp, barikat kurulduğunu gören bir haddinden fazla eş evlerini metrukiyet etti. Uğur ilçesinin Urfakapı bölgesinden kimisi yanlarına aldıkları, bazısı ile halk arabasına koydukları gâh eşyasıyla ilçeden ayrılanlar yaşanan duruma ayaklanma etti.

Hendekler kazıldıktan sonradan evlerini ayrılmak zorunda kaldıklarını belirten vatandaşlar, “Berbat aynı haldeyiz, gidecek yerimiz namevcut. olan bize oluyor. Hendekler kazıldıktan sonraları bize burayı boşaltın dediler. Kâfi çıktı bu savaşın bitmesini istiyoruz” dedi.

bu arada zaman sokağa balkon yasağı ilan edilen 5 mahalleye giren asayiş güçleri trap ve barikatları iletilmek için çalışmalarına başladı.

Bir Cevap Yazın