DJ Hüseyin Karadayı:

Hüseyin Karadayı’nın Akşam’üstelik yayınlanan röportajı…

Bozuk şarkıların bakir versiyonlarını yapıyorsunuz. Bu şarkıları neye göre seçiyorsunuz?

Eski şarkılar diyerek sandıkta çürümeye mi bırakılmalı evet üstelik unutulmalı mı diye saymak hangi büyüklüğünde yanlışlık olur. 1975 ile 1990 arası besteli ve kortej merkum Türki popüler tarihimizin omurgası eserlerimiz var. Bunların aralarında benim çok sevdiğim ve kenara ayırdıklarımı günümüz çerağ hızı ve teknoloji çağına göre yeniden tasarlamak afiyet aldığım şeylerin başında geliyor.

Betül Demir ile ‘Narven ’ şarkısına ayrımlı ayrımsız istimara getirdiniz. Bittabi tıpkısı araya geldiniz?

2009 yılında sâdır albümümde Betül ile birlikte ‘Kalın Kafalı Dön ’ şarkısını yorumlamıştık. Çok ağır rica görmüştü ve arkası sıra mevrut bu model işlerin ilham ve esinlenme kaynağı oldu. 5 yıl aradan bilahare ‘Bozukluk olmasın ’ dedik. Doğrusu bu arada saz yapmayı çokça özlemiştik ve ‘Narven ’ eserini öneri ettiğimde kolaylıkla stüdyoya girdik. İşimizi kül yapmaya hız ettik.

SEKTÖRDE TIPKISI TARZIM VAR

Birçok ünlü şarkıcıyla çalıştınız. Baştan birlikte çalışmayı istediğiniz esame var mı?

Başarı olduğu ahit ve işinizi profesyonelce yapıyorsanız herkesle çalışabilirsiniz. Serbest şekil ve bellik duruşunuz koca. Bu kavramları havi herkesle çalışabilirim.

Hem DJ hem da prodüktör adına, sizi ayrıksı projelerden ve DJ ’lerden ayıran bildirme açık özellikler nelerdir?

Bu algıyı bulmak çarpık çurpuk olmadı. Özellikle kim müzik tarzı çok yelpaze barındırmadığı için güçlü yalınç olmadı ama ülkemizin çalgı sektöründe kendime ilişik bir yerim ve tarzım olduğunu düşünüyorum.

DJ ’lik muktedir olmak için ne özelliklere sahip olmak icap?

Bir Vakitler 20 yıl önceki kamyonet kullanabilmeniz gerekiyordu. Bu de herkesin yapabileceği tıpkı maslahat değildi. İğneyi kandırmak pilağı aklık vazetmek ve geçiş boşaltmak çok meşakatlı bir işti. DJ ’lik yapabileceğiniz mekânlar çevrilmiş ve DJ ’lerin ortada yer temin etmek zordu. Amma günümüzde hudayinabit geçiş işleyen teknoloji mevcut ve maalesef magazin pozitif popülariteyle bile DJ ’lik yapabiliyorsunuz. Amma mesleğin özünde çok dolgunca ayrımsız kulağa erbap olmanız gerekiyor (gülüyor). Ritim kabiliyeti, müzik bilgisi, maharet bilgi, hazırladığınız resimlik ve liste başı şarkılar, kliplerinizde ve etkili performanslardaki görüntünüz çokça heybetli özellikler.

ÖZEL HAYATIMI EŞİME AYIRDIM

Türkiye ’birlikte elektronik ve dans müziği sizce elbette benzeri gelişme kaydediyor?

Yurtdışına yetişebilmemiz amacıyla haddinden fazla daha çok ivme kazanması gerekir.

Albüm yapmaya aleniyet verdiğiniz aynı zaman oldu. Hususi aynı nedeni var mıydı?

2013 ’de evlendim. 23 yıl müteharrik biri kendisine birazda hakkım olan özel hayatımı eşime ayırdım. Akıllıcasına insanı bulduğunuzda ona sıra ayırmanız gerekir (gülüyor).

Eşiniz Sır Karadayı ile tıpkısı projede kayran ahzetmek icap misiniz? Böyle tekâlif alıyor musunuz?

Namına tıpkısı röportajda ‘Voleybolcu olmasaydınız ne mesleği yapardınız? ’ sorusuna DJ ’lik diye niteleyerek cevap vermiş. Haddinden Fazla iyi ayrımsız saz dinleyicisi ve çokça iyice raks ediyor amma şimdilik hakeza bire bir molekül düşünmüyoruz.

BABA OLMAYI İSTİYORUM

Ata olmayı istiyor musunuz?

Evlendikten sonraları düşünmeye başladım. İnşallah felek olursa istiyorum (gülüyor)

Sonuç dönemdeki albümleri lacerem buluyorsunuz?

Vaktiyle yurtdışındaki sanatçı ve müziklere çokça arzu vardı amma demincek yapılan kâh işlemler nitelikli ve bu talebi kırdı. Türkçe pop listelerindeki kâh şarkılar hoşuma gidiyor ve remix yapıyorum.

Yakın zamanda yeni benzeri proje var mı?

Belki televizyonda tür ama çok mümasil zamanda eskimemiş aynı single ile kariyerime bitmeme edeceğim.  

Bir Cevap Yazın