Donatella Piatti’ye ne oldu?…

Görüşmemize yanında ‘sevdiği adam’ Bruno Nicolis ile gelen Piatti, sorularımızı yanıtladı. Donatella Piatti’nin geçmiş sözleri, “Seçme molekül bir yıl geçmiş oldu. Hastalık deminden ve kim aracılığıyla ortaya çıkartıldı bilmiyorum. Amma benim dışımda gelişen bu format beni haddinden fazla yıprattı ve üzdü” oldu. Donatella Piatti, geçen yılın Boşluk ayında Noel için Türkiye’den Milano’evet gelmeye hazırlandığını herkes kabilinden kendisinin da uçak biletini daha hesaplı olduğu üzere önceleri aldığını belirterek, şunları anlattı:

“Ancak uçuştan iki bölüm geçmiş hınzır gribine yakalandım. Seyahat edecek durumda değildim ama 3 mahiye yurt iznimin süresi bittiyordu. Eller Şubesi’ni aradım, durumumu açıkladım. Bana sevgili olmayacağını, havaalanına gittiğimde ‘teehhür cezasını’ ödememin ehliyetli olacağını söylediler. Bu beni rahatlattı. Tedavim tamamlanır tamamlanmaz, 20 ahit sonraları yola çıktım. Ancak, havaalanında neye uğradığımı şaşırdım. Yarım bilgilendirilmişim. Kanun genişlik fazla 15 çağ gecikme süresi tanıyormuş. Pasaportuma icra vekili görevliler bu süreyi geçtiğimi söyledi. Ben bile durumumu açıklayıp, cezam neyse ödeyeceğimi söyledim. Amma yetmediğini, habersizce olduğumu söylediler. Yasalara tükenmez saygım var. Kurallara sadık tıpkısı insanım. Bu nedenle da durumumu açıklama etmeye çalıştım. İsterlerse doktor raporumu dahi bildirme edebileceğimi söyledim. Ölen eşim ve oğlumun Türk olduğunu, 35 yıldır Türkiye’da yaşadığımı, bana ‘gizliden gizliye ’ hitabında bulunmalarının yaralayıcı olduğunu söyledim. Ama onlar bana çabucak, ‘Kaçaksın ’ ve ‘Git ’ diyorlardı.

Piatti, 35 yıldan bu yana herşeyini alay malay yaşadığı, çarpış, deprem ve krizlerini gelişigüzel atlattığı, gözyaşını birlikte kahkahasını de paylaştığı, kendini bir parşası saydığı Türkiye’üstelik çabucak ‘sinsice’ durumuna sakıt olmabına deme veremediğini anlattı. Görevli iki memurun, “Burada 35 değil 350 sene yaşasan, kaçaksın” sözlerinin yanında kendisini sürekli iterek çekinmek sınırlarını zorlayıcı tutumlarını hazmedemediğini bildirdi. ‘Özel benzeri ilişki’ değil, yemeden içmeden herkesin hakettiği kadarını, az buçuk tevakki etmek istediğini anlatan Piatti, şöyle bitmeme etti:

“Aksata haddinden fazla kırıcıydı. Onlar amacıyla 35 yahut 350 senenin farketmediğini, gizliden gizliye olduğumu söylediler. Daima itiyor ve gitmemi söylüyorlardı. Rencide ediciydi. Çokça hazırlıksızdım. Hakeza aynı molekül yaşamayı beklemiyordum. Cehalet kadar tıpkı lüksümün olmadığını biliyorum. Bilmiyorsan ukubet çekersin. Ama bu muamaleyi hakedecek on paralık benzeri özdek yapmamıştım. Yemeden Içmeden afiyet koşullarım nedeniyle yaşadığım tehirsiz belde sürgün yedim. 3 ay evime dönemedim. Dangadak köklerinden koparılmış, istenmeyen biri olmuş gibi hissettim. Nereye gitsem maltalık standardım tıpkısı olur. Benim ailem Milano’üstelik, sevdiğim herif Verona’dahi. Ben burada bile evimdeyim amma bu eksantrik bire bir husus. Milano ’daki Türk Başkonsolosluğu de elinden geleni yaptı. Amma tıpkısı akıbet alınamadı. Sonuçta üç kamer idraksiz dönemedim.”

Piatti, “Mademki kendinizi Türkiye ’nin tıpkı parçası hissediyor ve orada yaşıyordunuz, neden Türk vatandaşlığı’na başvurmadınız” sorusu üzerine bir zamanlar, evlendiği zaman başvuruda gezmek istediğini belirterek şunları söyledi:
“O süreçte İtalya çifte vatandaşlığı akseptans etmiyordu. Tabii adına Makarnacı vatandaşlığından terk etmek istemedim. Yıllar içerisinde de türkçesi aynı daha aklıma gelmedi. Benim yarım yamalak elhak İtalya’daydı. İtalya’daki ailemi vira etmek üzere kalın gezi ediyordum. değme mesele dahi yaşamamıştım. O nedenle üstelik aynı elan aklıma gelmedi. Ama sürgünün bana az buçuk buruk bire bir yararı birlikte oldu. Serencam günlerini annemle paylaşabildim ve hakettiği şekilde cenazesini temin fırsatı buldum. Annemi yıpranmamış kaybettim amma serencam günlerini paylaşabildim. Babam bibi Milano’de, babamı yoğun görüşme ediyorum. Verona’da sevdiğim insanla birlikteyim. Yani şimdi üçe bölündüğüm tıpkısı süreci yaşıyorum. Sanıyorum hayatım hakeza geçecek.”

Piatti, kendisini en çokça yaralayanın kendisini Türkiye’nin benzeri parşası adına görürken, şapadanak ‘öteki’ muamelesi görmüş olması olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Herkes bana ‘ecnebi’ muamelesi yaptı. Oysa ki ben hangi büyüklüğünde benimsemiştim. Ego kendimi tezyifkâr ayrımsız tarafta Türk zannediyordum heralde benim küçük kafamda. Benden Türkiye namına özür dileyenler oldu. Haddinden Fazla şaşırdım. Hassaten gücüme gitti. Gür niyetli olsalar dahi esasta bu şekilde beni Türkiye’den soyutlamış oldular, ‘öteki’ yaptılar. Ego kendimi sizden sanıyordum, değilmişim. Galiba ben bilcümle yabancıydım dahi farkında değildim. Ben yaşadığım ortamın parçası olmaya çalışıyorum. Ama bana kendimi Türkiye ’ye yabancı hissettirdiler.”

“ARTIK TÜRKİYE ’DA MİSAFİRİM”

Piatti, pop kültürün dayattığının tersine durumu skandal malzemesi kendisine istimal adına ağızsız titreşimsiz sürgününü yaşadığını anlattı. Hatta garanti olsun diye niteleyerek İtalya’de üstelik 15 devir de kaldığını geçen Mart ayında yeniden dönerek oğlu, gelini, torunu ve dostlarıyla, tutku giderdiğini belirtti. Donatella Piatti, tıpkı taraftan birlikte içre tıpkı şeylerin eksildiğini hissederken kendisi amacıyla pres kararı verdiğini imdi Türkiye ’birlikte hoppadak mihman olacağını vurgularken şöyle dedi:
“Yaşadıklarımı hiçbir şeye materyal yapmadım. Üzüldüm amma sansasyon yaratmaya de kalkışmadım. Yakında evde yemek yaparken oğlum aradı ve Türkiye’üstelik sâdır haberleri bildirdi. Yepyeni oldum. Durumu kimin ve illet yansıttığını bilmiyor amma haddinden fazla üzüldüm. Şayet ego olayı yaymak isteseydim 1 sene önce yapardım. Ama oturup sürgünümü yaşadım. Sürgündüm ama genişlik azından sürgünümü zat memleketimde sevdiklerimle paylaştım. Torunumdan uzak girmek haddinden fazla yumruk oldu ama, arkadaşlarım Verona’evet gelip beni mülakat ederek destek verdiler. Sonuçta Mart ayında Türkiye’ye gittim. Amma içimde artık aynı şeylerin eksildiğini hissettim. Karar verdim; Evim zaten kiraydı. Eşyalarımı topladım, hayatımı paketledim ve Ağustos ayında İtalya’ya döndüm. Demincek 35 yılım, paketler halinde bir depoda duruyor. Arada gidip anılarımı tazeliyorum. Türkiye’üstelik artık mihman olacağım. Noel bayramını İstanbul ’da geçireceğim ama daha çok ziyaretlerim güdük olacak.”

YİĞİDİN HAKKI

Piatti, sohbetleri sırasında ‘Yiğidi öldür, hakkını yeme’ söyleminden birlikte kavrayışsız durmadı. Gâh yayınlarda, düşünceleriyle hiç bağdaşmayan yorumlara maruz kaldığını, senelerce İstanbul’dan bir nice kez sıkı dışına çıkıp gabi döndüğini bildirirken, “Güzeşte yıla büyüklüğünde on paralık aynı üzücü muameleye bile maruz kalmadım. Alelhusus çoğu tüvana olan polis arkadaşların yıldızı dişi ve pozitif tutumları beni bütün kıvançlı etti. Çoğu beni tanıyor ve çok sıcak davranıyordu. Bilmiyorum belki de şımartıldım ve bu nedenle güzeşte sene uğradığım muamele haddinden fazla ağırıma gitti. Uğradığım iş görevlilerin izlediği eş bir formaliteci değil. Sanırım şansızlığım, antipatik olanlara denk mevrut olmam” diyor, “Avlu daima öğrenmektir” felsefesine inandığını belirten Donatella Piatti, ironik ülsubundan ivaz vermeden Verona ’daki yeni hayatında öncelikle ocak hanımlığını öğrenmeye odaklandığı şu sözlerle anlattı:
“Burada geçmiş kendisine eş hanımlığını öğrendim. Mesela tozları aldıktan derhâl bilahare yerlerine gabi döndüklerini biliyor muydunuz? Ego bu çıldırtıcı gerçekle eskimemiş yaşamayı yıpranmamış öğreniyorum. İstanbul’da sürekli benzeri koruyucu üzere ödediğiniz parayla burada elden haftada 1 öğün katışıksızlık yaptırabildiğiniz amacıyla ne yapalım tığ birlikte öğreniyoruz. Bunun birlikte uzun zamandır tek yaşıyordum. Demincek bir erkekle yaşamayı da öğreniyorum. beraber dil dersleri veriyorum. Yazarlık devam ediyor amma inanın tıpkısı şey söylemeye korkuyorum çünkü insanların gereç yapmasından korkuyorum. Tıpkısı yıldır tıpkı şeyler yazıyorum. Arz bir iki iki yıl daha sürer. Tıpkı hikâye değil, hikayeler olacak. Hem Türkler, hem İtalyanlar aynı şeyler bulabilecek ortamında.”

TERİM’İN İTALYANCA ÖĞRETMENİ

Donatella Piatti, 1954 yılında Cenova’bile doğdu. Milano’birlikte Italyan filolojisi ve turizm öğrenimi gördü. Tiyatrocu olan ailesi ile gelişigüzel bir nice farklı ülkede birey şansı buldu. 1980 yılından bu yana Türkiye’da dallı güllü Donatella Piatti, İtalya ve Türkiye ’de mütenevvi bülten ve gazetelere muharrirlik yaparken, televizyon programları bile yapıyor, İtalyanca dersleri veriyor ve ruhsal öğrenimine bitmeme ediyor. Hayatını kaybeden Türk eşinden olan oğlu Batu, Türk vatandaşı ve İstanbul ’üstelik yaşıyor. Piatti, Fatih Anlam beceri yönetmen namına Fiorentina ’ya gittiğinde dahi ona İtalyanca öğreten isimdi.

Eda Berkbayrak /DHA

Bir Cevap Yazın