Dolandırıcılar ‘icra’yla çalışıyor!

Milliyet’te yer düzlük habere bakarak mufassal süredir “yıldırı örgütü tarafından takibe alındınız” telefonlarıyla vatandaşları kandıran ayyarlık şebekeleri polisin bu konunun konusunda kararlılıkla gitmesi konusunda formül değiştirdi. Dolandırıcıların kullanılmamış yöntemi ise vatandaşları, “Sipariş ettiğiniz ürünü almadınız. İcralık olacaksınız” diye niteleyerek korkutmak. Eşzamanlı namına vatandaşları iz ismarlama etmiş kadar gösterip icraya veren eskimemiş ayyarlık yöntemi ortaya bundan sonra. bahis konusu şebekelerden birine Ankara ’de faaliyetler düzenlendi. Dolandırıcıların, aynı vatandaşı ürününü almadığı gerekçesiyle savcılığa hoşnutsuzluk ettiği, savcılığın vatandaşı sadık bulup dosyayı takipsizlikle sonuçlandırdığı öğrenildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Finansal Suçlarla Uğraş Ofis Müdürlüğü Hesaplı Taksirat Kürsü Amirliği ekipleri, serencam yılların genişlik nazik dolandırıcılık yöntemini belirleyen benzeri operasyona imza attı. Tecim odasına kayıtlı üç ayrı koca vasıtasıyla kurulan firmalar, davet merkezi kurdu. 10 milyon vatandaşın telefon numarasını ele geçiren firmalar, bilgisayar başındaki şeş kadın aracılığıyla vatandaşları arattırarak, nebati ve seksüel ürünleri ahzetmek üzere inandırma yöntemi kullandı. Şeş kadın elan sonraları gine benzeri kişileri ahbaplık bürosundan aradıklarını söyleyerek, firmadan nişane siparişinde bulunduklarını, ürünü almadıklarının görüldüğünü, PTT ’ye ödeme yapmadıkları taktirde avukatlık, dosya harcama parası ve ürün bedelini bitmek zorunda kalacakları tehdidinde bulundu. Şüphelilerin, ürün almamakta ısrar fail vatandaşları da savcılığa cürüm duyurusunda bulunulacağı şeklinde baskıladıkları belirlendi. Telefonla aranan vatandaşların balaban bölümünün, değer kaybı, imtina etmek, savcılık ve dosya masrafı ile uğraşmamak kadar gerekçelerle sunulan vezneci hesabına nişane miktarını tefevvuk etmek zorunda kaldığı belirlendi.

Operasyonda firmaların merkezlerinde yapılan aramalarda, vatandaşların kişisel bilgilerinin bulunduğu dokuz dizüstü bilgisayar, iki bilgisayar kasası, bire bir hard DİSK, 11 bin 500 nüsha cinsî muhtevalı kapsül, bitkisel ve kimyasal muhtevalı kremler, 15 koçan fatura, çokça sayıda almaç kargo gönderi bilgisi, müşterileri iknaya müteveccih aranje hitabet metinleri, değişik firmalara ilişik 12 yaş mühür ele geçirildi. Şüphelilerden gözaltına alınan 8 hayat ifadeleri alındıktan sonra müddeiumumilik talimatıyla azade bırakıldı. Firari D.A.S. ve A.A. ise aranıyor.

‘İlamsız yürütme ’ takibi 

Elan başlangıçta belirledikleri vatandaşların etiket bilgilerini ele geçiren dolandırıcılar, icra dairelerine giderek, “ilamsız icra” takibi amacıyla başvuruda bulunuyor. Bu çeşit başvuruların akseptans edilmesi amacıyla değme vesika, vecibe kağıdı, fatura yahut murafaa kararına ister duyulmadığını alim dolandırıcılar, tahminî 40 teklik masrafla hiçbir şeyden haberi sıfır vatandaşların adreslerine ödeme emri yollatıyor. Bu emri alan vatandaşlar, borçları olmadığını yahut bire bir yanlışlık yapıldığını düşünerek, yürütme takip işlemine itirazda bulunmuyor. Icra ve Batkı Kanunu ’na bakarak 7 dönme zarfında itiraz yapılmazsa borcu kabul etmiş muazzez vatandaşlar, 500 liradan 2 bin liraya kadar mütebeddil para cezalarını vermek zorunda kalıyor. Ilişik yürütme dairelerinde kanuni süresinde itiraz fail vatandaşlar ise değme ücret ödenmeden mağduriyeti giderebiliyor.

Hukukçular Derneği Umumi Heyet Üyesi Avukat Mehmet Koca, ilamsız ödeme emirleri kullanılarak yapılan dolandırıcılığın Türkiye ’birlikte sıkça görülmeye başlandığını tamlayan Erkek, şöyle bitmeme etti:

‘Psikolojik sınırı biliyorlar ’

“Halkımızın anlayacağı tarzda söylersek çek, senet, bono gibi bulunmaz evraka lazım duymadan can icra takibi başlatabilir. Etiket bilgileri ele geçirilmişse bu yapılabilir. Dolandırıcılar, genelde 500 lirayla 2 bin liralık arasında mütebeddil ilamsız ödeme başvuruları yapıyor. Böylelikle halkın ‘Yeter kim borçtan kurtulayım” diyerek ödemesi isteniyor zira ecir fevk çıktığında kesin aynı tepki oluşur. Böylecene bu dirilik ya itiraza harcama ya de bire bir avukata sorabilir. Dolandırıcılar, psikolojik sınırı çokça gani biliyor.”

Koca, vatandaşların kıygın olmaması üzere nasıl evraktaki ifa emirlerinin kaynağını ve borcun niteliğini arama etmelerini atlaya zıplaya “Bunun haricinde yapmacıklı bilgi, vesika ve adreslerle iş tesis edilmişse vatandaşlar hemen icra dairelerine gitmeli. Orada ‘Benim böyle bir borcum yoktur ’ şeklinde beyanla imza atılması yeterlidir. Bu iş, icrayı durdurur” dedi.

Bir Cevap Yazın