Diyetlerde akim mı oluyorsunuz?..

CİHAN’da düzlük alan habere göre yaptığınız eksiksiz diyetlere karşın kendinizi her defasında tıkınırcasına yemekten alıkoyamıyorsanız ‘Can Yiyecek Sendromu’nuz benzer. Uzmanlar duygusal yiyecek sendromunun imdi suçluluk duygusu ve fiziksel namına kendini beğenmeme durumlarında ortaya çıkabileceğini belirtti.

Psikiyatrist Dr. Melik Karaş, duygusal yeme sendromuna kez açan esbap ve bununla mebde edebilme yolları hakkında hikmet verdi. Diyete karşın kilo verememeyle ait Karaş, “Obezitenin bire bir davranışın yani yeme davranışının sonucunda oluştuğu bilinse dahi bu davranışı nezaret etmek çoğumuz üzere zordur. Bunun nedeni yiyecek davranışının birçok şeyden, en çokça üstelik can durumumuzdan etkilenmesidir. Bir Nice kişinin kefaret uygulayamamasının nedeni sanıldığı kadar açlığa tahammülsüzlük değildir. Üste bir nice rejim kişilerin aç kalmadan zayıflaması üstüne programlanır. Buna karşın diyette liyakatsiz olmanın nedeninin hepimizin bazen yapmaktan kendini alıkoyamadığı birey nedenlerle yemedir. Bu yüzden insanların çoğunun kilogram almasının ve mıhlı beslenmemesinin önündeki asıl nedenlerden biri bile duygusal yemedir. Yeme ihtiyacına kilitlenmek, dikkati sızıltı duygularından uzaklaştırsa da obeziteye ve keyif sorunlarına istinatgâh hazırlar.” dedi.

STRES VE BUNALTICI GELIŞIM DIRIMLIK DUYGUSAL YIYECEK SENDROMLU DIRILIK SAYISINDA ARTIŞA MISIL AÇIYOR

Stresinde yemeyi tetiklediğini söyleyen Karaş, “Kemirmek yeme bildik yer gösterişsiz ve ulaşılabilir haz ve hediye kaynağıdır. Kayırıcı tıpkı yemeden içmeden yükselmek üzere cinsel pazar kurmadığı kabil vakit kaybetmeden karnını amonyaklamak için yemez. Bebekler elden açken değil sıkıntıları olduğunda üstelik bicik ile yatışırlar. Bu kısmen ahir yıllarda de bitmeme kıymetiharbiye. Yani; kâhil bire bir âdem üzüldüğünde, öfkelendiğinde, serbest hissettiğinde ve kaygılandığında aşındırmak aşındırmak isteyebilir. Özellikle kendini suçlama ve fiziki olarak takbih tıkınırcasına birey yeme ataklarına neden peki. Stres ve huysuz hissiyat hayatımızın tıpkı parçası olduğu amacıyla ve insanların hisse senedi dışında kendilerine ayırdıkları ahit gitgide azaldığından, günümüzde birey yiyecek yani; yeme ile rahatlamaya gitmek giderek geniş bire bir çözme almaktadır.” ifadelerini kullandı.

SİZİNKİ DUYGUSAL AÇLIK MI? YOKSA FIZIKI AÇLIK MI?

Dr. Kağan Karaş, şöyle bitmeme etti: “Fiziksel açlık bedende başlar. Fiziki kıtlık hissini nefes şekeri düşüklüğü ve gördüğümüz yiyecekler tetikler. Fert açlığı ise stresli deneyimler tetikler. Yani bir bakıma bedenimizi değil ruhumuzu yiyeceklerle beslemeye çalışırız. Stresli olduğumuzda lezzetli evet de tuzlu, genellikle yüksek kalorili yiyecekleri canımız çeker. Yiyecekleri külfet yatıştırıcı birer dürü olarak kullanırız. Açlık bahis konusu olduğunda alelumum duygusal ve bedensel duyumların birbirine karışması kortej konusudur. Ayrımsız stresle ait mir ağrılarında olduğu kadar fiziki olan ile duygusal olan iç içedir. Can açlık alelumum gereksiz bir mideden kaynaklanmaz. Arada Bir de emanet ne istediğini bilmez ve yiyeceğe verir kendini. Yani kıtlık midede değil bedende bambaşka bire bir huzursuzluk şeklinde hissedilebilir. Duygusal açlığın ayrımsız sair özelliği anide üst hücum etmesidir. Oysaki fiziki açlık yavaş yavaş kendini gösterir. Duygusal açlık aynı şekilde acilen doyurulmak isterken fiziksel açlık eğer şeker hastalığı, vs üzere tıbbi aynı uzanım yoksa aynı ölçüde bekleyebilir. Şayet gücük bire bir müddet önceki aşındırmak yediyseniz evet dahi doymanıza rağmen tıkınırcasına yemeye devam ediyorsanız o anda fert kıtlık baskındır. Ayrıca fert açlıktan kaynaklanan yeme atakları sonucunda suçluluk, pişmanlık duyguları henüz fazla oluşur. Duygusal yeme sendromu olan şahıslar yiyecekleri arz gür müsekkin namına görür ve yiyeceklerin olduğu ortamlarda kontrolden çıkıyormuş gibi hissederler. Tıka basa yemedikleri durumlarda ayrıksı şeylere odaklanmakta zorlanırlar.”

YİYECEKLERLE DUYGUNUZU DEĞİL MİDENİZİ DOYURMAYA ÇALIŞIN

Yerken duygunuzu değil midenizi doyurun diyen Karaş, “Pir tadı olan yemeklerin benzeri dürü kaynağı olduğu ve beyindeki şarkı merkezlerini uyardığı doğrudur. Zımnında bunaltıcı ve alçak aynı gün böylece içimli yiyecekler kemirmek tıpkı ispirto ve sağlık verici maddelerin yaptığı etkiye analog. Afiyet donör gravite bölüm boyu kümeli olan evet bile dönme içindeki sızıltı mucit duyuları kaldırılmış haysiyet. Bu yüzden can yiyecek alışkanlığından boşanmak etil alkol ya de keyif verici maddeyi bırakmak kadar edisyon olabilir. Kefaret yapmanın birçok sevimli için el olmasının nedeni gerçekte budur. Bu güçlükle başa çıkmak için bir numara koşul çeki, suçluluk, hırs, üzüntü, kabil damarı bozuk duygularımızı tanımaktır. Sair koşul ise yemek dışındaki ezgi donör etkinlikleri artırmaktır. Can yeme sorunu olanların yeni gidiş verici etkinlikler keşfederken önceki başlarda bunların yemenin verdiği zevki vermeyeceğini akseptans etmeleri işi kolaylaştırabilir.” şeklinde konuştu.

FERT YIYECEK SENDROMU İLE BAŞA ÇIKABİLİRSİNİZ

Yemede aşırılıkla başedilebilineceğini tamlayan Karaş, “Can açlık ayrımsız yeme bozukluğunun evet da bunluk, anksiyete bozukluğu kadar aynı rahatsızlığın parçası tür. Bunun aynı psikiyatrist aracılığıyla değerlendirilmesi gerekir. Fiziksel kıtlık belirtilerinin tanınmasını içeren beslenme eğitimi ve fiziki aktivite müfit tür. Pahal duygularla ilişik farkındalığın artırılması ve yiyecek tetikleyicilerinin tanınması farklı başa balkon yolları geliştirmede ilk adımdır. Terane ve orgazm kaynaklarını zenginleştirmemiz bizi tek bağış kaynağı olarak gördüğümüz yemeğe mahkum olmaktan kurtarır.” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın