DOĞRU Parti’den MKYK sonrası açıklama

Milliyet’te kayran alan habere göre Polat, “Stabil aynı kesim bulunmayan. Elan imza atılan tıpkısı husus bahis konusu değil. Bir eskiz üstünde çalışılıyor. Elbette İsrail Devleti ve İsrail halkı Türkiye’nin dostudur. Türkiye 3 araç ileri sürmüştür ilişkilerin normalleşmesi amacıyla. Bizim gözlemleyeceğimiz umde bu 3 şartın hesabına gelip gelmeyeceğidir” dedi.

“SİLAHLI UNSURLARIN BÜYÜKLÜK TOPRAKLARININ DIŞINA ÇIKARILMASI ÜZERE KORKULU GÖRÜŞMELER YAPILDI”

SELIM Öğür Sözcüsü Polat, partisinin MKYK Toplantısı sonrasında düzenlediği matbuat toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Hal sürecine müteveccih değerlendirmede mevcut Polat, “Hal süreci dönemlerinde Türkiye’deki silahlı unsurların talih topraklarının dışına çıkarılması amacıyla sakil görüşmeler yapıldı. Ancak ahit zarfında görüldü kim yıldırı örgütü ve onun şehirlerdeki uzantıları çözüm süreciyle elde dilen hakları baltalama edecek biçimde Kürt vatandaşlarımızın elde ettiği haklara düşmanca aynı yaklaşım içerisinde şehirlerde, köylerde ve rustik bölgelerde yıldırıcı faaliyetlere medar oluşturacak yapılanmalara gitmiş. Bazı mahkemelerin kurulması kimi oluşumların ortaya çıkması ve nahiye halkı üstünde tartı oluşturulması, ihtişam görevlisi taşıyan kâh insanların çeteleşme faaliyeti sonucunda havza halkına yaptığı zulümler, 12 Ilkgüz döneminde ortaya sâdır zulümler haddinden fazla detaylı antlaşma konuşuldu” diye konuştu.

“DEMOKRASİMİZİ GÖZDAĞI EDEN BU YAPILANMALARA TEK BÜYÜKLÜK AĞIZSIZ KALAMAZ”

Şarki ve Güneydoğu Rum bölgelerinde yaşanan gelişmelere değinen Polat, “Ret, inkar ve asimilasyon politikalarının hükümetlerimiz döneminde sona erdirilmesinden sonradan bölgedeki silahlı unsurlarının devlet topraklarının dışına çıkarılması üzere dahi dokunaklı görüşmeler yapıldı. Amma görüldü ki vatandaşlarımız üstünde kendisini keski içerisinde Kürt halkının temsilcisi yerine tanıtan ama tek şekilde bu iddiayı sahiplenmeye hakkı olmayan bazı unsurlar yıldırı faaliyetine bindi vermekten ve bölgedeki Kürt vatandaşlarımızın kazanımlarını sabotaj edecek bir biçimde bazen yapılanmalara gitmişler. Demokrasimizi yildirma fail hususiyet devleti ilkesini yildirma fail bu yapılanmalara hiçbir mehabet sessiz kalamaz. Türkiye’nin de hükümetimizin üstelik sessiz kalması düşünülemezdi” ifadelerini kullandı.

“GEREKEN ŞU ANDA YAPILMAKTADIR”

Terörle mücadele konusunda stabilizasyon vurgusu yapan Polat, “Vatandaşlarımız üzerindeki bu yük unsurlarının ortadan kaldırılması bu terör yapılanmalarının yok edilmesi amacıyla bu yasa dışı yıldırı oluşumlarına cebin operasyonlar başlamıştır. Gelinen noktada vatandaş üzerindeki baskıyı kaldıracak şekilde kararlı bir savaşım yürütülmektedir. Yıldırı örgütünün Türkiye’deki amacının hiçbir şekilde galiba aynı türe mücadelesi olarak tanımlanması mümkün değildir. Gereken şu anda yapılmaktadır” dedi.

“SAVAŞ KARARLI ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLECEK”

Kamu düzeni sağlanıncaya büyüklüğünde bölgede terörle mücadele operasyonlarının devam edeceğini belirten Çelik, “Diyarbakır’ın Talih İlçesi’nde, Cizre’de, Silopi’de ve Nusaybin’üstelik yıldırı örgütünün faaliyetlerinin bilcümle dünyanın gördüğü yer vahşi terör örgütlerinden biri olan DAİŞ’in yaptığı kimi yıkıcı faaliyetlerle birlik göstermesi de herkesin dikkatini çekmektedir. Ister bunların ev dışındaki lojistiği Işık özellikle başlamak amacıyla, kırsaldaki yapılanmaları, şehirde YDG-H adı altındaki yapılanmaları tamlık anlamıyla demokrasimizi ve bilcümle vatandaşlarımızı gözdaği etmektedir. Bu tehdide hiçkimsenin sorumluluk eğmesi benzer değildir. Savaş kararlı şekilde sürdürülecektir. Şimdiye kadar gelinen aşamada çokça ağır sıklet mesafeler alınmıştır. Bu mesafeler neticesinde yıldırı örgütünün devlet içindeki tam yapılanmalarının akıbet unsuruna kadar ortadan kaldırılması şeklindeki uğraş bundan sonrasında de amme düzeni kül anlamıyla sağlanıncaya kadar bitmeme edecektir” açıklamasında bulundu.

“HDP’Lİ BAZI SİYASİLERİN BINDI ÇAĞRISINDA BULUNMASI İBRETLE İZLİYORUZ”

HDP’li bazen yöneticileri bölgedeki hendeklere ilgili açıklamaları nedeniyle eleştiren Yanlişsiz Öğür Sözcüsü Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: “HDP’li kâh siyasilerden bu hendekleri savunan bunlar üzere vatandaşlarımıza namlu çeviren şehirleri hendeklerle muhasır bu ilkel Stalinist yaklaşımı destekleyen yıldırıcı ameliyat karşısında kimi siyasilerin destek çağrısında bulunması ibretle izliyoruz. Meşru şekilde cıvıltı göstermesi müstelzim siyasal parti yetkililerinin ortaya çıkıp birlikte hendek siyaseti peşinde koşması bu hendekleri kazanlara bindi çıkması yasal değildir ve asla akseptans edilemez. Bu başlı başına özellikle Kürt vatandaşlarımızın haklarına cebin çıplak benzeri tehdittir”

“DİYALOG MEKANİZMALARI AÇIKTIR”

Türkiye ile Rusya ortada 24 Teşrinisani günü Zalim uçağının düşürülmesinin ardından yaşanan tayyare krizine değinen Polat, konuşmasında şunları kaydetti: “Devletler ortada dava benzer. Amma bunun üzere diyalog mekanizmaları açıktır. Türkiye’de hem siyasi hem askeri hem sivil diyalog mekanizmaları sonuna büyüklüğünde açıktır. Bölgedeki bazen operasyonlara mesnet teşkil edecek şekilde kişmiri propagandanın ortaya sürülmesi kesinlikle yasal benzeri ruh namına değerlendirilemez. Bundan sonrasında dahi Türkiye-Rusya ilişkileri tıpkısı şekilde sürecektir. Rusya yönetiminin bu sözleri sarf ederken iri tarihi ilişkilerimizi göz önünde tutmalarını, geleceği lekeleyecek müfrit ifadelerde bulunmamalarını kendilerine başvuru ediyoruz”

“BU PSİKOPATOLOJİK AYRIMSIZ BOYUT”

Rus kanalında yer alan bire bir röportajındaki iddiaları üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı vasıtasıyla hakkında soruşturma başlatılan CHP İstanbul Milletvekili Muazzez Erdem’i benibeşer vermeden eleştiren Polat, “Benzeri CHP milletvekilinin tıpkı Acımasız kanalında DAİŞ’in elindeki sarin gazını Türkiye’nin verdiği şeklindeki yalan ifadesini münhal şekilde kınıyoruz. Bu psikopatolojik aynı ebat ve banko ayrıksı şekillerde ele alınması gerekiyor. TBMM’nin aynı üyesine kesinlikle yakışmaz. Bu tutumu münhal şekilde kınadığımızı tercüman olmak isteriz” diye niteleyerek konuştu.

“IRAK HÜKÜMETİYLE ARAMIZDA YANLIŞ ANLAŞILMA OLUŞMASINI ASLA ARZU ETMEYİZ”

TSK’nın Musul’daki varlığına ilişik konuşan Ömer Çelik, “Bu belirtik bire bir biçimde Türkiye’nin terörle uğraş konusundaki kararlılığını gösteren uluslararası koalisyonun DAİŞ’e cebin yürüttüğü mücadeleyi Türkiye’nin desteklediğini gösteren bire bir tutumdur. Tıpkısı konuşlanmadır. Irak hükümetiyle aramızda seçkin hatalı anlaşılma oluşmasını katiyen kâm etmeyiz. Bu konuda diyalog eksiklikleri varsa bunları müspet şekilde giderme üstüne tek kararsızlık içerisinde olunmaması gerekir. Tığ Irak’a özel tıpkısı önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“DİYALOG KANALLARI SONUNA KADAR AÇIKTIR”

Hükümetin Musul’daki er sayısını artıracağı evet da azaltacağı yönündeki tartışmalara müteveccih konuşan Polat, “Öge şudur. Orada DAİŞ terör örgütüyle tıpkısı savaşım yürütülmektedir. Musul’a, Kerkük’e 20-30 km’lik mesafeler içerisinde ayrımsız kamptır. Kimi terör örgütlerinin hedefinde bire bir kamptır. Nedeniyle o terbiye ve savaşım faaliyetlerinin metin biçimde yürütülmesi amacıyla kamptaki unsurlarımızın ihtiyaç duyduğu kadar himaye kuvveti bulundurulur. Bunun ilavesi olduğunda başka aynı bölgeye kaydırılabilir amma bu maslahat Türkiye oradan çeri çekiyor mu ya da çeri artırıyor mu benzerinden ele alınacak tıpkısı maslahat değildir. Türkiye tek şekilde oraya Şimal Irak’taki hükümetin rahatsız olacağı şekilde ayrımsız konuşlanma yapmamaktadır. Her tür kavisli anlaşılma ve rastgele tip diyalog sorunu Irak’taki hükümetle ve başka unsurlarla görüşerek hal üzerine Türkiye tamlık tıpkı iradeye sahiptir. herhangi bir sav çıktığında diyalog kanalları sonuna kadar açıktır” açıklamasında bulundu.

“ESED’İN HISSE SENEDI BAŞINDAN GÖNDERİLDİĞİ YAPININ ORTAYA ÇIKMASINI KESIN BİÇİMDE DESTEKLERİZ”

Konfedere Uluslar (BM) Asayiş Konseyi’nin Suriye hakkında aldığı karara değinen Çelik, “Esed’in hareket başından bodur beş altı içinde gönderildiği, geçici tıpkısı hükümetin kurulduğu ve Suriye’nin geleceğine Suriye halkının ortaklaşa karar verdiği ayrımsız yapının ortaya çıkmasını kesin biçimde destekleriz. Muhtemelen aynı eskiz üstünde uzlaşacak şekilde bir aşamaya gelinmiş olması iyidir amma taslağın süresince hangi olduğu konusundaki süreç bitmeme ediyor. Tığ da bu süreci gözlemlemeye devam ediyoruz” dedi.

“TÜRKİYE İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİ ÜZERE 3 ŞART ENCAM SÜRMÜŞTÜR”

İsrail’le Türkiye’nin tıpkısı yakınlaşma anlaşması çerçevesinde uzlaştığı yönündeki haberlere ilgili mütekellim Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Stabil bir uyuşma bulunmayan. Henüz imza atık tıpkı öz söz konusu değil. Tıpkısı taslak üstünde çalışılıyor. Elbet İsrail Devleti ve İrail halkı Türkiye’nin dostudur. Bizim şimdiye kadarki eleştirimiz İsrail hükümetinin lüks davranışlarına, meşru görmediğimiz davranışlarına dönüktür. Mavi Marmara saldırısı benzeri dönüm noktası olmuştur. Bunun neticesinde Türkiye 3 araç müstakbel sürmüştür ilişkilerin normalleşmesi için. Kusur dilenmesi, tazminat ve Gazze’den ambargonun kaldırılması. Birinci şartımız hesabına geldi amma başka iki şartımız yerine gelmedi. Böylesi benzeri taslağın bu parametreler etrafında şekilleneceği üzerine benzeri düşünce duymuyoruz. Türkiye’nin 3 şartı hesabına katılmak kaydıyla baştan beri tabir edilen normalleşme süreci dimdik ayrımsız süreç tamam. Ama bu şerait yerine gelmediği takdirde zinde bir proses imkânsız. İmzalama düzeyine gelinceye büyüklüğünde görüşmeler bitmeme edecek. Burada aranacak eşya, bizim gözlemleyeceğimiz umde bu 3 şartın yerine gelip gelmeyeceğidir”

“AZIZ ERDEM’İN KUSUR DİLEMESİ GEREKİYOR”

CHP İstanbul Saylav Ermiş Erdem’in Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’dan bozukluk beklentisi sorulan Polat, “Ermiş Erdem’in kendisinin kusur dilemesi gerekiyor. İki sebeple kusur dilemesi gerekiyor. Birincisi Türkiye’ye tıpkısı yasama kurulu mensubu yerine bu iftirayı attığı için ve bu iftirayı attığı ihtişam yetkililerinden kendisinin bozukluk dilemesi muhtemel” diye niteleyerek yanıt verdi.

“DEMİRTAŞ’IN BÖYLE BIRE BIR DUYARLIK ZARFINDA OLMADIĞI GÖZÜKÜYOR”

HDP Kayırıcı Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Rusya’evet yapacağı tamlanan konuşma hakkındaki görüşleri sorulan Polat, “Tıpkı devletle tıpkı ayrıksı şevket arasında ağırlık olduğu devir siyasi parti yetkilileri sair devleti konuşma edecekleri ant zat hükümetleriyle müracaat ortamında olmaları, şu anda bu mülakat uygun mudur diyerek aynı istişarenin ortaya çıkması gerekir. Sayın Demirtaş’ın hakeza bire bir hassaslik içre olmadığı gözüküyor. en üst trap siyasetinin arkasına yapılan HDP yığınağı bugün Rusya’nın karaca propagandasının arkasına yığılmaya çalışılıyor gibi tıpkı kaynak ortaya çıkmaktadır. Tek şekilde yasal bulmuyoruz” dedi. 

Bir Cevap Yazın