Domuz gribine karşı bitki çayı önerisi

CİHAN’de meydan düzlük habere göre Esenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu domuz gribinden 8 kişinin öldüğünü açıkladı. Uzmanlar etkenin daha önceden bildik hınzır gribinin az buçuk değişime uğramış tipi olduğunu belirtiyor. Günümüzde afiyet alanında gözlenen büyük gelişmelere karşın hala virüslere karşı bizleri tamlık yerine koruyacak veya tedavi edecek ilaç seçenekleri çok ilişkin kalıyor.

Enflüanza aşısı uygulamasının birlikte vabeste ayrımsız himaye sağlayabildiğini tamlayan Yeditepe Üniv. Eczacılık Fakültesi, Farmakognozi ve Fitoterapi Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, doğanın virüsler ile mücadelede bize değişik olanaklar sağladığını ve bu nedenle nebat çaylarından yararlanılmasının bildirme akılcı ve emin yöntem olduğunu vurguladı.

1918 yılında ‘İspanyol Gribi’ adına adlandırılan salgın kamu dünyada bazen kayıtlara bakarak 20 milyon ve bazılarına bakarak 100 milyon kişinin ölümüne sebep olmuştu. 2009 yılında eş özelliklere erbap virüsün misil açtığı Domuz Gribi salgınında ise mukayyet birey kaybı sayısı 8 bin 300 civarında. Aradan güzeşte yüzyılda can kaybı sayısında gözlenen balaban azalmaya bedel, âdem hayatı bahis konusu olduğunda bu aynı tek bile küçümsenecek cirim değil.

Uzmanlar tarafından yapılan öneriler beyninde grip aşısı uygulaması kapalı bire bir esirgeme sağlayabiliyor.

Fakat esasen birlikte erdemli risk grubu hastalarda (müstakbel yaşta, diyabetli, kardiyovasküler emraz kadar) risklerin benzeri dereceye kadar azaltılması amacıyla, havari namına uygulanması öneriliyor. Başka taraftan virüslere alın kâin derman seçenekleri ise haddinden fazla vabeste. Bakir tıpkı umar grubu olan oseltamivir gibi nöraminidaz inhibitörlerinin sonuç zamanlarda sıklıkla alay malay reçetelenmesi dolayısıyla her an kalan mukavemetli virüs vakaları bildiriliyor. Yani antibiyotikler gibi bu ilaçların birlikte geleceği keleş kabil görünüyor.

Prof. Dr. Yiğitlik Yeşilada, doğanın virüsler ile mücadelede mütenevvi alternatifler sunduğunu belirterek, şunları söyledi: “Kanımca bitki çaylarından yararlanılması sunma rasyonalist ve emin yöntem. Bulunan ilaçlar kabil bitki çayları üstelik etkisini virüsün artış fazı üzerinde gösteriyor. Bu nedenle toplu yerlerde bulunanlar (şişko taşım, ekol, ahzüita merkezleri kabil) hele yeşil çay, adaçayı, ıhlamur, tarçın kabil bitkileri teker teker evet birlikte karıştırarak bölüm içerisinde sıkça içmeli. Mikropların gelişimini hızlandıracağı amacıyla şeker hesabına mahiyet bal ilave edilmesi öneririm. Eğer boğazınızda tıpkı karıncalanma hissederseniz, yemeden içmeden bu çayları yüzde 5-10 kabil derişimlerde hazırlayarak gargara yapın. Yürütülen tetkikat yeşil çay içerisinde kâin polimerik polifenollerin bir oseltamivir gibi baskı ederek virüsün çoğalarak hücre içerisine girmesini engellediğini gösteriyor. Oseltamivirden farklı namına polifenollere alın virüsler direnç geliştiremiyor. Benim önerim bire bir poşet yeşil çay ile ayrımsız poşet ıhlamuru aynı boduç içerisine koyup demlemek. Ihlamur içerisindeki vahim kıvamlı müsilaj yeşil öz içerisindeki polifenollerin (epigallokateşinler) gaga içerisinde elan detaylı süre kalarak, daha ince süre etkisini göstermesini sağlayacaktır. Antrparantez adaçayı, tarçın içerisindeki sineol ve öjenol kabil tayyareci bileşenler virüs enfeksiyonu dolayısıyla zayıflayan bağışıklık sistemimizde oportünist mikropların gelişmesini engelliyor.”

Yayımlanan tıpkısı klinik çalışmada, adaçayı ile ekinezyanın alay malay uygulandığında dezenfektan gargaradan daha etkili olduğunun belirlendiğini dile getiren Prof. Dr. Fazilet Yeşilada, şöyle bitmeme etti: “İsviçre’bile hastanelere akıbet 3 aktarılma içerisinde derbent ağrısı şikâyeti ile hastaneye başvuran 155 fahri üzerinde yürütülen bu çalışmada, bileşiminde ekinezya ve adaçayı içeren gargaranın 5 aktarılma müddet ile günde 10 nöbet kullanılması ile üçüncü günden başlayarak enerjik olduğu gözlenmiş. Deneyde koşut olarak benzeri bambaşka grup hastada planlı çalışmada 2 saat aleniyet ile ağıza sıkılan benzeri dezenfektan çözeltisinden (klorhekzidin/ lidokain) henüz faziletli kalın bulunmuş. Bu bence çokça ilgi albenili bire bir serencam. Son yerine, içerisinde bulunduğumuz şu günlerde doğanın bizlere sunduğu bu aktif ve emin silahlardan ihata etmek bildirme usçu yaklaşım olacaktır. Hiç zahir, öncelikli erek ‘hastalığa yakalanmamak’, bu konuda bağışıklığı sponsor bu soy ürünler koruyucu namına faydalı olabilmektedir. Hastalığa yakalanma yerinde ise bu cins ürünlerden makbul esas tedavinin birlikte şikayetlerin hafifletilmesinde yararlanılması düşünülebilir.”

Bir Cevap Yazın