Dizi Film setlerinde neler oluyor?..

Diziler artıyor, kesim ve ekonomisi küçülüyor. Hesaplı akse zımnında sektörde etkin tahminî 50 bin kişinin işine akıbet verilirken, oyuncular ve ustalık ekibin ücretleri dahi sayı farkı yüzde 40 oranında düştü.

İstanbul Serbest Muhasebeci Finansal Müşavirler Odası ’nın (İSMMMO) yaptığı ’Dizi Film ekonomisi 2010 ’ araştırmasına göre, hesaplı akse nedeniyle güzeşte mevsim dizi film sektörü yüzdelik 30 oranında küçüldü ve sıra ekonomisi 700 bin liraya geriledi.

Dizi sektörünü hırçın etkileyen kazançlı krizin saf ihracatına olumlu yansıması oldu. NTV ’nin haberine bakarak, kol ihracatı gerçekleştiren şirketin ihracatı bir esbak yıla göre yüzdelik 30 arttı.

’ ’Dizi Ekonomisi-Mayıs 2010 ’ ’ araştırmasına göre, 2008 yılında 11 ulusal kanalda 63 sıra sunulurken, güzeşte sezon 7 ulusal kanalda, 42 yerli saf yayınlandı.

Paradigma sektörü 2005-2008 yılları arasında adeta ’ ’patlama ’ ’ yaşarken ve 1 milyon liralık bire bir hesaplı güce erişirken, geçen mevsim paradigma sektörü yüzde 30 oranında küçüldü ve sekans ekonomisi 700 bin liraya geriledi.

50 BİN BIREY İŞİNİ KAYBETTİ

Kriz öncesinde sektörde çalışan sayısı 150 bin kişiyi bulurken, yaşanan küçülmeyle sektörde küme işçisinden, senaristine, çaycısından, figüranına yaklaşık 50 bin gönül üstelik işini kaybetti.

Akse dolayısıyla reklam gelirleri azalan kanallar, hem yayınladıkları dizilerin sayılarını azaltırken hem birlikte düşük giranbaha sitcom tarzı dizilere ekranlarını açmaya başladı. Acıklı tarzı dizilerin kürsü başına çekim maliyetleri sayı farkı 300 bin lirayı bulurken, sitcom tarzı diziler kürsü başına 60 ile 100 bin teklik bütçelerle çekiliyor.

DELI KALPGÂH ’LE BAŞLADI

Paradigma sektörünü damarlı etkileyen hesaplı krizin sekans ihracatına ise müspet yansıması oldu. Krizde saf bütçelerini azaltan bir nice devlet, kaliteli dizileri henüz haşat kalburüstü almaya yöneldi. Bu noktada Türk dizilerine olan bağ aynı itmam daha arttı.

Son yıllarda Orta Doğu ülkelerinde ve Türk Cumhuriyetleri ’nde iri rabıta gören Türk dizilerinin ihracatının yüzdelik 80 ’ini Calinos Entertainment yapıyor.

Saf ihracatına 2001 yılında ’Sapik Kalpgâh ’ dizisini Kazakistan ’a satarak başlayan şeriklik, bugüne büyüklüğünde 58 diziyi sıkı dışına ihraç etti.

Şirketin paradigma ihraç ettiği ülkeler ortada Dubai, Özbekistan, Kazakistan, Rusya, Gürcistan, İran, Şimal Irak, Bulgaristan, Arnavutluk, Almanya, Malezya gibi ülkeler bulunuyor.

Kriz yılı olmasına karşın 2009 yılında 3 bin 670 saatlik sıra ihracatı gerçekleştiren şirketin ihracatı tıpkısı esbak yıla bakarak yüzde 30 arttı.

BILCÜMLE IYELIK KANALLARA AİT

Dizilerin dış satım bedelleri kürsü başına 250 ile 10 bin dolar arasında değişirken, iştirak yetkilileri Türk dizilerinin dış satım bedellerinin fasıl başına ortalama 6-7 bin dolar arasında olduğunu belirtti.

Türkiye ’üstelik dizilerin mülkiyeti büsbütün kanallara ilgili olduğu için yapımcı, direktör, senaryocu, müzisyenler diziler üzerinde hak iddia edemiyor ve telif alamıyor.

Dizilerin muhteşem oranda aktör ihtiyacını karşılayan ve bundan 10 yıl öncesine büyüklüğünde sayıları ayrımsız elin parmaklarını geçmeyen cast ajanslarının sayısı 100 ’leri buldu.

Rastgele meslekten 50 bin kişinin mukayyet olduğu aritmetik edilen cast ajanslarına günde sayı farkı 50 gönül başvuruyor. arada sırada dizilerde avutmak, kimi vakit reklamlarda ve filmlerde alengir kabul etmek umudunu haiz oyuncu adayları, ajanslara araç olabilmek için 40 ile 200 teklik ortada mütebeddil müracaat ücretleri ödüyor. Ara Sıra ajanslarda bunlara munzam kendisine foto ve tecrübe filmi çekimi için da sevap alınıyor.

Cast ajanslarından sağlanan oyuncular dizilerde genellikle yalnızca görüntü figüranı yahut hikayeyi etkilemeyecek âdeta rollerde kullanılıyor. Dizilerdeki kaynak figüranları yalnız cast ajansları vasıtasıyla karşılanıyor.

BAŞROLE 20 BİN LİRA

Kanallar, sabık sene yaşanan krizle gelişigüzel yapımcı şirketlere ödedikleri ücretlerde yüzde 30 ile 50 oranında tenzilat yaptı. Oyuncular ve beceri ekibin ücretleri üstelik ortalama yüzdelik 40 oranında düştü.

Sektör başına aldığı ücretlere bakıldığında direktör 3-15 bin lira, senaryocu 3-10 bin liralık, müzikçi 2-6 bin lira, başrol oyuncusu 5-20 bin teklik, itidalli rütbe oyuncular 3-7 bin liralık, ünlü sıfır aktör 1-5 bin lira, diyaloglu devir oyuncusu 50-300 liralık, diyalogsuz devir oyuncusu 20-50 lira, görüntü figüranı 20-30 teklik sevap alıyor.

50 YAPIMCI, 27 YAPIM ŞİRKETİ, 150 YÖNETMEN

Türkiye ’üstelik 10 Mayıs itibariyle 7 millî kanalda yayınlanan 42 evcil diziyi 27 imal şirketi çekiyor. Fakat Türkiye ’dahi paradigma ve sinema imal sektörünü sürükleyen yapımcı sayısının 50 civarında olduğu belirtiliyor.

Akse öncesinde de olduğu üzere Kamer Yapım reyting kayran 4 sıra ile Türkiye ’nin en çokça hareket yapan imal şirketi olurken, TMC ve Fertler Film ise üç dizinin çekimlerini sürdürüyor.

Türkiye ’birlikte seri çekici yönetmen sayısı 150, senaristlerin sayısı dahi 300 ’ü buldu. Türkiye ’de yönetmenler kabilinden genelde senaristler üstelik mahirane şakirt ilişkisiyle yetişiyor. Ancak akıbet yıllarda sektördeki alelhusus senarist açığını çalmak üzere iz birlikleri senaryo kursları düzenliyor. Senaryo Yazarları Derneği, 20 haftada senaryo yazmayı öğretiyor.

Günümüzde öğrencilerden mühendislere büyüklüğünde tıpkısı çok koca kullanılmamış ayrımsız meslek edinmek amacıyla senaryocu olmaya çalışıyor. Bu ilginin altında ise senaristlerin dizilerden ferah kazandığı düşüncesi yatıyor. Akse öncesinde (2006-2008 yıllarında) bol ayrımsız dizinin senaristi çağ başına 5 ile 15 bin liralık arasında ecir alırken, bu ücretler yüzdelik 40 oranında azalarak 3 ile 10 bin liraya geriledi.

Türkiye ’de dizilerin süreleri uzun olduğu için genellikle 2 ya bile 3 nefis senarist ekipleri çalışıyor. Araştırı sonuçlarına göre, yayınlanan 42 dizide fariza düz senaryocu sayısı 74.

REKLAM GELİRLERİ YÜZDELIK 20 DÜŞTÜ

Televizyonlar, sonuç yıllarda yayınlarında aldıkları reklam nedeniyle dizilere bundan sonra vadi vermeye başladı. Kanallar, 80 dakikalık bire bir dizinin arasına kısaca 30 an reklam alıyor. Reklam tarifeleri kanallara göre farklılık gösterse bile saat 20.00 ile 23.00 ortada yayınlanan dizi film arasındaki reklamların saniye fiyatı 200 ile 400 lira ortada değişiyor.

Akse öncesinde gür reyting düzlük diziler sektör başına 300 ile 900 bin liralık arasında değişen reklam alırken, krizde kanalların reklam gelirleri yüzde 20 oranında düştü.

Sponsorlar birlikte dizilere eke benzeri dirimsel getiriyor. Ayraç bilinirliklerini yükseltmek talip firmalar, dizileri kullanmaya başladı. Dizilere asıl destekleyici olmak amacıyla markaların seksiyon başına 10 ile 70 bin lira ödemeleri gerekiyor. Reklamdan kısan tıpkı çok firmanın krizde dizi sponsorluğundan kısmadığı görüldü.

HABERTÜRK

Bir Cevap Yazın