Doğruluk Berkan’ın özrü kabahatinden balaban mü?

Kullanılmamış Asır’dan Elif Aktuğ’un yazısı..

Dedim evet polemik benim işim değil, sevmiyorum tıpkı yere varmayan/vardırılmayan tartışmaları. Bazen dışında kalamıyorsunuz… Kalmamalısınız bile, yer yazarından kendi okuyucusunun beklediği iki tamlık var en azından. Kabataş olayı üstüne onlarca posta yazıldı, çizildi. Fenomen geçtiğimiz aylarda aşina iz organları aracılığıyla hatırlatıldı, görüntülerin mahiyet olmadığı söylendi. Gündemde tutulmasının aynı amacı vardır kesin, benim kafamın basmadığı. Kabataş olayı yaşandığı ahit, elan zaten yaşandığı tez edildiği zaman, konuyla ilgilenen çok sayıda gazeteci ve fıkracı oldu. Önemsememek elde değildi ki, başörtülü yahut başörtüsüz, çocuklu veya çocuksuz tıpkısı kadının onlarca kayırıcı eliyle tartaklanması toplumun fena halde gücüne gitmişti. 1 Haziran 2013’te yaşandığı kanıt edilen olay üstüne aynı takım görüntüleri izleyen ve olayı kınayan Doğruluk Berkan, mahalle baskısı üzerine tekraren kusur diledi.

DERDİNİZ NEDİR?

Olaya sistematik kampanya gözüyle bakanlar var, ego onlardan değilim. Ezbere evet de fark etmeden olayın aynı parçası olanlar birlikte oldu, onlardan da değilim. Ancak o gün, başına bu hadiselerin geldiğini iddia eden karı, eğer bana röportaj verseydi, hangi olacaktı? Elif Çakır adına beni mi yakacaklardı?

Ayrımlı siyasi görüşlere ve hayatlara sahip insanlar, ezilenin birlikte durarak canip oldu, onlardan biri birlikte Dürüstlük Berkan’dı. Önce Balçiçek İlter sonra da Namus Berkan özür dilediler. Ancak kurulan bu antika hep özrü kabul etmedi, edilmesine bile müsade etmedi. Berkan akıbet paye içten tıpkı biçimde yanılmış olduğunu söyledi. Ağzından köpükler akıtarak “özrü kabul etmiyoruz” dediler, hezel kabil yaşananlar.

Berkan abece yazmayı bıraksa çok sevinecek, havaya uçacak bir takım adamlar var bucak başlarında. Hiçbiri Berkan’ın aydın birikimine sahip değil. Kültürünün ve aydınlığının yanından geçemezler.

Gazeteci ve köşe yazarı ayrımını yapamayan veya bilhasssa yapmayan, okuyucunun bile aklını karıştırmaktan olağandan ezgi alan sözüm ona ‘söz sahipleri’, Berkan’ı neyle suçluyorlar? Yanılmış olmakla mı? Yanıldığını kabul etmekle mi? Ortada tıpkı fenomen ve olayın doğruluğunu tartışan iki taraf var! Bir köşe yazarının duyduğu fenomen konusunda, “haddinden fazla kilolu” demesi bazı sebep böyle erinçsiz etti?

Doyurucu bulamamışlar Berkan’ı öyle mi? Ihtimal Namus Berkan sizin bildiğiniz yer yazarlarından değildir, olamaz mı? Cins kırsın, nefes aksın, kenef olsun, sürünsün, gazeteden atılsın söz misali, içiniz soğur mu? Sizin istediğiniz tonda mı bozukluk dilemedi, derdiniz nedir, bire bir anlasam? Tek faşizan yaklaşımı anlamadığım kabil bunu birlikte anlamayacağım.

Doğruluk Berkan’a bire bir röportajda, “Türkiye’birlikte bir bölüm içinde benzeri takım insan Cenabıhak parçacığını bire bir ekip da İbrahim Tatlıses’in vurulmasını konuşuyor. Elbette tıpkısı ülkeyiz biz” diye niteleyerek sormuştum. Türkiye’nin Brezilya dizilerine benzediğini söylemişti. Ne dahi haklıydı baksanıza. Hah tamam işte bitti diyorsunuz, ortaya benzeri polemik elan atılıyor…

Sonu gelmeyen, yasakçı konulamayan ayrımsız Brezilya dizisi. Ismet Berkan bu dizinin kahramanlarından değil ama ‘cast’ınıza başkalarını alın sunma iyisi.

Bir Cevap Yazın