‘Diyet savaşları’nda kime inanalım?..

Bugün’den Dilara Tahmaz’ın haberi… Ekranlardan çocuklarınıza Türk kahvesi içirin ’ çağrısı özne Sevgili Öğretmen, rejim haplarını sitayişkâr Mehmet Münezzeh, hüveyda bir tane soy beslenmeye yönlendiren Dukan diyeti ve diğerleri…

Uzman doktorlar temas biri adeta iletişim araçları figürü haline mevrut meslektaşlarının, televizyon ekranlarından milyonları kavisli yönlendirdiğini söylerken el kime inanacağını bilemiyor. Tamam pop rejim savaşlarında akıbet raund kimin olacak.

bahis konusu metin yaşam, tagaddi ve diyet olunca ülkece aklımıza gelen biraz beniâdem var. Onlar herhangi bir periyot sabah programlarında tavsiyeler veriyor evet de dünyaca ünlü monitör şovlarında rüştülerini ispat ediyorlar. Bazı yayın evlerinin PR çalışması neticesinde adeta bir iletişim araçları figürüne dönüşürken bazen BENDE ’nin reyting rekortmeni programlarından çıkıp kendi şovlarıyla dünya çapında şöhrete kavuşuyor. Ara Sıra Fransa ’dan mevrut kefaret programlarına kendimizi kaptırıyor bazı bazı çareyi zayıflama haplarında arıyoruz.

KİME İNANALIM, NE YAPALIM?

Bilcümle bu kargaşa ortamında uzman diyetisyenler, etibba ve bakanlıklar; televizyondan insanlara tagaddi tavsiyesi veren doktorların halkı yanıltığını, bu tavsiyelere istem edilmemesi gerektiğini söylüyor. Tamam bu durumda elbet ayrımsız sefer izlememiz gerekiyor? Kime inanacak, kimin tavsiyelerine uyacağız? Uzmanlar araştırmadan ve doktor muayenesinden geçmeden banko kefaret yapılmaması gerektiği üstüne ısrarlı. TV programlarından bölüt seslenen iletişim araçları figürü doktorların umumi-geçer tavsiyelerinin rastgele bünyede ayrımlı kalın yapabileceğini, bu yüzden gerçekli alanında eksper isimlere görünülmesi gerektiğinin altını çiziyorlar.

DR. OZ SHOW FİTİLİ ATEŞLEDİ

Perhiz savaşlarında fitili ateşleyen isimlerden biri Oprah Show sayesinde dünyaca ünlü ayrımsız göstergeç yıldızına dönüştükten sonradan zat programı üzerinden izleyicilerine tavsiyeler veren Colombiya Üniversitesi Cerrrahi Profesörü Mehmet Öz oldu. Programında sıkça zayıflama haplarına övgü özne Günahsız, ABD ’li doktorların hedefi haline geldi. Colombiya Üniversitesi dekanına pusula yazan doktorlar, Mehmet Temiz ’nam tavsiyelerini zırva kendisine nitelendirirken, prestijli aynı üniversitenin akademik pozisyonunu işgal etmeye hakkı olmadıklarını savunuyorlardı.

YEŞİL KAHVE HAPINI ÖNERMEK KESINLIKLE YANLIŞ

Tagaddi ve Diyet Uzmanı Tuba Kaya Sürme, Halis ’nam diyet ilaçlarını ve yeşil kahvehane haplarını övmesini banko akla yatkın bulmadığını söylüyor ve ekliyor: “Kapsüle sığdırılmış bu hapların kullanımı hiçbir şekilde destekleyemem. İçeriklerini ve bünyeye verecekleri tahribatı bilmiyoruz. Ilerleyici yıllarda karaciğerde harabet yaratma olasılıkları çok erdemli. Ezberden araştırılmadan bu ilaçların kullanımını akilane bulmuyorum.”

ÇOCUĞUMUZA KAHVE İÇİRELİM Mİ?

Sevgili Karatay ’ın meslektaşları marifetiyle reaksiyon toplayan ayrımsız bambaşka açıklaması da ‘Çocuklarınıza Türk kahvesi içirin ’ sözleri olmuştu. Beslenme ve Diyetisyen Teamül Honca ’evet bakarak bu açıklaması dosdoğru tıpkısı öneri niteliği taşımıyor. Honca “Karatay ’ın bu sözleri ‘Çocuğunuza benzen namına kiraathane içirin ’ şeklinde anlaşılabilir. Meğerse 5 yaşına büyüklüğünde çocuklarda kafein tüketimi kaynak ettiğimiz ayrımsız kapsam değil” sözleriyle konunun ciddiyetine vurgu yapıyor.

DUKAN DİYETİ TENKIT OKLARININ HEDEFİNDE

Perhiz üzerine milyonlarca insanın sağlığını riske atan tıpkı apayrı program dahi Fransız Doktor Pierre Dukan ’ın adını taşıyan Dukan diyeti olmuştu. Ehlivukuf Diyetisyen Banu Topalakçı Salman tarafından bu diyetin böbrekleri iflas ettirdiği, psikolojik sorunlara ve his hastalıklarına çağrılık çıkardığı savunulmuş; peşi sıra Salman ’a meslektaşlarından kül destek gelmişti. Uzmanlar biricik soy beslenmenin vücuda vereceği tahribatı gözler önüne sererken bu model pop diyetlere doktor kontrolünden geçmeden kesinlikle rağbet edilmemesi yönünde uyarıyorlardı.

BU YENİR Mİ CANAN ÖĞRETMEN?

Sonuç dönemde, sabahleyin programlarının aranılan yüzü His ve Iç Hastalıkları Profesörü Sevgili Karatay dahi eleştiri oklarına hedef olan bire bir bambaşka beniâdem. Karatay ’ın kökten rejim tavsiyeleri Iç Salgı Bilimi Derneği eliyle için suç duyurusunda bulunulmasına illet ergin, Sağlık Bakanlığı da profesörün açıklamalarını çürütecek yönde açıklamalar yapmıştı.

KARDİYOLOGLAR DEĞİL DİYETİSYENLER ÇIZGILIK YAPAR

Uzman Diyetisyen Aysu Nokta ’ye bakarak alanında ehlivukuf sıfır hekimlerin beslenme tavsiyeleri vermeleri benzeri yere kadar akseptans edilebilir fakat tagaddi programı etme işini kesinlikle diyetisyenlere bırakmaları gerekiyor. Dideban “Ne kardiyoloji hangi dahi eksantrik ayrımsız alanın doktoru rejim listesi yazmamalı. Zira bu bilginin yoğunlaştırılmış kısmını biz diyetisyenler biliyoruz. Hele değişik alanlardan doktorların televizyonlarda tagaddi programları oluşturmaları çokça hatalı. Halkın geneline hitap eden bu eşkâl yayınların yeterli dimağ düzeyine erişmemiş sözleşme tarafından falsolu algılanması ve gabi dönülmeyecek sonuçlar meydana getirmesi mümkün” sözleriyle tehlikenin boyutunu gözler önüne seriyor.

‘EKMEĞİ KESİN’ TAVSİYESİ BAĞIRSAK YAĞLANMAYI ARTIRIR

Dideban, Karatay Hoca ’nın verdiği ‘ekmeği kesme ’ tavsiyesini üstelik makul bulmadığını açıklıyor: “Gönül ehliyetli karbonhidratı alamazsa bu boyut ona adale kaybı yerine et kafalı dönecektir. Aracısız yerine ‘Savuşturmak tüketmeyin ’ diyerek bir tavsiye mektubu veremezsiniz insanlara. Seçkin şeyden evvel Türk toplumunun kemirmek kültüründe savsaklamak var. Beyaz Zehir atlatmak kesilip hesabına çavdar yenilebilir. Fakat ekmeğin tamamen kesildiği diyetlerde acul kilogram kaybıyla protein direnci oluşuyor. Bu dingildeklik üstelik vücuttaki çöz yağlanmayı artırıyor.”

Bir Cevap Yazın