Dizi Film sektöründe ‘ecir’ indirimi

Bu sezon sekans sektöründe tamam anlamıyla ayrımsız yaprak dökümü yaşanıyor. Ilkgüz ayında başlayan bakir diziler arka arkaya bitiyor. “Hayat Sokağı” üzere biraz yeni seri dışında tutan yapım neredeyse olmadı. Kol yapımcıları bu nedenle yeni projelere tevessül üstüne temkinli cereyan ederken demin üstelik sektörde ücret indirimi şoku yaşanıyor. Yazı D dışında gayrı bütün kanallar reklam gelirlerinin kürsü maliyetlerini karşılamaması yüzünden düğmeye bastı ve yapımcılardan dizilerinin bitmeme edebilmesi amacıyla bütçelerini düşürmelerini istedi. Aralarında “Ustura Kemal” ve “Dila Karı” gibi iddialı projelerin de bulunduğu diziler, yüzde 15 ila 25 ortada değer indirimi yapmaya başladı.

Aktör ücretleri şişiriyor

Yaşanan bu durumun nedeni olarak seri bütçelerinin serencam dönemde fena hâlde artması gösteriliyor. Dizilerin ortalama büro maliyeti 500 bine kadar çıkıyor. 60 bin TL düz Haluk Bilginer, Kıvanma Tatlıtuğ ve Erkan Petekkaya ile 70 bin TL kayran Kenan İmirzalıoğlu kadar film yıldızı oyuncuların gök bilimsel ücretlerinin bütçeleri çokça yükselttiği belirtiliyor.  Oyuncu ücretleri, stopajları da eklenince mevcut bütçenin yarısını oluşturuyor. Bu de seksiyon maliyetinin sakim milyona kadar çıkmasına neden oluyor.

Televizyon dünyasının otoriteleri bu mevsim 10 reytingi gören “Muhteşem Çağ”, “Kurtlar Vadisi” ve “Anca Aynı Mazbut Zaman Ki” dizilerinin dışındaki yapımların kanallara beis ettirdiğini, hakeza giderse yeni yıla büyüklüğünde bir nice dizinin elan biteceğini belirtiyor.

MİLLİYET GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın