Doğru bildiğimiz ne haddinden fazla falsolu varmış!

Akşam’ın haberine göre Dr. Süpürge Otu Ataman’ın açıklamalarından çarpıcı satır başları şöyle:

Sıra yanığına yoğurt ve diş macunu devam etmek…

Devir yanığında yoğurt sürmenin deriye serinlik hissi vermesi dışında bilinen tıpkısı etkisi yoktur. Filhakika üzüntülü merhemlerinin sürülmesi ve soğuk uygulamadır. Evdeki cura kaza yanıklarında de diş macunu sürmenin hiçbir yararı yoktur. Bilakis ciltte tahrişe bozukluk evet. Bunun adına yanıklara akıllıca merhemler kullanılmalıdır.

Parmaktaki dolamaya soğan bağlamak…

Parmakta poşu, çoğu kez tırnağı koyu kesme, şeytantırnaklarını fek, bozulmamış olmayan işlerle çarpışma sonrası ortaya sâdır kap enfeksiyonudur. Bu enfeksiyonlarda soğan pişirip ulama âdeti vardır. Bunun bilinen tıpkı yararı olmadığı kabilinden; soğandan sekunder aynı enfeksiyon selp riski vardır. Antibiyotik kullanımı ve iltihabın boşaltılması doğru tercihtir.

Derideki morluk ve şişliklere jale et yapıştırmak…

Zedelenmek, vuruş sonrası oluşan deri morlukları ve şişliklerine çiğ ten yapıştırmak hem yararlı değil hem de jale etten bulaşabilecek hastalıkları yeltenmek lazım.

Siğillere ballıdarı sütü sürmek…

Derinin tahrişine ve ızdırap izlere hastalık olur. Bunun adına siğil ilacı vira etmek, siğilleri dondurmak ya üstelik acıtmak akla yatkın bire bir uygulama olacaktır.

Degaje yaralara tütün vurmak…

Celi yaralara kötü vurmak tek üstünlük sağlamayacağı kabil ölümcül enfeksiyonlara kat açabilir.

Ödemli bölgeye sülük yapıştırmak…

Ödemli kap bölgelerine asma bıyığı yapıştırmak, Küçük Asya ’da her sene çokça sayıda sakil enfeksiyona bozukluk oluyor, kimi vakit dirimsel riskler ortaya çıkıyor.

Saçkırana sarımsak, tuz ve sirke dercetmek…

Saçkıranda sarımsak, tuz, yavşak ile kıl kaybı olan bölgeyi ponzalamak. Kılkıran genellikle bizatihi düzelir. Saç köklerini kaplayacak şekilde tırmalama edici maddeleri devam etmek temelli kıl kaybına hastalık benzer. 

Bir Cevap Yazın