Dizilerle ilişik şişman tartışma!..

“Ustura Eksiksizlik” dizisinde ezanın ’Eşhedu Enne Muhammeden Resulullah ’ kısmının atlanarak kusurlu okunması tartışmaları beraberinde getirdi.

İŞTE O FON (VIDEO)

’Muhammed ’mağara Cenabıhak ’ın resulü (elçisi) olduğuna şehadet ederim ’ bölümünün okunmaması Hz. Muhammed ’in (sas) ezandan çıkartılması anlamına geldiği gerekçesiyle tepki topladı. Dizilerin çoğunda hakeza hatalar yapılıyor. Birinde mortocu rükûdan kalkarken ’Allahu Ekber ’ diyor, bir diğerinde geberik kabre konulurken sağ adına sol tarafına yatırılıyor. İlahiyatçılar hazırlık amacıyla televizyonların ekibinde ilmek eğitimi almış ayrımsız uzmanın çalışmasını tavsiye mektubu ediyor.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Tanrı Bilimi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, ilkokul fasıla namaz ve cuma üzere okunan ezanın dinî hüküm açısından lüzumlu derecesinde sünnet -i müekkede (Hz. Sefir (sas) ’mağara sürekli yerine işleyip nadiren metrukiyet ettiği sünnet) olduğunu dile getiriyor. “Ezan, Islamlık ’ın genişlik eke şiarlarından birisi.” diyen Altıntaş, seçkin bölümü okunurken bilerek atlanmışsa, burada o işi fail kimsenin niyeti ve maksadının hangi olduğunu sorgulamak gerektiğini rapor ediyor. Altıntaş, bu garip hataların önüne salmak üzere, “Icap beyaz perde ve tiyatrolarda, gerek televizyonlarımız başta oluşmak için basın -işaret kuruluşlarında, antrparantez beyaz perde filmleri, seri ve dokümanter yapımlarında mutlaka dinî açıdan makul olup olmadığı konusunda görüşlerine başvurulacak faziletkâr kült eğitimi almış bire bir uzmanın istihdam edilmesi büyük ehemmiyet taşımaktadır.” diyerek konuşuyor.

Monitör eleştirmeni Yüksel Aytuğ ise dizilerde yapılan hataları çekimlerdeki yoğunluğa bağlıyor. Toplumun dinsel konulara hassasiyet gösterdiğini tamlayan Aytuğ, “Monitör kült üzerine eğitici tıpkı uhde yapmalı. Halkın dinî konularda bilinçlenmesi için dizilere koskocaman amaç düşüyor. Bu sebeple dizilerle işlenen bu konular uzmanların denetiminde yapılmalı. Yeryüzü azından ayrımsız danışmandan bilgi alınmalı. Direktör, yönetmen yardımcıları ve müzakere danışmanları bu konuya özel duygunluk göstermeli.” yorumunu yapıyor.

Baş Bıçağı Eksiksizlik dizisinin yönetmeni Mustafa Şevki Doğan ise Show TV ’nin formel sitesinden yaptığı açıklamayla eleştirilere yanıt verdi. Doğan, “Dizide, ’Ezân-ı Mümin ’nin kalık okunması ağız ağıza ustalık ayrımsız spekülasyon hatası sonucu oluşmuştur. ’Ezân-ı Mümin ’m benim amacıyla cesedimden önemlidir ve ölene çatışma balaban olacaktır.” ifadelerine saha verdi. Eksikliğin ve ayıbın katiyen mahsus yapılmadığını kaydeden Doğan, “Teknik bire bir spekülasyon hatasından kaynaklanan bu durumu yine dinimizin gereği olan ’tolerans ’ çerçevesinde değerlendirilmesini diler, milletimden cümle samimiyetimle kusur dilerim.” açıklamasında bulundu.

Oldukça amma heybetli hatalar

Dizilerdeki dinsel hatalar deyince akla önceki Oylumlu Yüzyıl dizisinde sabık zaman yayınlanan Rodos ’un fethi bölümündeki şeyhülislamın kıldırdığı salat sahnesi geliyor. Rükûdan “semiallahü limen hamideh” hesabına “Allahu Ekber” diye doğruluyorlar. Erinç Sokağı ’nda üstelik Feyza karakteri teravih namazı için camiye gidiyor fakat üzerinde saydam ayrımsız kademe var ve başörtüsü aklık mecbur değil. Kurtlar Vadisi ’nde ise Polat Önder ahiret yolculuğu eden can arkadaşı Memati ’yi kabre koyarken sıhhatli tarafına değil sol tarafına yatırıyor.

Alay POLAT

 

Bir Cevap Yazın