Diyeti bozmadan tatlı yiyin!

İHA’da kayran alan habere bakarak Uzman Diyet Uzmanı Nilay Keçeci, bahar aylarında dimdik basitleşmek, mufassal kesiksiz diyet tahsis etmek ve kiloyu korumak amacıyla tüyolar paylaştı. “Mukavemetli haddinden fazla sevimli üzere sizde pazartesi diyete başlayıp hafta arası diyeti bırakanlardan mısınız?” diye niteleyerek soran Keçeci, “Hele 6 kamer ile 1 yıl içerisinde oturan kiloların korunması kolaydır fakat gücük sürekli perhiz programlarından sonra kişilerin izlence sonrasında değişmiş beslenme alışkanlıkları ve yaşam şekillerinin çarkıt haline dönmesi kiloların kavrayışsız gelmesine ve vakayiname hastalıkların oluşmasına istinatgâh hazırlayacaktır.

Özellikle kilo ödeme ve kilogram dulda programlarında bayanlarda tatlı ihtiyacının oluşması ile bozulan diyetler az buçuk sonradan kabusa dönüşmektedir. Eş erler amacıyla bile insülin direnci ve stresli bire bir günün böylece harcanmak maksut tatlı ve şekerlemeli gıdalar maatteessüf diyette hayal kırıklıklarına neden olmaktadır. Bu kadar durumlarda tatlıdan vazgeçemeyen fertler amacıyla hafif ve düz tarifler ile hazırlanmış minik atıştırmalıklar oldukça etkilidir. Diyetlerinizin elan detaylı soluklu ve daha metin devam edebilmesi amacıyla yapacağınız kaçamakların yer beş altı perhiz listeleri büyüklüğünde yüce olduğunu unutmamalıyız” dedi.

Hele rejim yapanlar için mıhlı tatlı tarifleri veren Reis Katre Şeftalicioğlu ise, “Dünyanın en esaslı mutfak okullarından biri olan Le Cordon Bleu Paris’den mezun olduktan ve önce Fransa, sonrasında ise Türkiye’da edindiğim tecrübelerden sonra pastacılık tutkuma tıpkısı üstelik DamysKitchen.com ünlü bloğumu ekledim ve demincek onu derhâl büyütüyorum. Metin beslenme ve spor hayatımın seçme döneminde bana eşlik ederken, tıpkı yandan karşı koyamadığımız o tatlı dürtüsüne mebzul gelecek metin tarifler geliştirmeye başladım. Spordan önceki yahut sonra küşayiş öğünlerimizde dosdoğru diyetimizi bozmadan güvenle tüketebileceğimiz ve bir zamanda lezzetleri bizi şaşırtacak kadar mükemmel olan birbirinden belli belirsiz tatlılar yapıyorum, paylaşıyorum ve light olan rastgele şeyin tatsız olması önyargısını kırabilmeyi umuyorum” dedi.

Şeftalicioğlu, diyet yapanlar için “yulaflı mini çikolata topları ve “glutensiz chia tohumlu kurabiye” tariflerini da verdi. Şeftalicioğlu’nun paylaştığı yulaflı mini çikolata topları tarifi şöyle:

“Yulaflı mini çikolata topları; çocuklarınızı birlikte tükettikleri abur cuburlar hesabına hızla hazırlayabileceğiniz bu metin çikolata topları ile haddinden fazla mutlu edebilirsiniz. Uçlarına taktığınız çubuklarla uyumlu hale getirip ilgilerini çekebilirsiniz. Malzemeler 90 gram (1 su bardağı) yulaf, 4 kemirmek kaşığı fıstık ezmesi, 1 adet muz (blenderda püre haline getirilmiş), 2 çay kaşığı toz tatlandırıcı (katıksız bal üstelik kullanabilirsiniz), 1 kemirmek kaşığı kakao. Tekmil malzemeleri tıpkı kapta elimizle karıştırıyoruz ve buzdolabında 20 zaman beklettikten bilahare elimizi ıslatarak biricik biricik aşağı toplar halinde yuvarlıyoruz. Buzdolabında 1 haftaya büyüklüğünde dulda edebilirsiniz.”

Şeftalicioğlu, “Yeryüzü yüz kurabiye tariflerimden olan bu sağlıklı kurabiyeleri yerken acıbadem kurabiyesi yediğinizi hissetmeniz kaçınılmaz” dediği glutensiz chia tohumlu kurabiye tarifini de şöyle verdi:

“Un namına badem tozu kullandım ve limon kabuğu da ilaveten limonumsu badem hoş kokulu ağızda dağılan glutensiz kurabiyeler elde ettim. Chia tohumu ise esasen akıbet zamanlarda mutfakta yer yeğleme ettiğim malzemelerden biri. Bu Cenup Amerika tohumları adeta birer olağanüstü. Faziletkâr protein, tel, antioksidan, türlü vitamin ve minerallerin kaynağı olduğu kabilinden Omega-3 ve Omega-6 faydalı yağları açısından ensesi kalın. Kattığım her şeyin rızık değerini arttırdığı için yaptığım zinde sağmal tatlılar, yulaflı kahvaltılar ve yemişli smoothie’lerime nasıl ekliyorum. Bu mucize tohumu ve türap bademi aktarlarda bulabilirsiniz. Badem tozunu kendiniz da evde ısıdam suda biraz beklettiğiniz kabuklu bademlerin kabuğunu soyup blenderda çekerek yapabilirsiniz.

Malzemeler; 165 gram (1 + 2/3 akarsu bardağı) türap badem, 150 gram (1 akarsu bardağı+1 aşındırmak kaşığı) türap tatlandırıcı (örn: splenda), 30 gram (1/4 akarsu bardağı) pirinç unu, 1 sulu zırtlak kabuğu rendesi, 2 kemirmek kaşığı chia tohumu, 2 adet er bezi (beyazı ve sarısı müstesna). Yapılışı; fırınınızı önceleri 140 derecede ısıtmaya başlayın ve fırın tepsinize yağlı kağıt serin. Toz badem, tatlandırıcı, düğü unu, sulu zırtlak kabuğu rendesi ve chia tohumlarını benzeri kapta harmanlayın. Ayrı tıpkı kapta testis beyazlarını kar beyaz olana büyüklüğünde çırpın ve sıska karışıma spatula ile kırılan hareketlerde karıştırarak ekleyin. Haya sarısını bile ekleyin ve hamura yedirin. Fırın tepsinize dondurma kaşığı sayesinde hamurdan kopartarak birbirlerine 2 cm fasılalı namına indeks ve 25-30 zaman hafif altuni alana büyüklüğünde pişirin. Fırından çıkardıktan sonraları soğumasını bekleyin ve bilahare tepsiden tıpkı sert karşı. Kestirmece 1 haftaya büyüklüğünde ayn sıcaklığında muhafaza edebilirsiniz.”

Bir Cevap Yazın